Polska – Stargard zaprasza

Zaplanuj przerwę i poznaj tajemnice gotyckiego miasta…!
Zmierzając nad morze czy wracając znad Bałtyku, warto zatrzymać się w wyjątkowym mieście. Jest nim Stargard, w którym znajduje się ponad dwadzieścia unikatowych zabytków wchodzących w skład Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Jest tu wszystko, czego potrzeba, by ciekawie i miło spędzić czas.

Blisko do Niemiec, blisko do unikatowych zabytków…
Stargard jest trzecim co do wielkości miastem województwa zachodniopomorskiego. Leży w odległości 40 km od Szczecina, 120 km od terminalu promowego w Świnoujściu i 180 km od Berlina. Zachowane zabytkowe budowle zachwycają nawet najwytrawniejszych koneserów. Wyjątkowy klimat Starego Miasta podkreśla zachowany do dziś średniowieczny system obwarowań oraz okalające starówkę, blisko trzykilometrowe planty. Stargardzkie zabytki są włączone do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Co ważne – fantastyczną panoramę miasta (a przy dobrej pogodzie nawet Szczecina) można podziwiać z wieży Kolegiaty Mariackiej. Budowla posiada status pomnika historii – jednego z 70 obiektów i obszarów reprezentujących najwybitniejszą grupę zabytków w Polsce.

Najnowocześniejsze muzeum na Pomorzu Zachodnim
Odwiedzając Stargard, nie można ominąć obronnej budowli z XVI wieku. Dziś Basteja jest najnowocześniejszym muzeum na Pomorzu Zachodnim. W tym czteropoziomowym obiekcie do prezentacji historii miasta wykorzystano m.in. hologramy 3D, animacje oraz dźwięk. Do murów obronnych tuż przy Bastei przylega taras widokowy w formie hurdycji. Muzeum jest otwarte także w soboty i niedziele.

Jezioro Miedwie – piąte co do wielkości w Polsce
Stargard to nie tylko atrakcje gotyku ceglanego. To również pobliskie jezioro Miedwie, będące mekką miłośników windsurfingu. Na plaży znajduje się molo wraz z nowoczesnym amfiteatrem, w którym często są organizowane letnie imprezy kulturalno-rozrywkowe. Zlokalizowane w pobliżu bary i restauracje pozwalają zaplanować przerwę w podróży. Nadmiedwiańska plaża została połączona ze Stargardem ścieżką rowerową.

Stargard – Klejnot Pomorza
Spotkanie ze stargardzkimi zabytkami ułatwi szlak staromiejski Stargard – Klejnot Pomorza, na którym znajduje się większość interesujących obiektów. Podczas spaceru tą trasą odwiedzamy rynek staromiejski z ratuszem, barokowy odwach mieszczący miejskie muzeum, hanzeatycką kolegiatę – wzór tego typu budowli
w tej części Europy. Szlak prowadzi dookoła miejskich murów obronnych z licznymi basztami, bramami, basteją. Podążanie szlakiem ułatwiają drogowskazy, stylizowane tablice informacyjne ustawione przy zabytkowych obiektach oraz charakterystyczne metalowe emblematy umieszczone na chodnikach i ścieżkach.

 

Stargardzkie naj…

Kolegiata Mariacka – najpiękniejszy i zarazem jeden z największych gotyckich ceglanych kościołów w Polsce. To najcenniejszy zabytek Pomorza Zachodniego.
Jedna z wyższych na Pomorzu (w pierwszej dziesiątce w kraju), mierząca 99 m wysokości wieża kościoła św. Jana.
Brama Młyńska – jedyna w Polsce i jedna z dwóch w Europie brama miejska, rozpięta nad korytem rzeki.
Najdłuższe w Polsce (obok krakowskich) planty biegnące wzdłuż potężnych wałów, fos i bastionów oraz murów obronnych z bramami, bastejami i basztami.
Najokazalsze miejskie baszty w Polsce: Morze Czerwone i Tkaczy.
Największy średniowieczny ratusz na Pomorzu Zachodnim.
Najpotężniejszy na Pomorzu zespół średniowiecznych umocnień miejskich.
Dom Protzena (Szkoła Muzyczna) – jedna z najpiękniejszych kamienic gotyckich na terenie Polski.
Największy w Polsce i drugi na świecie krzyż pokutny z 1542 roku.
15. południk długości geograficznej wschodniej, przebiegający przez zachodnie przedmieście, od 1884 roku wyznacza centrum środkowoeuropejskiej strefy czasowej.

Urząd Miejski, Stargard Szczeciński
ul. Czarnieckiego 17, 73-110 Stargard Szczeciński
www.stargard.pl

...