Polska – Lidzbark Warmiński – daj się oczarować

Miasto i jego okolice zapewniają niezakłócony pośpiechem wypoczynek, gwarantują odprężenie oraz całą gamę interesujących wydarzeń i sposobności czynnego spędzenia czasu. Samo dobro.

Dobre życie po warmińsku
Sprzyjające okoliczności przyrody i historii, które są fundamentem atrakcyjnej oferty turystycznej, sprawiają, że Lidzbark Warmiński nieodparcie kusi, by spędzić tu choćby kilka dni, a najlepiej cały urlop. Miasto położone jest w centrum Warmii, w otoczeniu zielonych równin pociętych zakolami rzek i polodowcowych pagórków, wśród których lśnią tafle jezior. W ten urokliwy pejzaż historia wkomponowała średniowieczne gotyckie budowle: ceglane zamki i katedry oraz zaciszne wsie. Absolutnie niepowtarzalna sceneria skłania do zwiedzania i przemierzania pięknych zakątków pieszo, biegiem, rowerem lub w kajaku.

Lidzbark Warmiński był niegdyś największym grodem w regionie; świadkami frapujących dziejów są liczne zabytki, nad którymi króluje zamek biskupów warmińskich wzniesiony w widłach Łyny i Samsarny w drugiej połowie XIV w. Dziś sielska atmosfera miasta (Lidzbark Warmiński należy do Międzynarodowej Sieci Miast Dobrego Życia – Cittaslow) pozwala odetchnąć od szalonego pędu wielkich aglomeracji i zachęca do smakowania lidzbarskich walorów, a tych nie brakuje, oj nie!

Biegaj i jedz
Jak powszechnie wiadomo, najsłynniejszym lokatorem lidzbarskiego zamku był Mikołaj Kopernik. W 1503 roku przybył tu jako młody doktor prawa kanonicznego i medyk. Oficjalnie pełnił obowiązki osobistego lekarza biskupa warmińskiego, a tak naprawdę zajmował uprzywilejowaną pozycję na dworze swojego wuja – biskupa Łukasza Watzenrode. Genialny astronom właśnie w Lidzbarku Warmińskim opracował zarysy teorii heliocentrycznej. Oczywistym jest więc, że miasto położone na Szlaku Kopernikańskim organizuje imprezy nawiązujące do swego wybitnego mieszkańca. 30 kwietnia br. odbędzie się I Bieg im. Mikołaja Kopernika pod honorowym patronatem burmistrza Lidzbarka Warmińskiego Jacka Wiśniowskiego. 10-kilometrowa atestowana trasa umożliwi zobaczenie wielu ciekawych miejsc w mieście i okolicy, a dodatkową zachętą jest udział sporej grupy znanych polskich sportowców.
www.bieglidzbarski.pl
Bieg, któremu patronuje Kopernik, organizowany jest po raz pierwszy.

Ogólnopolski Festiwal
Serów Farmerskich i Tradycji
Zaplanowany na 3-4 czerwca festiwal odbędzie się w Lidzbarku Warmińskim już po raz siódmy. Festiwal „Czas na Ser” jest jedyną imprezą w Polsce propagującą odtwarzanie „zapomnianych smaków” i wzmocnienie tradycji serowarskich. Przedzamcze i dziedziniec Hotelu KRASICKI na kilka dni staną się miejscem spotkań smakoszy serów, wymiany doświadczeń oraz integracji środowiska lokalnych wytwórców. W trakcie festiwalu goście będą mieli niejedną sposobność skosztowania i zakupienia oryginalnych serów farmerskich. Zresztą nie tylko serów, bo także miodów, tradycyjnych chlebów, chutneyów i konfitur, nalewek, swojskich wędlin, przypraw i ziół oraz wybornych dań kuchni warmińskiej. Nie zabraknie rzecz jasna lokalnego browaru, win z autentycznej polskiej winnicy i lodów wykonanych wyłącznie z naturalnych składników. Znaczy, będzie pysznie i radośnie.
www.czasnaser.pl

Bitwa i inne rewelacje
210 lat temu, 10 czerwca 1807 r., pod Lidzbarkiem Warmińskim rozegrała się wielka batalia wiosennej kampanii napoleońskiej, w której uczestniczyło 140 tysięcy żołnierzy. O randze bitwy pod Heilsbergiem, bo pod taką nazwą przeszła do historii, świadczy m.in. wpis na paryskim Łuku Triumfalnym. W rocznicę bitwy odbędzie się przygotowana z rozmachem rekonstrukcja (8-11 czerwca), w której weźmie udział pół tysiąca ludzi. Do boju stanie piechota, kawaleria i artyleria z Polski, Niemiec, Czech, Francji, Holandii, Włoch, Rosji, Łotwy, Litwy, a nawet Kanady. Wydarzenie, zaliczające się do prestiżowego grona największych imprez napoleońskich w naszej części Europy, z pewnością zrobi ogromne wrażenie, gdyż odtworzona zostanie XIX-wieczna osada wraz ze stanowiskami bojowymi, m.in.: szaniec, ziemianki, budynki militarne, obóz wojsk, targ historyczny, spichlerz, karczma i stajnia – wspaniała scenografia, stroje z epoki, huk armat – będzie się działo!
www.lidzbarskidomkultury.pl/xi-bitwa-heilsbergiem.

To, rzecz jasna, tylko wybrane eventy z obfitego lidzbarskiego kalendarium. Fani z przyjemnością wysłuchają letnich Lidzbarskich Wieczorów Jazzowych. Jak co roku miasto zaprasza też na Dni Lidzbarka Warmińskiego (11-13 sierpnia) oraz Lidzbarskie Wieczory Humoru i Satyry (17-20 sierpnia)… Do Lidzbarka Warmińskiego warto przyjechać, bez dwóch zdań.

...