Polska – Rabka-Zdrój – zdrowo i kulturalnie

Urokliwe miasto położone w dolinie Raby, między Gorcami a Beskidem Wyspowym jest znanym uzdrowiskiem. Zachętą do spędzenia tu letnich wakacji jest też ciekawa oferta wydarzeń kulturalnych
i spotkań z góralskim folklorem.

RABCZAŃSKIE SOLANKI
Pierwszymi, którzy docenili złoża solankowe w okolicach Rabki, byli cystersi (XIII w.). Już w średniowieczu interesowano się ich walorami zdrowotnymi, ale prawdziwy boom rozpoczął się w II połowie XIX w., gdy analizy chemiczne potwierdziły walory uzdrowiskowe solanek: działanie oczyszczające, przeciwzapalne i antybakteryjne. Rabka zmieniła się wówczas w tętniący życiem kurort: powstał Dom Zdrojowy, liczne pensjonaty i sanatoria otwarły swoje podwoje. I tak jest do dzisiaj. Kuracjusze korzystają z terapeutycznych dobrodziejstw kąpieli oraz inhalacji solankowych, ale Uzdrowisko Rabka oferuje również całą gamę zabiegów SPA, które pozytywnie wpływają na organizm. Jednym słowem wszystko dla zdrowia, wypoczynku i urody. Trudno nie wspomnieć o różnorodnej i nowoczesnej infrastrukturze uzdrowiskowo-leczniczej oraz sportowo-rekreacyjnej, która stale się rozrasta. Przykładem jest inwestycja, która rusza w tym roku – Rabczańskie Bulwary z traktem pieszym i ścieżką rowerową, odnowionymi kładkami, oświetleniem i ciekawymi aranżacjami zieleni. Spacerowicze będą mieli możliwość skorzystania z nowych tężni solankowych, a na potrzeby wodolecznictwa udostępnione zostanie oczko wodne, basen kamienny do brodzenia, ścieżka z fontannami oraz solankowy wodospad. Rekreację zapewnią natomiast: ścianka wspinaczkowa, park linowy, siłownia zewnętrzna i boiska do siatkówki plażowej. Wszystko zostanie uzupełnione niebanalnymi elementami małej architektury oraz przytulnymi miejscami spotkań.

RODZINNE WAKACJE
Rabka, „Miasto Dzieci Świata”, zaprasza na odpoczynek całe rodziny. Najmłodszych, ale także tych nieco starszych nie trzeba zachęcać do zabawy w Rodzinnym Parku Rozrywki „Rabkoland” oraz wizyty w Teatrze Lalek „Rabcio”, w którym wystawiane są pełne humoru spektakle. Wielkim powodzeniem cieszy się również Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, gdzie corocznie w sierpniu organizowana jest Parowozjada.

Sercem miejscowości jest wspaniale odnowiony Park Zdrojowy – wymarzone miejsce relaksu. W pobliżu źródła „Helena” znajdują się ogólnodostępna i bezpłatna Tężnia Solankowa oraz Pijalnia Wód Mineralnych. W parku można aktywnie spędzić czas, korzystając z urządzeń sportowych, kortów tenisowych, placów zabaw, a także najnowocześniejszego w województwie małopolskim Skate i Trial Parku z torem do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich. Miasto pomyślało o wszystkich!

KULTURALNY ZDRÓJ
Coś dla ciała, ale i dla ducha! W zmodernizowanym rabczańskim amfiteatrze odbywają się koncerty i festiwale, m.in. organizowany od ponad 40 lat Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych oraz Wakacyjny Festiwal Bajek, Baśni i Legend. W lipcu i sierpniu organizowane są tu również bezpłatne zajęcia taneczne „Roztańczone lato”. W Miejskiej Bibliotece Publicznej, która mieści się w zabytkowym budynku Dworca PKP, można bezpłatnie skorzystać z sali komputerowej i czytelni oraz Punktu Informacji Turystycznej. Odbywają się tu również spotkania autorskie, konferencje, konkursy, m.in. Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival oraz Ogólnopolski Konkurs Literacki „List do Św. Mikołaja”. Nowoczesne kino „Śnieżka”, z profesjonalną salą kinową, oferuje interesujący repertuar filmowy oraz różnego rodzaju akcje tematyczne. Na liście atrakcji nie może zabraknąć rabczańskich klasyków: spotkań z twórcami ludowymi, warsztatów garncarstwa, rzeźbiarstwa i malarstwa na szkle. Warto także odwiedzić zabytkowy drewniany kościół, w którym mieści się Muzeum im. Władysława Orkana.

Rabka-Zdrój zaprasza przez cały rok, oferując znakomite warunki leczenia, wypoczynku i rekreacji oraz różnorakie atrakcje, wśród których każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Urząd Miejski w Rabce-Zdroju, ul. Parkowa 2, 34-700 Rabka-Zdrój,
tel.18 26 92 000, tel. 18 26 92 000, urzad@rabka.pl, www.rabka.pl

...