Polska – Lubelskie inspiruje do przyjazdu nowymi produktami turystycznymi!

Ten malowniczy region zauroczy każdego unikalnymi obiektami, wspaniałymi wydarzeniami, a przede wszystkim różnorodnością krain idealnych do aktywnego wypoczynku i smakowania życia. Przyjedź i sam się przekonaj!

5 października podczas uroczystej VIII Lubelskiej Gali Turystyki wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursie „Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Lubelskiego 2017”. Celem konkursu było wyłonienie najbardziej atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych dla turystów produktów turystycznych.
Do konkursu zgłoszono 25 propozycji w pięciu kategoriach: wydarzenie cykliczne, pakiet usług turystycznych – impreza turystyczna, obiekt, szlak, obszar. Zgłoszenia zostały poddane ocenie Kapituły, złożonej z ekspertów z zakresu promocji i turystyki, oraz internautów.
Laureaci trzech pierwszych miejsc w konkursie otrzymają rekomendację Lubelskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej do etapu ogólnopolskiego konkursu „Najlepszy Produkt Turystyczny – CETRYFIKAT Polskiej Organizacji Turystycznej”, który przeprowadzi Polska Organizacja Turystyczna. Zwycięzcy etapu regionalnego otrzymają również nagrody rzeczowe oraz zostaną objęci działaniami promocyjnymi prowadzonymi przez LROT. Patronat honorowy nad konkursem objęli: marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski, prezydent Lublina Krzysztof Żuk oraz prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Marek Olszewski.

I miejsce – Centrum Spotkania Kultur w Lublinie
Kategoria: Obiekt
Centrum Spotkania Kultur jest nową, największą we wschodniej Polsce instytucją kultury dedykowaną idei dialogu międzykulturowego, wyrażanego poprzez sztukę i aktywności kulturalne. Działalność CSK to nie tylko wielkie wydarzenia artystyczne, ale też kultura w szerokim jej rozumieniu. Nowoczesna przestrzeń wykreowana została jak palimpsest, bazując na pozostałościach nieukończonego „Teatru w Budowie”. Budynek jest jak wielka scenografia z zielonymi dachami i tarasami widokowymi, salą operową, baletową, kinową, kameralną i multimedialną fasadą.

II miejsce – Zamojska Twierdza Atrakcji
w Zamościu, Urząd Miasta Zamość
Kategoria: Obiekt
Twierdza Zamość to unikatowy w skali świata przykład realizacji renesansowej koncepcji Miasta Idealnego. Miasto, które wielokrotnie oparło się najeźdźcom, dziś stanowi nie lada atrakcję turystyczną. Bastiony, kurtyny, raweliny i inne urządzenia forteczne zostały zaanektowane dla turystyki. Tam, gdzie kiedyś trzymano amunicję i stacjonowało wojsko, dziś mamy wystawy, projekcje, trasy turystyczne czy makiety. Zaś tam, gdzie odbywały się walki, dziś są koncerty czy happeningi. Oddzielną grupę wydarzeń stanowią rekonstrukcje historyczne, które kilka razy do roku odbywają się w Zamościu. A wszystkim tym zawiadują przewodnicy w strojach historycznych, którzy zapraszają miłośników dawnych dziejów w podróż po historii Twierdzy Zamość.

III miejsce – Festiwal Trzech Kultur we Włodawie, Muzeum Zespół synagogalny we Włodawie
Kategoria: Wydarzenie cykliczne
Festiwal Trzech Kultur we Włodawie – od 17 lat jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych nie tylko na Lubelszczyźnie, ale i w całej Polsce. Prezentowane w ciągu czterech dni spektakle teatralne, koncerty, recitale, wystawy, warsztaty czy filmy ogląda co roku kilkanaście tysięcy osób. Projekty i wydarzenia festiwalowe są na tyle różnorodne, że imprezę odwiedzają całe kilkupokoleniowe rodziny. Ten międzynarodowy, kompleksowy projekt wyróżnia się unikalnym w Polsce charakterem i tematyką.

Nagroda Internautów oraz Wyróżnienie
– Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Fundacja Sztuki Kreatywna Przestrzeń
Festiwal Stolica Języka Polskiego – jedyne w swoim rodzaju, unikatowe na mapie Polski wydarzenie skierowane do odbiorcy, który w poszukiwaniu kulturalnych wydarzeń na najwyższym poziomie chętnie zagląda, podczas wakacyjnych podróży, do malowniczego i kameralnego Szczebrzeszyna. Tutaj uczestnicy festiwalu spędzają czas w towarzystwie wybitnych pisarzy, muzyków, aktorów i poetów. W programie znajdziemy spotkania autorskie, projekcje filmów, sztuki teatralne, przedstawienia i warsztaty dla dzieci i dorosłych, wycieczki krajoznawcze i wiele innych.

Wyróżnienie – Rowerem po Roztoczu,
Urząd Gminy Susiec
Kategoria: Obszar
„Rowerem po Roztoczu” jest wspólną inicjatywą dziewięciu gmin Roztocza, która zaowocowała wytyczeniem najbardziej atrakcyjnych tras rowerowych wokół poszczególnych gmin w postaci pętli. Ideą powstania tras była potrzeba stworzenia oferty aktywnego wypoczynku dla osób odpoczywających w jednej miejscowości i pokazania im wielu, często trudno dostępnych, atrakcji.

Wyróżnienie – Ogólnopolski Festiwal
Fantastyki FALKON, Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki
,,Cytadela Syriusza’’
Kategoria: Wydarzenie cykliczne
FALKON to święto fantastyki w Lublinie. Festiwal jest jedną z największych i najważniejszych w kraju imprezą kulturalną o profilu związanym z szeroko pojętą fantastyką. W bogatej ofercie programowej znajduje się około 500 wydarzeń. Wśród zaproszonych gości są twórcy polskiej literatury fantastycznej, twórcy zagraniczni, redaktorzy, publicyści, graficy, tłumacze, wydawcy i krytycy. W ramach imprezy mają miejsce spotkania autorskie, prelekcje i dyskusje, stoiska tematyczne związane z literaturą i innymi nośnikami kultury, warsztaty oraz prezentacje nowości wydawniczych.

Wyróżnienie – LAND ART FESTIWAL, Fundacja Latająca Ryba
Kategoria: Wydarzenie cykliczne
Ideą Festiwalu LandArt jest promocja najciekawszych miejsc Lubelszczyzny poprzez działania artystyczne w naturze. Podczas festiwalu powstają plenerowe galerie sztuki w miejscach o unikatowych wartościach przyrodniczych naturalnych i kulturowych Polski Wschodniej. Działania te wpisują się w światowy trend ekologicznych działań wizualnych w strukturze środowiska naturalnego. Dzięki różnorodnej ofercie programowej idea festiwalu dociera do szerokiego, zróżnicowanego grona odbiorców zarówno pod względem wiekowym jak i zawodowym.

Wyróżnienie – Wioska Gotów w Masłomęczu,
Masłomęckie Stowarzyszenie Wioska Gotów
Kategoria: Obiekt
W Wiosce Gotów można zobaczyć domy wybudowane na wzór tych, w których mieszkali Goci w II-IV wieku na naszych terenach. W domach znajduje się wyposażone codziennego użytku – meble, naczynia, warsztaty rzemieślnicze. Znajdziemy tu również ogród z ziołami i roślinami barwierskimi, wykorzystywanymi przez Gotów, oraz pole z lnem, owsem i pszenicą. Na terenie Wioski mieszkają zwierzęta hodowane przez Gotów – kozy i owce. Wykwalifikowani przewodnicy oprowadzają turystów, opowiadając historię Gotów.

www.lublintravel.pl, www.lubelskietravel.pl

...