Polska – Siedleckie Skarby

Bogata przeszłość Siedlec, które w 2017 roku będą obchodzić jubileusz 470 lat nadania praw miejskich, splata się z przyjazną dla mieszkańców i gości atmosferą. Dzięki temu miasto, położone 90 km na wschód od Warszawy, ugruntowuje pozycję stolicy Podlasia i kluczowego ośrodka wschodniego Mazowsza.

Różnorodność sztuki
Przed dwoma laty świat celebrował 400-lecie śmierci El Greco, genialnego malarza, tworzącego u schyłku epoki renesansu w Hiszpanii. Do obchodów przyłączyły się Siedlce, ponieważ największym skarbem w kolekcji Muzeum Diecezjalnego jest jedyny w Polsce obraz pędzla tego wielkiego artysty, zatytułowany „Ekstaza św. Franciszka”.

Arcydzieło El Greco znalazło się w zbiorach zaskakującym zrządzeniem losu. Obraz odkryto w kościele w Kosowie Lackim. Był w tak złym stanie, że żmudne badania i prace konserwatorskie trwały bez mała 40 lat. Ustalono jednak niezbicie, że „Ekstaza św. Franciszka” jest oryginałem. W 2004 roku wystawiono obraz po raz pierwszy na widok publiczny. Teraz poddawany jest kolejnemu etapowi konserwacji, zapewne dopiero pod koniec 2016 roku wróci na swoje miejsce.

Bogactwo sakralnej sztuki
Jak mówi kustosz, zgromadzone skarby trafiały do muzeum przypadkowo, wystawiono je na widok publiczny z pełną swiadomością. Każda z kilkunastu sal, w których są eksponowane, ma temat przewodni i jest poświęcona innej sferze sztuki sakralnej. Ze zbiorami muzealnymi współgrają miejskie świątynie. Okazałe ceglane wieże neogotyckiej katedry widać już z daleka, a witraże odrestaurowane po zniszczeniach II wojny światowej opowiadają o dziejach Kościoła w Polsce i na Podlasiu. Starszy od katedry jest skromniejszy od niej osiemnastowieczny barokowo-klasycystyczny kościół pw. św. Stanisława, który wznosi się przy ulicy Floriańskiej, vis-à-vis starego ratusza.

Jacek, którym się kobiety zachwycały
On także należy do symboli Siedlec. A przymiotnik „stary” w niczym mu nie uwłacza. Władze miasta mają dziś nowoczesną siedzibę, w funkcjonalnym, przystosowanym do obsługi spraw obywatelskich budynku. Ów „stary” ratusz otaczają pieczołowitą opieką, bo jest cennym zabytkiem architektury. Dziś mieści się w nim Muzeum Regionalne. Wielostylowa budowla jest tak plastyczna, że zdaje się opowiadać o przeszłości miasta i jego mieszkańców. Niegdyś obszerne skrzydła rozmieszczone na planie krzyża mieściły kupieckie kramy. Oficjalny charakter miała jedynie centralnie usytuowana wieża i pomieszczenia, które kryła. Gmach wieńczy figura Atlasa podtrzymującego na barkach kulę ziemską. Jednak siedlecki Atlas znany jest bardziej pod imieniem Jacek, bo jeśli wierzyć anegdocie, rzeźbiarzowi pozował koniuszy księżnej Aleksandry Ogińskiej. Jacek postawną sylwetką wzbudzał westchnienia kobiet, bez różnicy stanu.

Wśród obiektów powstałych staraniem księżnej Aleksandry jest także klasycystyczny budynek przy ul. Piłsudskiego. Zaprojektował go znany z licznych, wzniesionych w Warszawie budowli Antonio Corazzi. Obecnie jest siedzibą poczty, ale za czasów księżnej Aleksandry służył celom charytatywnym. Wydawano w nim posiłki dla biednych. Był wśród nich utalentowany chłopiec Aleksander Orłowski, późniejszy malarz-batalista, który dzięki pomocy i mecenatowi księżnej zyskał wykształcenie i rozwinął talent.

Wspaniałych pamiątek po Ogińskich, magnatach, do których należały Siedlce, jest więcej. Koniecznie należy zobaczyć pałac wzniesiony wprawdzie jeszcze przed 1730 rokiem przez księcia Kazimierza Czartoryskiego, ale przebudowany w latach 1776-1782 przez jego wnuczkę, Aleksandrę Ogińską, tak gruntownie, że do klasycystycznej dziś, okazałej budowli przylgnęło już na zawsze jej nazwisko. Przez pałacowe sale przewinęła się w przeszłości plejada znakomitości. Gościł tutaj Tadeusz Kościuszko, bywali Julian Ursyn Niemcewicz, Franciszek Karpiński i Franciszek Kniaźnin. W związku z wizytą Stanisława Augusta Poniatowskiego wzniesiono przy trasie dojazdowej kolumnę toskańską zwieńczoną krzyżem. Stoi przy ulicy Sokołowskiej, wskazując jak przed wiekami drogę do pałacu. Od 2001 roku mieści się w nim rektorat Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, za którego staraniem odrestaurowano pałac. Doczesne szczątki księżnej spoczywają w krypcie grobowej w klasycystycznej kaplicy św. Krzyża z 1791 r.

Festiwal zdarzeń i możliwości
Siedlce mają również współczesne oblicze – są niczym otwarta brama, za którą czekają nietuzinkowe wydarzenia kulturalne, jak choćby październikowy Festiwal Nauki i Sztuki lub odbywające się w listopadzie Zaduszki Jazzowe (w tym roku po raz 58.) oraz Ogólnopolski Festiwal Teatrów „Sztuka plus Komercja”. Wielkim powodzeniem wśród melomanów cieszą się wieczory muzyki organowej organizowane w domu biskupim. Notabene, pochodzące z 1745 roku organy Joachima Wagnera o unikatowej konstrukcji są zabytkiem światowej klasy.

Kto lubi łączyć zwiedzanie z aktywną turystyką, z przyjemnością wybierze się na wycieczkę rowerową – do wyboru są setki kilometrów ścieżek i tras, które prowadzą w najciekawsze zakątki regionu. Świetną propozycją dla miłośników wędrówek z mapą jest Turystyczno-Rekreacyjna Impreza na Orientację (TRINO) – poznawanie walorów turystyczno-krajoznawczych Siedlec i Doliny Bugu. Osoby, które cenią sobie nowoczesne technologie i ambitne wyzwania, chętnie skorzystają z aplikacji mobilnej „Siedlce do odkrycia” i po jej ściągnięciu zmierzą się z zadaniami, przemierzając miasto i poszukując rozwiązań zagadek. Uwaga: pierwsze sto osób, które zgłoszą się do Centrum Informacji Turystycznej z wypełnioną kartą TRINO lub mobilnym dyplomem, zostaną nagrodzone upominkami!

Sportowcy też znajdą w Siedlcach coś dla siebie: maraton biegowy i pływacki, triatlon, wyścigi kolarskie, sporty ekstremalne – wybór jest duży, a nowoczesna infrastruktura sportowa wręcz zachęca do zdrowego wysiłku. Nie sposób nie wspomnieć, że w Siedlcach, mieście położonym na szlaku kulinarnym Mazowiecka Micha Szlachecka można smacznie i do syta zjeść. O tak, Siedlce potrafią pozytywnie zaskoczyć!

Siedlce otwarta brama w Dolinę Bugu
Centrum Informacji Turystycznej w Siedlcach,
ul. Pułaskiego 7, 08-110 Siedlce
czynne jest od pon. do pt. w godz. 900-1700
oraz w sobotę w godz. 1000-1400
tel. 25 794-31-10; 535 068 593
www.turystyka.siedlce.pl

...