Zapora w Pilichowicach
Na prawo błękit Jeziora Pilichowickiego, na lewo niepozorny budynek elektrowni, po środku kamienna ściana tamy o dł. 270 m. W 1912 r., kiedy oddano obydwa obiekty do użytku, okrzyknięto je cudem techniki. Z czasem oprócz walorów użytkowych, doceniono również urok budowli. Tym bardziej, że w międzyczasie stał się zabytkiem. Brzegami sztucznego jeziora prowadzą szlaki turystyczne

++zapora_pilchowice1_1D

Stawy Milickie
To nie tropikalna laguna, lecz stawy rybne. Pierwsze powstały w XIII w. za sprawą cystersów. Obecnie na powierzchni 77 km2 znajduje się ok. 100 stawów wypełnionych karpiami, oraz 276 gatunków ptactwa wodnego i błotnego! Z tego powodu w 1963 r. wydzielono tu rezerwat. Wejście na jego teren jest zabronione, ale ptaki można obserwować ze specjalnie poprowadzonych ścieżek i punktów widokowych. Jest to jeden z najcenniejszych obszarów wodno-błotnych na świecie.

++387stawymilicz1_1D

Zamek Książ
Lochy zamku owiewają legendy. Jedni szukają w nich bursztynowej komnaty, inni przejścia do podziemnych miast w Górach Sowich. Niedawno otwarta trasa podziemna śladami tajemnic II wojny światowej (czas: ok. 70 min, 18 zł), zamiast zaspokoić ciekawość, jeszcze ją podsyca. Dla zwiedzających przygotowano Trasę Maksymiliana (ok. 30 min, 14 zł), tarasy, tunel, wieża widokowa… Trzeci co do wielkości zamek w Polsce może zmęczyć! Kto nie ma siły na zejście ze skały zamkowej, może przez noc regenerować siły w hotelu na zamku.

++zamek-ksi’¿