Elbląg to jedno z najstarszych i największych zarazem miast Warmii i Mazur. Założony został w 1237 roku, a w XVI wieku był już dużym portem z pierwszą w Polsce stocznią.

Elbląskie Stare Miasto to jeden z największych w Europie pod względem powierzchni teren objęty badaniami archeologicznymi. Wydobyte zabytki mówią, jak wyglądało życie codzienne dawnych elblążan, jak mieszkali, pracowali, bawili się, ubierali, co jedli.

LEGENDY I TAJEMNICE
Najcenniejsze wśród kilkuset tysięcy odnalezionych eksponatów to: kilka instrumentów muzycznych, tabliczki woskowe, znaki pielgrzymie, wspaniałe mauretańskie średniowieczne talerze, zabawki, broń i wyroby ze szkła. Przedmioty świadczą o zamożności mieszkańców, a także o intensywnych kontaktach handlowych dawnych elblążan z niemal całą Europą od Norwegii po Hiszpanię, Anglię i Włochy. Zobaczyć je można w muzeum mieszczącym się w budynku dawnego Gimnazjum Elbląskiego. Zaś na jego dziedzińcu znajduje się gotycka kolumna. To wszystko, co pozostało po zamku krzyżackim, który do czasu wybudowania siedziby w Malborku, pełnił rolę centrum administracyjnego państwa krzyżackiego. Zburzyli go mieszkańcy Elbląga w 1454 r. Na elbląskiej Starówce podziwiać możemy także Bramę Targową, która stanowi fragment dawnych murów obronnych, i katedrę św. Mikołaja, w której znajduje się wiele dzieł sztuki, m.in. brązowa chrzcielnica z roku 1387 oraz drewniany ołtarz z 1515 r.

WAŻNE DLA SMAKOSZY
Starannie odrestaurowane kamienice elbląskiej Starówki mienią się kolorami, a mieszczące się w nich bary, puby, kawiarnie i restauracje zadowolą każdego. W Elblągu znajdziemy knajpki serwujące dania kuchni greckiej, włoskiej, chińskiej i meksykańskiej. Doskonale przyrządzone potrawy polskie zjemy w restauracji Zagłoba na Starym Rynku. Porcja pierogów lub kopytek kosztuje 6 zł. U Bosmana dostaniemy smaczną rybkę, a naleśniki w Fanaberii. Smacznie i tanio zjemy też w restauracji Kaliningradzka.

DAWNE PRZEDMIEŚCIA
Tuż przy wschodnich rogatkach Elbląga znajduje się Bażantarnia, czyli tereny rekreacyjne o powierzchni ponad 360 ha. Dzięki ptasim trelom słyszanym w całym lesie nazywano ją Vogelsang, czyli „ptasi śpiew”. Na polanie przy wiatach Margitka i Irenka odbywają się dziś pokazy jeździeckie i festyny, a w muszli koncertowej występują lokalne zespoły. W Bażantarni wyznaczone są cztery szlaki. Ich łączna długość wynosi 30,5 km.

WODĄ I LĄDEM
Elbląski port śródlądowy łączy drogi wodne Pojezierza Iławskiego – przez Kanał Elbląski i miejscowości wczasowe położone nad Zalewem Wiślanym. Okoliczne stadniny, jak choćby Kadyny czy Rzeczna, oferują przejażdżki konne i bryczką. Dla turystów pieszych wytyczone zostały cztery interesujące szlaki: Kopernikowski, Jantarowy, Nadwiślański i Rzeki Liwy. Żeby je zwiedzić, trzeba spędzić tu przynajmniej kilka dni. Na szczęście w Elblągu nie ma problemu z noclegiem na każdą kieszeń. Są tu urokliwe hoteliki i pensjonaty usytuowane w centrum miasta lub nawet w pieczołowicie odrestaurowanych kamienicach elbląskiej Starówki. Od maja do września tuż nad kanałem elbląskim działa bardzo ładny Camping 61. Do dyspozycji gości są tam pokoje czteroosobowe w cenie 100 zł za pokój lub znacznie tańsze miejsca na polu namiotowym.

OSOBLIWE JEZIORO
Na południowy zachód od Elbląga w strefie brzegowej Bałtyku leży jezioro Drużno – relikt po dawnej zatoce morskiej. Jezioro jest bardzo płytkie i niemal wcałości porośnięte trzcinami. Woda w nim jest ciepła, dno pełne mułu i szlamu. Niekiedy zdarza się, że wody Zalewu Wiślanego wpychane są do jeziora przez rzekę Elbląg. Mamy wówczas do czynienia z rzadkim zjawiskiem zawracania rzeki, która płynie w przeciwnym niż zwykle kierunku. Takie zjawisko powoduje, że powierzchnia jeziora Drużno potrafi się zwiększyć z 12,6 km kw. nawet do 29,8 km kw. Lustro wody podnosi się niemal jeden metr. Równocześnie zwiększa się zasolenie jeziora. Otoczone mokradłami i trzęsawiskami Drużno jest doskonałym miejscem gniazdowania ptactwa wodnego i błotnego. Jezioro ma obecnie długości 10 km, i szerokości 2,2 km. Przebiega przez nie tor wodny między rzeką Elbląg a Kanałem Elbląskim. W 1967 r. na jeziorze oraz otaczających je bagnach utworzono rezerwat ornitologiczny. Występuje tam ponad 200 gatunków ptaków.

Tekst: Katarzyna Skorska

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze maj 2009 na str. 36-39.