POLSKA – 2000 kilometrów rowerowej przygody

Fotolia_94411328_M

Pięć parków narodowych, piętnaście krajobrazowych, dzika przyroda, niezwykłe zabytki, cztery religie, wyborna regionalna kuchnia – to wszystko na najdłuższej trasie rowerowej w Polsce – Wschodnim Szlaku Rowerowym Green Velo, który biegnie przez pięć województw wschodniej Polski: świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, podlaskie i warmińsko-mazurskie. To trasa, na którą można dojechać także wygodnymi autobusami PKS Polonus.

logo-GREENVELO-rgb

Green Velo liczy 2070 kilometrów i jest to najdłuższy, spójnie oznakowany szlak rowerowy w Polsce. Niemal 30 procent trasy stanowią odcinki prowadzące przez las, a niemal 10 procent trasy przypada na doliny rzek. Na szlaku zbudowano blisko 230 MOR-ów, czyli Miejsc Obsługi Rowerzystów, wyposażonych w stojaki, wiaty i ławki oraz kosze na śmieci i tablice informacyjne.

Lubelskie_35_1_Rowerzyści-przy-chrząszczu.

mapa_polski-[Converted]Szlak Green Velo tworzy swego rodzaju „korytarz” o szerokości około 20 kilometrów, biegnący przez pięć województw. W tym korytarzu, po obu stronach trasy, czeka na rowerzystów wiele turystycznych atrakcji, m.in. katedra we Fromborku, zamek w Lidzbarku Warmińskim, kompleks klasztorny w Supraślu, dawne żydowskie miasteczka Tykocin i Leżajsk, miasta Chełm, Włodawa i Szczebrzeszyn znane ze swego wielokulturowego dziedzictwa, nadbużańskie sanktuaria różnych wyznań w Kostomłotach, Kodniu i Jabłecznej, starówka w Przemyślu, zamek w Łańcucie, arboretum w Bolestraszycach, średniowieczne miasto Sandomierz, ruiny renesansowego zamku w Ujeździe czy pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Szlak zaczyna się (lub kończy, jak kto woli) w Elblągu, zaś kończy w Końskich.

ujazd

– Green Velo to niezwykła trasa. Ci, którzy ją przejechali, podkreślają, że wciąż odnajdują tu naprawdę dzikie tereny, kompletnie nieskażoną naturę. Ale kusi też regionalna kuchnia, podkarpackie proziaki, lubelski cebularz, świętokrzyska zalewajka, ryby z mazurskich jezior czy podlaski sękacz. Noclegi i wyżywienie na trasie są w przystępnych cenach. Cały szlak doskonale oznakowano i wzbogacono o Miejsca Przyjazne Rowerzystom. Są to najczęściej hotele, motele, pensjonaty i restauracje, które spełniają określone kryteria pomocy dla rowerzystów – mówi Małgorzata Wilk, dyrektor biura zarządu Regionalnej Organizacji Turystycznej Województwa Świętokrzyskiego, zachęcając do wyjazdu na wielką rowerową przygodę.

IMG_0813

...