Kędzierzyn-Koźle to drugie co do wielkości miasto Opolszczyzny. Jego historia sięga XII w. Zachowało się tu wiele ciekawych zabytków jak np. kościół pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej (XVI w.), a w nim najstarszy na Opolszczyźnie obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z 1420 r. Trzeba również zwiedzić pozostałości Twierdzy Kozielskiej. Należała do systemu obronnego ośmiu twierdz pruskich. Zachowały sie też fragmenty fortyfikacji i wieża obronna z przełomu XVIII i XIX w., tzw. Baszta Montalemberta.

W Kędzierzynie-Koźlu organizowane są lianę imprezy kulturalne i sportowe, m.in. Międzynarodowy Festiwal Filmów Nieprofesjonalnych „Publicystyka”, Ogólnopolski Przegląd Piosenki Turystyanej i Poezji Śpiewanej „Wrzosowisko”, Puchar Europy w Triathlonie oraz meae siatkarskiej drużyny ekstraklasy ZAKSA Kędzierzyn-Koźle na nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej.

Aby promować uroki miasta i organizowane tu imprezy, w zeszłym roku miasto przystąpiło do projektu „Miejskie Trasy Turystyczne zintegrowanym produktem turystycznym miast czesko-polskiego pogranicza”. Projekt, który realizowany jest przez sześć miast pogranicza polsko-czeskiego: Kłodzko, Bardo, Świdnicę, Czeską Skalicę, Prerov i Kędzierzyn-Koźle zakłada wytyczenie miejskich tras turystycznych, które podkreślą wspólną historię tej części Europy przez spójne oznakowanie tras, ujednolicenie materiałów promocyjnych, wspólną ekspozycję na międzynarodowych targach i imprezach turystycznych oraz promocję pod wspólnym logo projektu, utworzenie bezobsługowych punktów informacji turystycznej. Informacje dostępne będą w czterech językach: czeskim, polskim, niemieckim i angielskim.

W Kędzierzynie-Koźlu powstaną dwa punkty informacji turystycznej wyposażone w sprzęt zakupiony ze środków unijnych, utworzone zostaną trzy trasy turystyczne: „Koźle”, „Kędzierzyn” i „Sławięcice”. Pierwsza z nich obejmie Planty Kozielskie oraz część Wyspy i os. Koźla Port, gdzie zlokalizowana jest większość zabytków architektonianych. Druga trasa, „Kędzierzyn” biegnie wzdłuż ulic: Grunwaldzkiej, Judyma i Damrota, docierając do jednego z tworzonych w ramach projektu punktów informacji turystycznej w filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Trzecia trasa biegnie przez os. Sławięcice, na terenie którego znajduje się zabytkowy zespół parkowo-pałacowy.

Zapraszamy do Kędzierzyna-Koźla!