Pałac i Folwark Galiny znajduje się we wsi Galiny w gminie Bartoszyce w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to zbiór obiektów, w skład którego wchodzi zabytkowy Pałac i obszar dawnego folwarku, wraz z zabudowaniami gospodarczymi i stadniną koni oraz malowniczy zespół parkowy. Pałac powstał w 1589 roku. Od tego czasu przeszedł kilka modernizacji i w tej formie funkcjonuje do dziś. Zespół Pałacu Galiny jest wpisany do rejestru zabytków o szczególnych walorach i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych Warmii i Mazur.  

 

Historia obiektu
Pałac powstał na terenie dawnych Prus Książęcych. Wybudowany został  w 1589 roku dla barona Botho zu Eulenburga i jest to jedyna tego typu budowla w stylu renesansowym na Warmii. Początkowo,  jako główna siedziba pruskiego rodu szlacheckiego, obiekt spełniał rolę obronną, dlatego ulokowany został na wzniesieniu, a jego obszar otoczono fosą. Najstarsza część Pałacu składa się z dwóch kondygnacji, zbudowanych na planie prostokąta. W późniejszych czasach, w raz z rozwojem całego obiektu, dobudowano spichlerz. W połowie XVIII wieku charakter budowli zmieniał sie w kierunku posiadłości folwarcznej. Dobudowano stajnię, wozownię oraz bramę wjazdową. Na początku XX wieku teren posiadłości Galiny zajmował obszar 1260 ha i należał do największych tego typu obiektów w tym regionie. W 1921 roku Pałac został zmodernizowany i to właśnie wtedy nadano mu dzisiejszą formę. W czasie II wojny światowej Pałac został poważnie uszkodzony a jego właściciele wysiedleni. Obiekt niemal cudem przetrwał wojnę, ale jego wnętrza istotnie ucierpiały. Po wojnie obiekt został przejęty przez skarb państwa i z powodu braku środków finansowych Pałac i cały przyległy dobytek zaczęły niszczeć. W 1995 roku Pałac kupili jego obecni właściciele, którzy przeprowadzili renowację oraz remont całego obiektu.

Pałac
Pałac początkowo został wybudowany w stylu renesansowym i charakteryzował się cechami budowli obronnej. Z czasem na potrzeby folwarku dobudowywano kolejne obiekty gospodarcze. Zmian dokonywano już w nurcie neogotyckim. Dzisiejszy wygląd Pałac uzyskał po rekonstrukcji przeprowadzonej w 1921 roku. Usunięto dodane wiek wcześniej neogotyckie elementy, co w konsekwencji przywróciło Pałacowi jego pierwotny, renesansowy wygląd. Pałac przez wieki był własnością zamożnego niemieckiego rodu szlacheckiego, w którego posiadaniu znajdowało się wiele cennych dóbr. W czasie II wojny światowej majątek został rozgrabiony i w dużej części zniszczony. Zachowały się natomiast elementy dawnego wyposażenia wnętrz, takie jak klatka schodowa czy piece oraz niektóre meble, a także zabytkowe sklepienie dachu. Wszystkie rekonstrukcje i renowacje przeprowadzone zostały z zachowaniem dawnego, historycznego stylu. Posiadłość Galiny obecnie składa się z kilku zabytkowych części, takich jak zespół pałacowy wraz z głównym obiektem i budynkami gospodarczymi, budynki folwarczne wraz ze starymi stajniami i stadnina koni oraz pomieszczenia gospodarcze na potrzeby 200-hektarowego gospodarstwa. Od 1995 roku posiadłość, jest własnością prywatną. W wyniku przeprowadzonych prac remontowych całość kompleksu odzyskała dawny wygląd i zapomnianą świetność. Powojenny czas, w którym Pałac stał pusty, odcisnął swoje piętno na jego stanie technicznym. Niemalże każdy element wymagał gruntownej renowacji. Odnowiono fundamenty, dachy, stropy, tynki i wymieniono  wszelkiego rodzaju instalacje oraz odrestaurowano wnętrza. Wszystko to spowodowało, że obiekt ma dziś status jednego z najlepiej odrestaurowanych zabytków tego typu w Polsce.

Park
Pałac Galiny z trzech stron otoczony jest przez zabytkowy park krajobrazowy. Inicjatorką jego powstania była Malwina Hermina Ewelina Fryderyka zu Dohna, żona jednego z XIX-wiecznych właścicieli majątku. Park charakteryzuje się wyjątkową dbałością o krajobrazowy charakter kompozycyjny, co w owym czasie było dominującą tendencją projektową. Park zajmuje powierzchnię 4 hektarów i w przemyślany sposób wykorzystuje naturalne walory rzeźby terenu, przez co dobrze komponuje się z przepływającą przez niego rzeką. Po przejęciu obiektu przez skarb państwa park również został zaniedbany, dlatego obecni właścicieli zajęli się również przywróceniem dawnego blasku terenom zielonym wokół posesji. Ich praca została doceniona i nagrodzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego złotym medalem za najlepiej przeprowadzoną rewaloryzację. W całym parku są ścieżki spacerowe, stawy oraz małe zabudowy architektoniczne, takie jak kładki i studnie. Cała atmosfera tego miejsca sprzyja romantycznym spacerom oraz wypoczynkowi na łonie natury. Dla miłośników przyrody dodatkową atrakcją są również rzadko spotykane na tych terenach gatunki roślin i kwiatów.

Folwark i stadnina
Z czasem charakter obiektu zaczął być dostosowywany do liczącego 1200 hektarów gospodarstwa rolnego. Na jego  potrzeby  wzniesiono kolejne budowle, znajdujące się w bliskim sąsiedztwie Pałacu. Na szczególną uwagę zasługuje stajnia, wozownia, kuźnia oraz zabytkowa wieża zegarowa. Zabudowania te po II wojnie światowej wykorzystywane były w działalności PGR-u. Był to czas powolnego niszczenia wyjątkowego charakteru tego miejsca. Obecni właściciele inwestując w obiekt zadbali o renowacje wszystkich jego elementów. Żeby przywrócić temu miejscu dawny charakter i zabytkowy klimat z wielką troską na nowo stworzono stadninę koni. Dawne budynki gospodarcze zostały dopasowane w taki sposób, by powstała stadnina doskonale wpisywała się w atmosferę Pałacu. Obecnie stadnina została dodatkowo wyposażona w krytą, drewnianą ujeżdżalnię i karuzelę dla koni oraz pełnowymiarowy parkur przystosowany do organizowania zawodów w skokach przez przeszkody. Należy zwrócić uwagę na fakt, że obok stadniny znajduje się również hodowla. Obecnie jej liczebność to ponad 80 koni z różnych, szlachetnych ras. Przez to Pałac i Folwark Galiny stał się punktem rozgrywki szeregu różnych imprez i zawodów organizowanych przez miłośników jeździectwa.

Pałac i Folwark Galiny obecnie
Pałac i Folwark Galiny stanowią doskonały przykład na to, jak prywatny inwestor potrafi uratować i wskrzesić dawnego ducha epoki w niszczejącym przez lata obiekcie. To zabytkowe miejsce będąc w posiadaniu skarbu państwa z roku na rok marniało i traciło swój wyjątkowy charakter. Obecnie Pałac i Folwark Galiny przyciąga coraz więcej turystów, nie tylko z Polski. Zabytkowy hotel, piękne tereny otaczającego parku oraz mnogość atrakcji, tworzą z tego miejsca doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu, praktycznie w każdym okresie w roku. Właściciele Pałacu oferują swoim gościom nie tylko wypoczynek, ale również możliwość organizowania przyjęć weselnych, szkoleń, konferencji wyjazdów integracyjnych oraz przyjęć okolicznościowych. Pałac i Folwark Galiny to miejsce, w którym można odpocząć od miejskiego hałasu i w zabytkowych wnętrzach spędzić czas z bliskimi ludźmi. Oferta hotelu została wielokrotnie doceniona, co przejawia się również w przyznanych nagrodach. Ostatnio Pałac otrzymał wyróżnienia Hotel przyjazny rodzinie oraz najlepsza usługa turystyczna Warmii i Mazur. Bez wątpienia Pałac i Folwark Galiny to miejsce, które na turystycznej mapie Polski nie może zostać pominięte i niezauważone. Obiekt ten odwiedza coraz więcej gości, którzy doceniają jego niespotykany charakter. Pałac i Folwark Galiny to jedna z największych tego typu atrakcji na tym terenie.

Pałac i Folwark Galiny to położony koło Bartoszyc hotel oraz stadnina koni. W skład kompleksu wchodzą wybudowany w XVI w. jedyny na Warmii pałac w stylu renesansowym, wieża zegarowa, wozownia, stajnia, oficyna, oranżeria oraz budynek przypałacowy z basztami. W budynkach majątku znajdują się hotel, stajnie oraz sale konferencyjne. Pałac otoczony jest 4-hektarowym ogrodem, na terenie posesji znajduje się również maneż i parkur. Od 1995 roku zabytkowe pomieszczenia poddawane są systematycznej renowacji, która przywraca im dawny blask. Wnętrza majątku nawiązują bezpośrednio do stylu, w którym były pierwotnie urządzone. Do kompleksu przynależy 250-hektarowa działka, gdzie aktywnie czas spędzać mogą goście hotelu. Obiekt trzykrotnie zdobywał wyróżnienie „Hotel przyjazny rodzinie”.

Więcej informacji o Pałacu i Folwarku Galiny i jego aktualnej ofercie można znaleźć na stronie www.palac-galiny.pl.