POLSKA – Miasto i Gmina Bytów

Zapraszamy do Bytowa, miasta na Kaszubach, gdzie niezależnie
od pory roku każdy znajdzie coś dla siebie!

Aplikacja dla turystów
Pomocą dla wybierających się na wakacyjną wędrówkę w ten piękny rejon Polski może być aplikacja mobilna „Od Bałtyku po Kaszuby”. Znajdziemy w niej przeszło 100 atrakcyjnych tras przebiegających przez województwa pomorskie i zachodniopomorskie. Są to szlaki nie tylkopiesze, ale i kajakowe, rowerowe, konne, dla miłośników nordic walking, a nawet narciarskie.

Zamek pokrzyżacki
Dumą perły Kaszub, Bytowa, jest dobrze zachowany zamek krzyżacki z końca XIV wieku. Zbudowany na planie prostokąta ma trzy okrągłe baszty – Młyńską, Różaną i Polną – oraz czworoboczną Wieżę Prochową. Najstarszą gotycką część zamku stanowi Dom Zakonny, w którym obecnie mieści się Muzeum Zachodniokaszubskie. Można tu podziwiać kolekcję sztuki sakralnej, trofea myśliwskie i portrety przedstawicieli rodu Gryfitów. W XVI wieku książęta pomorscy przeprowadzili gruntowną przebudowę bytowskiej warowni. Powstał wówczas m.in. Dom Książęcy, w którym dziś funkcjonuje hotel. W XVII wieku wybudowano Dom Wdów, w którym obecnie mieści się biblioteka.

Nie tylko dla miłośników architektury
Przy bytowskim rynku warto zobaczyć trzy domy z XVIII wieku. Samotna ceglana wieża to relikt zniszczonego w 1945 roku gotyckiego kościoła św. Katarzyny. Teraz jest tu Muzeum Historii Miasta. Wrażenie robi „nowy” kościół św. Katarzyny – eklektyczna trójnawowa budowla z rozbudowaną fasadą i wysmukłą wieżą z połowy XIX wieku.

Kolejną gratką dla miłośników architektury jest greckokatolicka cerkiew św. Jerzego – dawny zbór ewangelicki z 1685 roku. We wnętrzu znajdują się rzeźbione barokowe stalle, ikonostas (tzw. carskie wrota) oraz barokowe tabernakulum przywiezione tu przez przesiedleńców z Surochowa koło Jarosławia na Podkarpaciu.

MOST JAK RZYMSKI AKWEDUKT
Warto też odszukać most kolejowy nad rzeką Borują. Wzniesiona pod koniec XIX wieku roku budowla jest wzorowana na rzymskich akweduktach, a zdobią ją płaskorzeźby z piaskowca przedstawiające herby Rzeszy, Prus, Pomorza, Bytowa i królewskich kolei. Użytkowany do początków XX wieku most należy do najciekawszych i najpiękniejszych pomorskich zabytków kolejowych.

Dla aktywnych
Bytów to miasto dla aktywnych – może pochwalić się nowoczesnym basenem, promenadą nad jeziorem, siłowniami na świeżym powietrzu i skateparkiem. Można się też wybrać na spacer pięknym Traktem Młyńskim poprowadzonym wzdłuż nabrzeży rzeki Bytowy.

Bytów z lotu ptaka
Chcesz zobaczyć, jak wygląda Bytów z lotu ptaka? Albo znaleźć się na samym środku stadionu?

Nic prostszego. Wejdź na witrynę http://www.bytow.com.pl/spacer/ i przekonaj się, jak bardzo urokliwe jest to miasto. A potem przyjedź tu wraz z rodziną lub przyjaciółmi, by zobaczyć te wszystkie magiczne miejsca na własne oczy. Nie zapomnij tylko zajrzeć do punktów Informacji Turystycznej, gdzie znajdziesz wszelkie potrzebne informacje. Jeden z nich mieści się na bytowskim zamku, drugi w pobliskiej przyrodniczej miejscowości – Rekowie.

Ewangelicki cmentarz leśników
Dwanaście kilometrów na południe od Bytowa leży Pyszno, gdzie w rezerwacie Bukowa Góra znajdziemy jedyny na Pomorzu ewangelicki cmentarz leśników. Pierwszym pochowanym tu był zmarły w 1874 roku nadleśniczy z pobliskiego Sierzna – Otto Heinrich Smalian. Na kamiennym obelisku widnieje inskrypcja, która w polskim tłumaczeniu brzmi: „Tu, pod tym kamieniem, w swoim ukochanym gaju spoczywa Pan Otto Henrich Smalian, królewski nadleśniczy, urodzony 18 września w Stralsundzie, zmarły 17 lutego w Sierznie”. Na pełnym uroku leśnym cmentarzu zachowały się rzadko już spotykane wysokie żeliwne krzyże.

Muzeum Szkoły Polskiej
Warto się też udać do położonego nieopodal Bytowa Płotowa, aby zwiedzić tamtejsze Muzeum Szkoły Polskiej. W kameralnej, znajdującej się w dawnej szkole placówce poznamy losy Kaszubów oraz ich walki o zachowanie mowy polskiej i kultury w okresie międzywojennym i podczas II wojny światowej. Niedaleko znajduje się Zagroda Styp-Rekowskich, znanych działaczy społecznych i patriotycznych Związku Polaków w Niemczech. W przestrzeni zagrody znajduje się zrewitalizowany budynek gospodarczy, w którym prowadzone są działania muzealne, edukacyjne i animacyjne.

Jezioro lobeliowe
Cztery kilometry na północ od Bytowa czeka na nas perła przyrody – lobeliowe jezioro Jeleń o powierzchni 88 ha. Jest to największe i najgłębsze jezioro w gminie. Ma najwyższą klasę czystości i jest zasobne w ryby, przyciąga licznych miłośników kąpieli, sportów wodnych i wędkarzy.

Kalendarz imprez
30 VI-2 VII Ukraińska Watra
7-9 VII Dni Bytowa. Podczas tegorocznego święta na scenie pojawią się m.in. Agnieszka Chylińska i Ewelina Lisowska
23 VII Pomorski przegląd chórów i zespołów seniorów
2 IX Maraton Wokół zamku
9 IX Targi Ogrodnicze na Rynku Miejskim
9 X XIX Pomorski Konkurs Sygnałów i Muzyki Myśliwskiej na Zamku w Bytowie
28-30 IX BytOFFSky Festiwal
18-19 XI Bytowska Gonitwa – wyścig motoryzacyjny

Aplikacja mobilna „Od Bałtyku po Kaszuby”

 

Urząd Miejski w Bytowie: ul. 1 Maja 15, 77-100 Bytów
www. bytow.com.pl, urzad@bytow.com.pl
FB: Bytow

...