Polska – Toruń – dumne miasto nad Wisłą

Rok 2017 ma szczególne znaczenie dla Torunia. 550 lat temu odbył się bowiem pierwszy wolny flis na żeglownym odcinku toczącej wody pod miejskimi murami Wisły, a przed 20 laty zabytkowy średniowieczny zespół Starego i Nowego Miasta wpisano na listę UNESCO.

Miasto założyli w XIII wieku Krzyżacy. Obdarowane przez nich przywilejami znalazło się wkrótce wśród kluczowych ośrodków handlowych środkowej Europy. Wolna żegluga przyczyniła się nie tylko do dalszego ożywienia handlu i prosperity miasta, ale także do rozwoju Królestwa Polskiego, dając impuls fundacjom mieszczan i władców. Z bogactwa wyrosły kamienice, strzeliste kościoły św. Janów, św. Jakuba i Najświętszej Marii Panny oraz ratusz z wieżą zegarową, który ma tyle okien, ile jest dni w roku. Toruń doświadczył znaczenia najważniejszej polskiej arterii wodnej, więc włącza się gorliwie w obchody Roku Rzeki Wisły, zapraszając w długi weekend sierpniowy 2017 na barwny Festiwal Wisły.

Gotycka wizytówka Polski
Otoczony średniowiecznymi murami, z tysiącem zabytkowych budowli z cegły, Toruń jest gotycką wizytówką Polski i Europy. Świat docenił ten fakt przed 20 laty; oficjalne obchody jubileuszu będą mieć miejsce we wrześniu. Toruń jest ponadto rodzinnym miastem Mikołaja Kopernika, którego poglądy legły u podstaw współczesnej nauki o wszechświecie. W ślady astronoma idą dziś toruńskie uczelnie z noszącym jego imię uniwersytetem na czele.

Aktywne zwiedzanie
Cenne zabytki i niepowtarzalna atmosfera przyciągają do miasta rzesze zagranicznych i polskich turystów. Toruń należy do kanonu wycieczkowych celów zielonych szkół. Ich młodzi uczestnicy pojawiają się w jego murach przede wszystkim u progu lata oraz jesienią i zwiedzają miasto aktywnie. Pieką pierniki, które są jego wizytówką, bo tradycja wyrobu sięga przynajmniej 700 lat, a misternie wykonane i bogato udekorowane bywały i wciąż bywają drogocennym, iście królewskim podarunkiem. Dziewczęta i chłopcy dowodzą swej prawdomówności pod otoczoną legendami Krzywą Wieżą, biorą aktywny udział w inscenizacjach miejscowych legend, uczestniczą w tak modnych obecnie grach miejskich, a także oglądają wszechświat w planetarium, poznając zachodzące w nim zjawiska na interaktywnych wystawach multimedialnych: Geodium i Orbitarium. Podróżując przez czasy dawne i współczesne, podążają za białogłowami w długich sukniach i odzianymi w zbroje rycerzami zakonnymi, bo utarło się, że przewodnicy przywdziewają historyczne stroje dla podkreślenia niebywałej atmosfery nadwiślańskiego miasta.

Makieta średniowiecznej fortecy
Dzięki oryginalnemu średniowiecznemu układowi toruńskie place i ulice tworzą scenerię licznych wydarzeń kulturalnych i festiwali. Tym bardziej fascynującą, że miasto przetrwało bez uszczerbku światowe wojny, a dzięki odkryciom archeologicznym dokonanym w ciągu ostatnich dekad reaktywowano w nim także położony między murami Starego i Nowego Miasta zamek. Wybudowali go Krzyżacy jako przyczółek podboju ziem pogańskich Prusów i Jaćwingów. Gdy po dwóch stuleciach zmagań z Polską potęga zakonu osłabła, mieszczanie warownię rozebrali i urządzili na jej gruzach wysypisko śmieci. Dziś w zamkowych podziemiach stoi makieta średniowiecznej fortecy, misternie wykonana z tysięcy precyzyjnie dopasowanych cegiełek, profili i dachóweczek.

Zobacz więcej: www.torun.pl, facebook.com/MiastoTorun
Toruń na liście UNESCO:
http://www.torun.pl/pl/kultura/torun-na-liscie-unesco

Festiwal Wisły organizuje Kujawsko-Dobrzyńska Organizacja Turystyczna w dniach 11-15 sierpnia 2017 między 675. a 735. kilometrem rzeki (od Włocławka po Toruń): http://www.rokwisly.pl/wydarzenia/festiwal-wisly/

...