Polska – POWIAT CZĘSTOCHOWSKI ZAPRASZA

Jeśli nie wiecie, jak ciekawe imprezy odbywają się w powiecie częstochowskim, zapraszamy. Przekonajcie się sami!

Poznawanie powiatu częstochowskiego w festiwalowej atmosferze urozmaici każdy urlop. Zwłaszcza w miesiącach letnich, gdy wydarzenia przybierają zaskakująco zróżnicowany charakter.

W lipcu zapraszamy do Złotego Potoku w gminie Janów na 19. „Jurajskie Lato Filmowe” (www.latofilmowe.pl; www.janow.pl). Festiwal przypadnie do gustu tym, którzy lubią zarywać noce, przez 3 kolejne doby bowiem seanse odbywają się w plenerze, gdy panuje zupełna ciemność. Mocnymi punktami programu są spotkania z gwiazdami polskiej sceny filmowej, a bogatego wachlarza festiwalowych wydarzeń dopełniają koncerty, skecze kabaretowe i konkursy odbywające się za dnia.

Gminny Ośrodek Kultury w Lelowie zaprasza w dniach 18–20 sierpnia na XV Święto Ciulimu-Czulentu. Pozornie głównym przesłaniem imprezy jest degustacja tych dwóch potraw, świadczących dobitnie o przenikaniu się w przeszłości kultury polskiej i żydowskiej. Jej idea jednak wykracza zdecydowanie poza sferę kulinariów, gdyż przypominając wspólną przeszłość, uczy tolerancji i wzajemnego zrozumienia. Festiwalowych gości z kraju i z zagranicy zbliżają występy artystyczne, degustacje potraw oraz symboliczne, wspólne zapalenie menory. Zgodnie z chasydzkim powiedzeniem, że radość jest zdolnością człowieka do ciągłego odradzania się, spotkanie w Lelowie zawsze przebiega we wspaniałej atmosferze.

Mstów zaprasza we wrześniu na Święto Jabłka, jest bowiem stolicą powiatowego zagłębia sadowniczego (www.mstow.pl). W programie oprócz jabłkowego targowiska zaplanowano koncerty. Imprezę zakończy puszczanie lampionów. Festiwal stanowi drugą w roku odsłonę projektu promocji kluczowego lokalnego produktu, czyli jabłek. Pierwszą jest Święto Kwitnącej Jabłoni, które odbywa się rokrocznie w maju, gdy drzewa w sadach są obsypane kwiatami.

W kalendarz wydarzeń wpisano także imprezę dla zainteresowanych lekkim lotnictwem. Są to targi ParaRudniki (www.pararudniki.pl), które odbywają się w maju, na lotnisku koło Rudników. Ambicją organizatorów jest prezentacja wszelkich nowości służących spełnieniu odwiecznego marzenia ludzkości o podboju przestworzy. Program uatrakcyjniają loty szybowców i wiatrakowców oraz wyścigi dronów. Za rok odbędzie się siódma edycja targów.

Dla koneserów muzyki polecamy Powiatowy Przegląd Orkiestr Dętych. Impreza odbywa się corocznie w czerwcu, w jednej z gmin na terenie powiatu. Dobra muzyka, barwne korowody i piękny taniec. Na to możecie liczyć podczas III odsłony tej imprezy już w 2018 r.

...