Polska – Elbląg zaprasza

Jedno z najstarszych polskich miast, położone na granicy dwóch
malowniczych krain – Wysoczyzny Elbląskiej oraz Żuław Wiślanych.
Tu historia łączy się z nowoczesnością.

W sercu Starego Miasta ma początek Kanał Elbląski, światowej klasy zabytek sztuki hydrotechnicznej. Jedyna na świecie działająca droga wodna z systemem pochylni i śluz, dzięki którym statki pokonują blisko 100-metrową różnicę poziomów wody. Ten XIX-wieczny zabytek należy do Siedmiu Cudów Polski. Elbląg stanowi ważny element Międzynarodowej Drogi Wodnej E70 i jest idealną, nowoczesną bazą dla żeglarzy.

Wyjątkowy charakter ma elbląska starówka. Od ponad 30 lat odradza się po zniszczeniach II wojny światowej. Na miejscu średniowiecznych fundamentów budowane są kamienice nawiązujące do starej architektury. Każdą budowę poprzedzają prace archeologiczne, dlatego Elbląg jest jednym z najlepiej przebadanych archeologicznie miast w Europie. Będąc w Elblągu, warto odwiedzić Muzeum Archeologiczno-Historyczne, jedno z najnowocześniejszych w kraju, które ma w swoich zasobach wiele unikalnych eksponatów, związanych m.in. z Gotami i wikingami, którzy zamieszkiwali te tereny.

Dobrą okazją do odwiedzenia miasta jest Elbląskie Święto Chleba odbywające się w dniach 1-3 września. To jeden z największych jarmarków w Polsce Północnej z regionalnymi wypiekami, produktami żywnościowymi oraz rękodziełem, sztuką ludową, pokazami walk rycerskich. W trakcie tego wydarzenia można spróbować i kupić chleb z najróżniejszych zakątków Polski oraz Litwy. Nie brakuje również miodów, wyrobów cukierniczych i regionalnych wyrobów spożywczych z różnych zakątków kraju.

www.turystyka.elblag.eu

...