Rycerze są wśród nas! Szczególnie na polach Grunwaldu podczas największej w Polsce inscenizacji historycznej.

Bitwa odbędzie się 18 lipca. Wówczas na polach Grunwaldu stanie naprzeciw siebie ok. 1500 zbrojnych z Polski, Szkocji, Czech, Włoch, Niemiec, Białorusi i Litwy. Szczęk oręża, stali, rżenie koni, wystrzały z muszkietów oddadzą klimat średniowiecznej bitwy, którą w 1410 r. stoczyły tu polskie wojska pod wodzą króla Władysława Jagiełły z rycerzami zakonu krzyżackiego pod dowództwem Wielkiego Mistrza Ulricha von Jungingena. Na tym nie koniec średniowiecznych klimatów. Na grunwaldzkich polach od 17 do 19 lipca podczas Dni Grunwaldu wyrośnie obóz rzemieślników, gdzie kupimy m.in. miecze, zbroje, tuki, ceramikę, biżuterię i stroje z epoki… Na szczęście obowiązywać będzie waluta współczesna. W tłumie, między kramami nie raz natkniemy się na kuglarzy i pojedynkujących się rycerzy. Będzie można wziąć udział w grach oraz zabawach rycerskich. Po zakończeniu nie rozjeżdżajmy się do domów. Poświęćmy kilka dni na zwiedzenie okolicy, bo warto!

PRZYRODA
Miłośnicy leśnych wędrówek powinni wybrać się do Parku Krajobrazowego Wzgórz Dylewskich, wśród jego morenowych wzgórz. Tutaj znajduje się najwyższe wzniesienie Pojezierza Mazurskiego – Góra Dylewska (312 m n.p.m.). W okolicach wsi Łyna i Orłowo rozpoczyna się Rezerwat Przyrody Źródła Rzeki Łyny. Droga do źródeł prowadzi leśnymi duktami, pomostami wśród malowniczych krajobrazów. W ten sposób docieramy do podnóża moreny czołowej, po której kaskadami spływa woda rzeki Łyny.

ZABYTKI
W Olsztynku zobaczymy jeden z największych w Polsce skansenów. Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny powstał w 1909 r. Na 39 ha powierzchni zgromadzono oryginalne i zrekonstruowane budynki z Warmii, Mazur, Powiśla i Pruskiej Litwy.
W Nowym Mieście Lubawskim trzeba zwiedzić kościół famy pw. św. Tomasza Apostoła. Najstarsza część prezbiterium kościoła powstała prawdopodobnie około 1330 r.
W Lidzbarku Welskim znajduje się najstarsze w Polsce muzeum poświęcone straży pożarnej. W Warmińsko-Mazurskim Muzeum Pożarnictwa zobaczymy sprzęt strażacki z XIX i początków XX w.

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze maj 2009 na str. 81-83.