Wystarczy zjechać pod ziemię, aby przekonać się jakie skarby kryje Kopalnia Soli „Wieliczka”.
Ponad 300 km chodników i około 3000 komór, znajdujących się na głębokości od 64 do 327 metrów.
Co zobaczyć? Jaką trasę wybrać?
Najbardziej znaną jest TRASA TURYSTYCZNA i od niej warto rozpocząć zwiedzanie.
Wiedzie ona przez piękne korytarze do komór, które swoją oryginalnością zachwycają turystów z całego świata. Największą i najbardziej okazałą jest Kaplica Św. Kingi, której wystrój był tworzony przez wielu górników-rzeźbiarzy przez prawie 70 lat.
Jezioro solne i drewniane obudowy w Komorze Erazma Barączka jest niewątpliwie cudem natury, powstałym w XIX wieku z bryły soli zielonej.
Nie sposób wymienić wszystkich ciekawych miejsc, ale jedno jest pewne – każda komora jest niesamowita i niepowtarzalna bo zaskakuje oryginalnością.
Trasa turystyczna ma łącznie ok. 2 km i czas zwiedzania wynosi ok. 2 godzin.
TAJEMNICE WIELICKIEJ KOPALNI oraz TRASA GÓRNICZA – na tych właśnie szlakach rozpoczyna się prawdziwa przygoda, wyłącznie dla odważnych i rządnych niezapomnianych wrażeń śmiałków.
Wyposażeni w ochronne kombinezony, hełmy, lampy górnicze i pochłaniacze tlenku węgla, pod czujnym okiem sztygara w ciągu kilku godzin staną się adeptami górnictwa. Sprawdzanie składu kopalnianej atmosfery, sposoby pozyskiwania i transportu soli i inne zadania, możliwe do wykonania wyłącznie w zespole, wzmagają poczucie wspólnoty i wzajemnego zaufania.
Szlak kilkugodzinnej wędrówki wiedzie poprzez wyrobiska szczególnie cenne pod względem historycznym oraz geologicznym.
Potężne i surowe komory, frapujące swoim kształtem chodniki, prowadzą zwiedzających gdzieś daleko w nieprzenikniony mrok.
Po takiej wyprawie chcę się zobaczyć jeszcze więcej….
Do następnej wizyty w Wieliczce.

tekst: Ewa Wolniewicz