To święto kultury tradycyjnej oraz lokalnych specjałów Podlasia. Podczas Jarmarku prezentowane są produkty, zarówno żywnościowe – lokalne smaki (np. sery, miody, wyroby piekarnicze, wędliny, zioła, przyprawy, itp.) jak i rękodzielnicze (np. hafty, koronki, rzeźby w drewnie, galanteria drewniana, rzemiosło, sztuka itp.). Towarzyszy im odpowiednia muzyka i regionalny folklor.

Każdy może skosztować oryginalnych, lokalnych przysmaków, takich jak: domowy smalec, ser “Carski” i “Oko na Żubra”, miód “Lipiec Białowieski”, Hajnowski Marcinek, sery z hajnowskiej mleczarni, tłoczone na zimno ekologiczne oleje, przyprawy, ekologiczne herbatki, sery korycińskie, pierekaczewnik, i wiele, wiele innych.

Istnieje możliwość uczestnictwa w wielu warsztatach, pokazach (np. wytwarzania Hajnowskiego Marcinka), konkursach kulinarnych. To doskonała okazja do zakupienia oryginalnych artykułów. Atutem jest obecność wystawców i artystów zza wschodniej granicy.

Warto wspomnieć, iż Jarmark Żubra jest jednym z flagowych wydarzeń wdrażanej przez miasto Hajnówka Strategii Marki Hajnówka. Prezentacja lokalnych tradycji, naturalnych produktów, wyrobów i ich prozdrowotnych właściwości  silnie wpisują w jej założenia oraz działania promocyjne. Atrakcje czekają też na najmłodszych – animacje w strefie Żubra Pompika: przedstawienia, gry i zabawy z Pompikiem oraz spotkanie z autorem książek i komiksów dla dzieci – Tomaszem Samojlikiem.