POLSKA – POWIAT SWIDWIŃSKI ZAPRASZA

W miejscu otoczonym przez piękne lasy i jeziora, zarówno miłośnicy historii, obcowania z naturą, a także koneserzy turystyki i sportu znajdą
coś dla siebie. Powiat Świdwiński jest pełen niespodzianek.

Z jednej strony możemy w Świdwinie ujrzeć XIII-wieczny zamek joannitów, w którym mieści się Świdwiński Ośrodek Kultury, z drugiej zaś możemy skorzystać z nowoczesnego Parku Wodnego„Relax”, gdzie znajduje się basen pełnowymiarowy (25x16m), basen rekreacyjny z dyszami masującymi, 20-metrową, sztuczną rzeką. Miłośnicy relaksu mogą skorzystać z jacuzzi, a poszukiwacze emocji mogą zjechać do wody po 105 metrowej zjeżdżalni. W Parku Wodnym można również skorzystać z siłowni i kręgielni.

Niedaleko zamku joannitów znajduje się Brama Kamienna. Została wybudowana w XIV wieku i w tamtych czasach otwierała drogę wiodącą do miasta od strony Białogardu, z którym wiąże się historia „Bitwy o krowę”, przeniesiona we współczesne czasy w formie turnieju miast.

W Świdwinie na każdym kroku spotkamy związek z tradycjami lotnictwa wojskowego. Nic w tym dziwnego, gdyż znajduje się tu 21 Baza Lotnictwa Taktycznego, z którą związanych jest lub było wielu mieszkańców Świdwina. Przy Dworcu PKP znajduje się Pomnik Lotników, podarowany miastu w 1976 roku przez świdwińskich lotników stworzony z zamontowanego na specjalnym postumencie samolotu MIG-17

Powiat Świdwiński to również miejscowość uzdrowiskowa Połczyn-Zdrój, do której od strony Poznania prowadzi tzw. „droga stu zakrętów” wiodąca przez przepiękną Szwajcarię Połczyńską znajdującą się w rezerwacie krajobrazowym Dolina Pięciu Jezior.

Połczyn-Zdrój stał się w ostatnich latach stolicą kulturalną Powiatu Świdwińskiego, co roku latem na deptaku ulicy Grunwaldzkiej powiewają w powietrzu kolorowe parasolki, można skorzystać z galerii sztuki oraz z „Kina Goplana” umiejscowionych w nowoczesnym budynku Centrum Kultury. Zdrowotne właściwości kuracji borowinowych i solankowych w Połczynie-Zdroju znane i doceniane są nie tylko w Polsce. Stąd w kompleksie uzdrowisk znajdujących się w przepięknym Parku Zdrojowym, poza kuracjuszami z Polski możemy spotkać również wielu gości z Niemiec.

Okolice Świdwina, Połczyna-Zdroju, posiadają bogatą bazę agroturystyczną, wraz z możliwością wypożyczenia rowerów, czy kajaków, a zielone okolice Sławoborza i pełne jezior okolice Brzeżna stanowią idealne miejsca do odwiedzenia przez każdego turystę.

Z satysfakcją informujemy, że Powiat Świdwiński po raz piąty z rzędu znalazł się wśród laureatów Ogólnopolskiego Rankingu Związku Powiatów Polskich w kategorii powiatów do 60 tys. mieszkańców.

 

ul. Mieszka I 16, 78-300 Świdwin
tel. 94 36 50 301, faks 94 36 50 300
e-mail: starostwo@powiatswidwinski.pl
www.powiatswidwinski.pl

...