EDEN – odkryj go w Polsce

Czy w Polsce znajdziemy rajskie zakątki? Oczywiście! Wiele z nich dostało certyfikaty w prestiżowym konkursie Komisji Europejskiej na „Najlepsze Europejskie Destynacje Turystyczne – EDEN”.

Promuje się w nim wyjątkowe miejsca, chroniące przyrodę i lokalne dziedzictwo kulturowe. Każdorazowo konkurs odbywa się pod innym hasłem przewodnim, dzięki czemu turyści mogą odkryć miejsca najbardziej ich interesujące.

Dotychczasowi laureaci konkursu:

DSC_0792-rp-ptasia

Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty

Rzeczpospolita Ptasia w Ujściu Warty
Destynacja 2009 – Obszary chronione
W Parku Narodowym Ujście Warty czeka wyjątkowa Rzeczpospolita Ptasia, gdzie każdy chętny może zostać obywatelem ptasiej republiki, otrzymać paszport i zdobywać w nim pamiątkowe pieczątki. Przede wszystkim zaś warto tu przyjechać na podglądanie 270 gatunków ptaków, których najwięcej spotkamy wiosną i jesienią.
www.tps-unitisviribus.org.pl

DSC_7997-biebrza

Dolina i Bagna Biebrzy ostoja dzikiej przyrody
Destynacje 2010 – Turystyka wodna
Największy polski park narodowy i jedna z największych w Europie ostoi dzikiej przyrody zachwyca pięknymi krajobrazami i aż 268 gatunkami ptaków. Prawdziwą przygodą jest możliwość spływania Biebrzą kajakami i tratwami, zaś na szlaku czekają miejsca biwakowe.
www.biebrza.org.pl, www.tratwybiebrza.pl

DSC_9652--zyrardow

Żyrardów z wizytą w XIX-wiecznej osadzie fabrycznej
Destynacje 2011 – Rewitalizacja
Doskonale zachowane miasto ogród to miejsce, gdzie przeszłość splata się z przyszłością. Dawna stolica lnu zachwyca ponad 200 industrialnymi zabytkami. Znajdziemy w nich ciekawe muzea, urokliwe restauracje i nastrojowe kafejki oraz liczne wydarzenia kulturalne.
www.visit.zyrardow.pl

PRZEMYSL_zamek_wieza_pano_04807_TP

Przemyśl
Destynacje 2013 – Turystyka dostępna
Ponad 1000 lat historii oraz położenie na styku kultur i granic pozostawiło wiele wspaniałych zabytków. Znajdziemy tu jedną z największych fortyfikacji w Europie, a także unikalne Muzeum Dzwonów i Fajek oraz pomnik Dobrego Wojaka Szwejka. Miasto jest także przyjazne niepełnosprawnym turystom.
ww.visit.przemysl.pl

buchty-(3)

Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki”
Destynacje 2015 – Lokalna gastronomia
Jeśli prawdą jest, że przez żołądek trafia się do serca, to Szlak Kulinarny „Śląskie Smaki” ma rzesze oddanych wielbicieli! Tworzą go restauracje, karczmy,
a nawet cukiernie, gdzie można skosztować przysmaków lokalnej kuchni. Warto też wybrać się na Festiwal „Śląskie Smaki”. Niebo w gębie gwarantowane!
www.slaskiesmaki.pl

logo-EDEN_VEC

Atrakcje polskich zwycięzców EDEN-u czekają tej wiosny też na stoisku Polskiej Organizacji Turystycznej podczas Targów Lato w Warszawie (22-23 kwietnia) oraz na Dniu Ziemi na Polu Mokotowskim (24 kwietnia). Już za rok kolejna edycja konkursu EDEN – ciekawe, kto tym razem zostanie jego laureatem, a komu przypadnie wyróżnienie?

By poznać pełną listę dotychczasowych laureatów oraz wyróżnionych i zainspirować się do podróży, zajrzyj na www.edenpolska.pl

TEKST: Anna i Krzysztof Kobusowie

Tekst publikowany na łamach magazynu "Świat Podróże Kultura" w numerze marzec 2016.

...