POLSKA – Kaszuby Północne – wodna triada

Powiaty wejherowski i pucki zapraszają latem do… wody. Wybór atrakcji jest przeogromny, a miłośnicy aktywnego spędzania czasu mają w czym wybierać.

Te dwa powiaty rozciągają się od brzegów Morza Bałtyckiego po lesiste wzniesienia Pojezierza Kaszubskiego. Urokliwy krajobraz regionu urozmaicają tafle jezior i zamaszyste zakola pomorskich rzek. Każdy, kto ceni sobie wypoczynek nad wodą i na wodzie, z pewnością się nie zawiedzie – oto krótki przegląd oferty Kaszub Północnych.

Morze i Zatoka
Lato na Mierzeji Helskiej to nadbałtycki klasyk. Mariny we Władysławowie, Kuźnicy, Jastarni i Helu czekają na morskich wilków. Chętnie przyjeżdżają tu również fani sportów wodnych, takich jak windsurfing, kitesurfing, paddleboarding, kajakarstwo i żeglarstwo. Ciepły i płytki akwen Zatoki Puckiej sprzyja zarówno doświadczonym, jak i początkującym wodniakom. Akademia Jachtingu w Jastarni oferuje czartery, kursy oraz szkolenia żeglarskie i motorowodniackie. Windsurferzy dobrze znają renomowaną szkołę Mastersurf w Chałupach. Liczne propozycje wypoczynku na wodzie mają także Harcerski Ośrodek Morski w Pucku oraz ośrodki szkoleniowe w Rewie.

Zwolenników pluskania się wśród morskich fal zadowoli informacja, że kąpieliska we Władysławowie i Jastrzębiej Górze uzyskały statut elitarnej Błękitnej Flagi, co gwarantuje czystość, bezpieczeństwo i świetną infrastrukturę. A kto lubi prędkość, może pośmigać po morzu skuterem wodnym lub ribem (szybką łodzią motorową) albo spróbować swoich umiejętności w jeździe na nartach wodnych tudzież jej odmianie wakeboardingu – emocje gwarantowane.

Rzeki i jeziora
Nad rozległym Jeziorem Żarnowieckim znajdują się świetnie przygotowane przystanie żeglarskie i wypożyczalnie różnorodnego sprzętu wodnego, m.in. w Nadolu, Lubkowie i Brzynie. Przez jezioro przepływa rzeka Piaśnica, uchodząca do Bałtyku w okolicach Dębek – ciekawy szlak kajakowy, który prowadzi przez rezerwat przyrody „Piaśnickie Łąki”. Podczas siedmiokilometrowego spływu organizowanego przez firmę Kajaki Dębki można też zanurkować w czystej rzece w specjalnych maskach! Bardziej zaawansowanych kajakarzy skuszą z pewnością piękne, choć niełatwe kaszubskie szlaki wodne Łebą i Redą. Wartki prąd rzek, liczne przeszkody, ale i nieskażona przyroda, biwaki pod gwiazdami oraz interesujące zabytki sprawiają, że nie sposób się nudzić. Zatem morze, jezioro czy rzeka?

Przygoda na Kaszubach Północnych czeka!

Stowarzyszenie Turystyczne „Kaszuby Północne”,
Lokalna Organizacja Turystyczna
plac Wolności 28, 84-100 Puck, NIP 587 15 28 445, tel. 603 039 013, www.kaszubypolnocne.pl

...