Gmach Parlamentu wzorowany na brytyjskim, Most Łańcuchowy, Baszta Rybaków czy przejęte od Turków upodobania do zażywania kąpieli, są opisane we wszystkich przewodnikach po Budapeszcie.

Od tych miejsc zaczynamy też poznawanie miasta. Im bardziej się jednak zagłębiamy w mozaikę ulic, tym więcej dostrzegamy barw w obrazie węgierskiej stolicy. Docierając wreszcie do tak odległych od standardów miejsc jak Chinatown w ósmej dzielnicy – Józsefvárosi piac, czy kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej w grocie Wzgórza Gellérta.


Świat w filiżance kawy

W Budapeszcie można znaleźć kuchnie całego świata. No, może poza polską restauracją, bo też – zdaniem Węgrów – raczej niewiele wnieśliśmy do światowej sztuki kulinarnej. W gastronomicznej mozaice jasną konstelację tworzy sieć kawiarni założonych przez popularnego reportera, Tamása Freia. Café Frei oferuje kawy z całego świata, oryginalnie wzbogacone aromatami i smakami egzotycznej proweniencji. Konkuruje z powodzeniem z tak potężnymi konkurentami, jak choćby Starbucks. I, oprócz kilku punktów w kluczowych miejscach węgierskiej stolicy, rozwija się (na zasadzie franczyzy), poza granicami kraju, nawet w Dubaju!

Café Frei: www.cafefrei.huwww.facebook.com/cafefrei

Café Frei w kompleksie targowym Mamuta, Budapeszt, fot. Paweł Wroński

Café Frei w kompleksie targowym Mamuta, Budapeszt, fot. Paweł Wroński


Polska Madonna ze Wzgórza Gellérta

Południowy skłon zbudowanego z dolomitowych skał Wzgórza Gellérta (Gellért-hegy) zdobi monumentalna, kamienna dziewczyna. Choć pojawiła się tam w czasach komunistycznych, tak zrosła się z krajobrazem miasta, że mieszkańcy nie zgodzili się na jej demontaż po zmianie ustroju. Poniżej, na wysokości okien potężnego hotelu Gellért, znajduje się wejście do skalnej groty. Wnętrze kryje kościół – Sziklatemplom, prowadzony przez paulinów. Ostatnią z kaplic, usytuowaną w zamknięciu skalnego korytarza zdobi kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej umocowana na piersiach polskiego orła.

Paulini w Budapeszcie: www.palosrend.hu

Kościół pod opieką paulinów, w skalnej grocie w skłonie Wzgórza Gellérta, fot. Paweł Wroński

Kościół pod opieką paulinów, w skalnej grocie w skłonie Wzgórza Gellérta, fot. Paweł Wroński


Twierdza madziarskiego tysiąclecia

Eklektyczny zamek Vajdahunyad wzniesiony w sercu Budapesztu w latach 1904-1908, łączy w romantyczny sposób cechy stylowe minionych epok – gotyku, renesansu, baroku oraz siedmiogrodzkie sentymenty. Na stawie pod murami organizowane są latem imprezy wodniackie, zimą – lodowisko. Történelmi Épületcsoport, czyli  Zespół Budynków Historycznych zaprojektował Ignác Alpár, kopiując w trwałej formie drewniane pawilony wystawione kilka lat wcześniej w Parku Miejskim z okazji Wystawy Milenijnej. Miała miejsce w 1896 roku. Węgrzy celebrowali wówczas 1000-lecie swej państwowości.

Vajdahunyadvár: www.budapest.com

Zamek Vajdahunyad, Budapeszt, fot. Paweł Wroński

Zamek Vajdahunyad, Budapeszt, fot. Paweł Wroński


Nocne życie

Słynny portal TripAdvisor podaje recenzje ponad 130 miejsc i lokali, w których można się bawić w Budapeszcie do białego rana. Gwar nie cichnie też na ulicach, zwłaszcza tych najsłynniejszych, jak choćby Váci útca. Na pobliksim placu Erzsébet tér, kręi się gigantyczny diabelski młyn – Budapest-Eye. Oświetlone mosty zapraszają do przekraczania Dunaju, a rozległa panorama ze Wzgórza Gellérta, do podziwiania przeciętego rzeką miasta.

https://pl.tripadvisor.com/

Nocne życie Budapesztu ma różnorodne oblicza, fot. Paweł Wroński

Nocne życie Budapesztu ma różnorodne oblicza, fot. Paweł Wroński


Chinatown

Przynajmniej 50-tysięczna społeczność wietnamska tworzy kulturową wyspę w Warszawie. W Berlinie obecni są przedstawiciele wszystkich ras i większości narodów świata. O multikulturowości Budapesztu świadczy rozciągające się wzdłuż ulicy Kőbányai (między Fiumei, a Hungária körút), rozległe targowisko. Zdominowali je przybysze z Kraju Środka i sąsiednich. Świadczą o tym dobitnie znaki kanji, na tablicach i neonach oraz pracowita krzątanina drobnych sylwetek o specyficznej urodzie. Na wielkim targowisku w jakie zamienił się ten rejon miasta nie brakuje także śladów obecności innych przedsiębiorczych nacji. W tym Polaków!

Budapest Chinatown: www.blogerzyzeswiata.pl

Budapeszt Chinatown, jak określa się zdominowaną przez przybyszów z Dalekiego Wschodu rozległą strefę handlu w ósmej dzielnicy – Józsefvárosi piac, fot. Paweł Wroński

Budapeszt Chinatown, jak określa się zdominowaną przez przybyszów z Dalekiego Wschodu rozległą strefę handlu w ósmej dzielnicy – Józsefvárosi piac, fot. Paweł Wroński


Materiał z cyklu „Europa na weekend”, przygotowanego przy wsparciu Mondial Assistance przez Klub Leniwca w ramach projektu medialno-promocyjnego dla Mercedes-Benz Polska.