Polska – Jedyny taki Piotrków

Miasto wielu kultur i zabytków, rycerskich zjazdów i stanowienia prawa,
przedniego piwa i marcepana, wreszcie plenerów filmowych
– Piotrków Trybunalski obchodzi w tym roku hucznie 800 lat istnienia.

W historycznych źródłach pojawił się w 1217 r. jeszcze jako Piotrków. Drugi człon nazwy przypomina, że miasto było przez 214 lat siedzibą Trybunału Koronnego, wcześniej zaś zebrał się w nim pierwszy, dwuizbowy sejm. Miał więc Piotrków ogromny wpływ na rozwój polskiej państwowości. Ale nie tylko.

Kultura i tradycja
Wspierany ze środków UE Szlak Zabytków będący w istocie Traktem Wielu Kultur upamiętnia, że historię miasta tworzyli przedstawiciele różnych narodów i wyznań. Poza wytyczonymi już osobno traktami: rosyjskim, luterańskim i żydowskim, w przygotowaniu są kolejne szlaki dotyczące mniej licznych społeczności: ormiańskiej, włoskiej, szkockiej i węgierskiej. Projekt ma na celu rewitalizację i ożywienie społeczno-gospodarcze zabytkowego centrum. Warto też przemierzyć szlak „Piotrkowskie kapliczki”.

Piwo i marcepany
Już Kazimierz Jagiellończyk pił tutejsze piwo. Ponad 500-letnią tradycję jego wytwarzania miasto potrafiło zręcznie przekuć w bogatą ofertę turystyczną. Można poznać historię trunku na Szlaku Piwowarskim, zajrzeć do dwóch browarów, Centrum Edukacji Browarniczej z Browarem do Góry Nogami oraz łaźni piwnych ze spa, zagrać w piwne gry miejskie, a w ostatni weekend lipca ucztować i pić piwo na Biesiadzie Trybunalskiej na Starówce. Z kolei warsztaty marcepanowe przy ul. Grodzkiej wskrzeszają dawną tradycję ich wyrobu na bazie XVI-wiecznych, odnalezionych przez lokalnych historyków przepisów. To jedna z oddolnych inicjatyw, podjęta przez Piotrkowskie Bractwo Akademickie im. Zygmunta I Starego pod hasłem „Marcepany króla Zygmunta”. Inną propozycją są warsztaty ceramiczne dla dzieci w pracowni Fajne Miejsce przy ul. Szewskiej 5. Od września startują interaktywne warsztaty dla grup połączone ze zwiedzaniem miasta – Sowa z Piotrkowa.

Na wielkim ekranie
Od 1912 r. Piotrków wielokrotnie był miejscem pracy ekip filmowych. Tu kręcono sceny do kilkunastu polskich filmów, w tym „Ewa chce spać”, „Vabank”, „Psy 1”, „Pan Tadeusz”, „W ciemności”, sześciu seriali – m.in. „Królowej Bony” – oraz czterech obrazów zagranicznych. Te wszystkie miejsca ujmuje jeden, pierwszy tego typu w Polsce, Trakt Filmowy – opatrzony tablicami, z kodami QR i mapą kilkudziesięciu filmowych miejsc. Oprócz podstawowego przewodnika w Centrum Informacji Turystycznej, mieszczącym się przy ul. Zamurowej 11,
można również zaopatrzyć się w przewodniki tematyczne czterech filmowych tras tematycznych.

Piotrków Trybunalski ma znakomicie opracowaną stronę miejską. Można na niej obejrzeć blisko 30-minutowe, multimedialne widowisko w konwencji światła i dźwięku opowiadające o dziejach miasta.

...