POLSKA – Podlaskie Raj dla dzieci

Tu czas płynie spokojniej, a życie nabiera nowego smaku. Zwłaszcza gdy trafimy tu z dziećmi dla których podlaskie okaże się krainą jak z bajki. Bo nic tak nie cieszy dzieci jak spacer po lesie w poszukiwaniu skarbów czy bieganie po łące pełnej kwiatów i koników polnych. A do tego, ile tu atrakcji!

Wszystkich przedstawić się nam nie uda, ale spróbujemy zainspirować Was do samodzielnego odkrywania regionu, który słynie ze wspaniałej nieskażonej przyrody.

Silvarium_TP_02576

Poczopek – Silvarium
Nazwa jak zaklęcie czarnoksięskie przeniesie was do świata lasu. Znajdziemy tu tropy zwierząt, gigantyczne szyszki, park megalitów oraz ciekawe rzeźby z drewna i kamieni. Dzieciom z pewnością spodoba się też Strigiforium (dom sów), ptasia chatka i sprawdzanie godziny za pomocą zegarów słonecznych. Jeśli chcemy wyruszyć na dłuższy spacer, to czekają na nas Leśne Wędrownice – ścieżki tak poprowadzone, by nikt się nie zgubił, za to by wiele zobaczyć po drodze.
Gdzie to jest: przy drodze wojewódzkiej nr 676
(Białystok-Krynki), Nadleśnictwo Krynki
www.krynki.bialystok.lasy.gov.pl/silvarium
wwww.krynki.bialystok.lasy.gov.pl

TP_20812_20150318

Kruszyniany – Tatarski Szlak
Nie w stepie szerokim, ale w Kruszynianach czeka na was prawdziwa tatarska jurta. Tuż obok pasą się konie, a w przestronnym drewnianym domu zjemy pyszne dania kuchni kresowej. Wszystko to dzięki rodzinie Bogdanowiczów, która postanowiła ożywić dawne tradycje i przybliżyć je przybyszom. Warto też zajrzeć do pobliskiego meczetu: dla dzieci będzie to doskonała lekcja tolerancji i poznanie niezwykle ciekawego fragmentu naszej historii.
Gdzie to jest: Kruszyniany 58
ok. 10 km na południe od Krynek
www.kruszyniany.pl/szlak.html
www.kruszyniany.pl

kladka_przyr_Waniewo_Sliwno_rz_Narew_02851

Kładką przez bagna
Dolinę rozlewisk Narwi można przejść w poprzek kilometrową kładką przyrodniczą z Waniewa do Śliwna. Oprócz widoków wody i trzcin czeka nas tu pokonywanie odnóg rzeki samoobsługowymi promami i to ucieszy dzieci najbardziej! Promy przeciąga się na stalowych linach, są na tyle duże, by pływać nimi bezpieczne, i na tyle lekkie, że nawet kilkuletnie dzieci (wsparte czasem silną dłonią taty lub mamy) spokojnie dadzą sobie radę z ich obsługą! Za to jakie emocje! Warto zabrać ze sobą prowiant i zrobić piknik na wieży widokowej – w tak pięknych okolicznościach przyrody nawet największy niejadek szybko zje swój posiłek, by wrócić do obserwacji otoczenia (przyda się lornetka!).

Gdzie to jest: najlepiej wyruszyć z Waniewa,
nad rzeką czeka też plac zabaw i wiata z grillem
(bezpłatna, trzeba mieć własny prowiant i węgiel drzewny)
www.npn.pl/sciezki-edukacyjne

NDX_0984

Tratwą po przygodę
„Zbuduję sobie tratwę, popłynę tratwą w dół” – kusi znana piosenka bluesowa. Z budowaniem to raczej marnie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wypożyczyć na kilka godzin lub dni profesjonalną tratwę (a po spokojnie meandrującej Biebrzy żeglują tylko takie jednostki!). Spływy tratwą w otoczeniu dzikiej biebrzańskiej przyrody gwarantują prawdziwą przygodę. Na pokładzie czeka szeroki stół, przy którym można biesiadować, kajuta do spania oraz... możliwość rozbicia namiotu na dachu tratwy! A że Biebrza została laureatem europejskiego konkursu EDEN pokazującego wyjątkowe miejsca warte odkrywania, mamy więc dodatkowy powód, by tu trafić.
Gdzie to jest: Ośrodek Wypoczynkowy Biebrza24 w Sztabinie. W okolicy czekają ponadto doskonałe szlaki rowerowe, w tym Wschodni Szlak Rowerowy
GreenVelo oraz Podlaski Szlak Bociani
www.biebrza24.pl, www.greenvelo.pl
www.podlaskiszlakbociani.pl

TP_16962_20120404

Żubrze, minę miłą zróbże!
By spotkać króla Puszczy Białowieskiej, trzeba mieć wiele szczęścia, bo żubry są zwierzętami dzikimi i unikają kontaktu z ludźmi. Na szczęście w zagrodzie pokazowej jest zawsze kilka osobników, mamy więc szansę pokazać je dzieciom. A potem warto wybrać się do Parku Pałacowego, w którym wyznaczono 2 trasy questów (wyprawy odkrywców w poszukiwaniu skarbów), a przy Ośrodku Edukacji Przyrodniczej czeka na nas polana edukacyjna: „Las, dla tych, co mają mało czasu”, gdzie najmłodsi mogą m.in. wdrapać się na specjalne żubry. W Muzeum Przyrodniczo-Leśnym BPN czeka ciekawa wystawa stała (są tu m.in. modele owadów i przekrój mrowiska!). Na koniec proponujemy środek transportu, dzięki któremu dotrzemy do serca Puszczy Białowieskiej – Białowieskie Drezyny! Po takiej dawce wiedzy i zabawy zupełnie inaczej spojrzymy na otaczający nas las!
Gdzie to jest: Rezerwat Pokazowy Żubrów położony jest przy szosie Hajnówka – Białowieża, ok. 3 km przed Białowieżą, informacje o questach w BPN:
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej i Muzeum BPN,
Park Pałacowy, Białowieża
www.bpn.com.pl.

IMGP0930-1

Białowieskie Drezyny – start wycieczek: Stacja Białowieża Towarowa w Białowieży ul. Stacja Towarowa 4 – peron I
www.drezyny.net

Wioski jak z bajki
„Czy to bajka, czy nie bajka, myślcie sobie, jak tam chcecie. A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie” – pisała Maria Konopnicka i pewnie w najśmielszych snach nie przypuszczała, że jej słowa po dziesięcioleciach sprowokują powstanie Baśniowego Szlaku opartego na jej twórczości. Znajdziecie na nich siedem wiosek na terenie Suwalszczyzny i Puszczy Augustowskiej. W każdej z wiosek czeka Mała Karta Wędrowca z mapką wioski, dzięki czemu dzieci mogą samodzielnie po niej wędrować oraz wykonywać różne zadania, zaś poznanie całego szlaku ułatwi Duża Karta Wędrowca. A co czeka was na miejscu? Chatki jak z „Hobbita”, Wioska Zapomnianych Wojów, Miasteczko Sekretnych Uliczek, Dolina Przygód nad Szeszupą... I kto wie – może to właśnie wam uda się na szlaku spotkać prawdziwe krasnoludki?

Gdzie to jest: Baśniowy Szlak tworzy 7 miejsc: Suwałki, Nowa Wieś, Kopiec, Puńsk, Bakałarzewo, Rutka-Tartak, Sejny
www.basniowyszlak.pl

Atrakcje nad wodą
Czasem wystarczy jedna piosenka, by rozsławić jakieś miejsce. Dzięki Marii Koterbskiej cała Polska marzyła, by spędzić noc nad augustowskimi jeziorami. Warto tu przyjechać dla licznych wodnych atrakcji. To istny raj dla żeglarzy i amatorów wodnego szaleństwa, bo czekają tu na nich spływy, gondole, rejs Jaćwieżą i słynnym Kanałem Augustowskim. Jest tu też wyciąg nart wodnych położony nad pięknym jeziorem Necko, drugi zaś znajdziemy w Szelmencie. A że jest to atrakcja dla młodszych i starszych, stąd każdy może spróbować tu swych sił pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.
Gdzie to jest: Jeleniewo, Szelment 2, www.wosir-szelment.pl
Żegluga Augustów, rejs Jaćwieżą w Dolinę Rospudy
www.zegluga.augustow.pl

BIALYSTOK_Jurowce_Muz_Wsi_02655_TP

Zabawki prababci i pradziadka
Białostockie Muzeum Wsi to istny wehikuł czasu. Dzięki ekspozycji wewnątrz chat można zobaczyć życie jak przed wiekami, zaś w jednej z izb czekają dawne zabawki, którymi można się pobawić! Dzieciom spodoba się też jazda małym drewnianym wozem drabiniastym – kilka takich pojazdów czeka na najmłodszych przed chatą. Nieopodal można odwiedzić park dinozaurów oraz park zabaw dla dzieci, zaś po zabawie koniecznie wybierzcie się do Folwarku Nadawki na pyszne dania kuchni regionalnej. Tutejsze pierogi i naleśniki skuszą nawet największego niejadka, dorosłym na pewno zasmakują podlaskie dania przygotowywane w oparciu o tradycyjne receptury.
Gdzie to jest: Białostockie Muzeum Wsi,
ul. Nadawki 21C, Wasilków, www.bialostockiemuzeumwsi.pl
Folwark Nadawki, skansen i kuchnia regionalna
ul. Nadawki 23, Wasilków, www.folwarknadawki.pl

DSC_0355Przez zabawę do wiedzy
Czy zastanawialiście się kiedyś, jak działa wahadło lub ile siły potrzeba, by wprawić w ruch kołowrotek? Dla wszystkich lubiących dobrą zabawę, ruch i poznawanie świata powstał Park Rozrywki FastPark, gdzie poza parkiem linowym utworzono strefę nauki i zabawy. To idealny pomysł na rodzinną wycieczkę, bo każdy może spróbować swoich sił na jednej z kilku tras parku linowego, a potem razem poszukać odpowiedzi, jak działa fizyka i matematyka. A że wszystkiego można dotykać i uruchamiać, stąd wiedza sama wchodzi do głowy – przy okazji świetnej zabawy!
Gdzie to jest: Park Rozrywki FastPark,
ul. Szosa Knyszyńska 26 , Białystok
www.fastpark.com.pl

01Ciechanowiec pełen atrakcji
W Muzeum Rolnictwa warto odwiedzić skansen budownictwa drewnianego pogranicza Mazowsza i Podlasia, gdzie zobaczymy zrekonstruowaną wieś z zachowanym układem zagród, przydomowymi ogródkami, młynem wodnym, wozownią, spichlerzami i kuźnią. Dla dzieci to doskonała okazja do przekonania się, jak ciekawa jest przeszłość i jej sekrety – szczególnie interesujący jest ogród z roślinami wykorzystywanymi do leczenia chorób. Z pewnością uraduje je też wizyta w hodowli alpak. Te przesympatyczne zwierzęta pochodzące z dalekiego Chile doskonale zaadaptowały się do życia w Polsce.
Gdzie to jest: Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu
ul. Pałacowa 5, www.muzeumrolnictwa.pl
Hodowla alpak, ul Bujenka 81 Ciechanowiec, www.alpaki.pl

Tekst i zdjęcia: Anna i Krzysztof Kobusowie

Dowiedz się więcej:
Regionalne Centrum Informacji Turystycznej,
e-mail: cit@podlaskieit.pl,
tel. 503 356 482

...