Polska – Czas na Gniew

Pomorski gród na wiślanym szlaku położony w dolinie Wisły przy ujściu Wierzycy na pograniczu Doliny Kwidzyńskiej i Pojezierza Starogardzkiego oczarowuje średniowieczną atmosferą i zdumiewa bogatą ofertą turystycznych atrakcji. Byliście już w Gniewie?

Spacerkiem przez miasto
Gniew wzmiankowany w źródłach z początku XIII w., z nadania księcia pomorskiego Sambora II (1276 r.) na niemal dwa stulecia stał się własnością zakonu krzyżackiego. Krzyżacy wznieśli górujący nad miastem i najpotężniejszy na lewym brzegu Wisły zamek, który jest dziś najważniejszym zabytkiem w Gniewie. Miejska trasa turystyczna prowadzi do zamku i wielu innych interesujących miejsc; pozwala docenić zachowany od czasów średniowiecza układ przestrzenny miasta. Uwagę zwraca zespół mieszczańskich kamienic, zwanych lebami, najcenniejszy w województwie pomorskim. Najstarsze z nich pochodzą z XV w., a architektoniczne detale i elementy wyposażenia świadczą o przebudowie w XVIII w. Na rynku i pod arkadowymi łukami kamienic kwitł handel i tętniło życie miasta; dziś również wiele się tu dzieje.

Dominantą w panoramie Gniewu (warto ją obejrzeć z doliny Wisły), poza zwieńczoną czterema wieżami bryłą zamku, jest także gotycki kościół św. Mikołaja wzniesiony w XIV w. na miejscu pogańskiej świątyni. Na pobliskiej ulicy Sambora można zobaczyć miejską maskotkę – legendarnego Misia Maciusia (pyszna zabawa czeka najmłodszych na pikniku w dniu jego urodzin – 1 lipca), a w Ogrodzie Historii zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami w dziejach miasta.

Średniowiecze i współczesność
Zamek w Gniewie, choć wielokrotnie przebudowywany, zachował pierwotny gotycki styl. Odbudowany po pożarze w 1921 r. wchodzi obecnie w skład kompleksu budowli wzgórza zamkowego, na który składają się również dwa hotele, schronisko młodzieżowe zwane dormitorium, restauracja, kawiarnia, zamkowe stajnie i przystań, a także Historyczny Park Rozrywki, w którym w okresie od czerwca do sierpnia w każdy weekend odbywają się interesujące „Podróże w przeszłość”. Zamek uznawany jest za jeden z głównych ośrodków upowszechniania historii w Polsce. Filarem działalności rekonstrukcyjnej jest Chorągiew Husarska Marszałka Województwa Pomorskiego, licząca ponad 30 osób zajmujących się odtwarzaniem tradycji XVII-wiecznej husarii, jednej z najlepszych formacji kawaleryjskich w Europie. Kunszt rycerzy najpełniej docenić można podczas odbywającej się co roku w gniewskiej twierdzy inscenizacji „Vivat Vasa! Bitwa dwóch Wazów” (19-20 sierpnia), a także podczas XXVI Międzynarodowego Turnieju Rycerskiego Króla Jana III, którego finał nastąpi w trakcie hucznie fetowanych Dni Gniewu (24-25 czerwca). Okolice Gniewu, miasta położonego na nadwiślańskiej skarpie, z której roztacza się piękny widok na meandrującą rzekę, można poznawać w kajaku podczas spływu krętą Wierzycą lub z gondoli (wycieczki z przystani zamkowej).

Nie brakuje również urokliwych tras pieszych i rowerowych oraz okazji do podglądania przyrody w dwóch Obszarach Chronionego Krajobrazu: Gniewskim i Nadwiślańskim, oraz trzech Rezerwatach Przyrody: Opalenie, Wiosło Małe i Wiosło Duże. Piękne miejsca czekają też na wędkarzy, grzybiarzy, agroturystów i amatorów konnej jazdy. Bez względu na ulubioną formę spędzania wolnego czasu każdy znajdzie coś dla siebie. Trudno nie wspomnieć o smakowitych potrawach kociewskich, różnorodnej bazie noclegowej na każdą kieszeń oraz wakacyjnym repertuarze gniewskich wydarzeń, w którym znajdują się te najbardziej lubiane przez turystów.

Najważaniejsze imprezy sezonu wakacyjnego:

24-25 CZERWCA
350 IMIENINY JANA SOBIESKIEGO – STAROSTY GNIEWSKIEGO i XXVI MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ RYCERSKI KRÓLA JANA III

30 LIPCA
FESTIWAL DZIEDZICTWA REGIONALNEGO
KRZYŻACY KONTRA KOCIEWIACY

11-13 SIERPNIA
MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI GOSPEL

15 SIERNIA
POCHÓD KSIĘŻNICZEK

19-20 SIERPNIA
VIVAT VASA!!! BITWA DWÓCH WAZÓW 1626

23 WRZEŚNIA
BIEG GNIEWSKI

Więcej informacji:
www.gniew.pl, www.zamek-gniew.pl

...