Okolice Gniewina to jeden z najpiękniejszych zakątków Pomorza.

Wysokie morenowe wzgórza, porośnięte bujnymi lasami i poprzecinane głębokimi jeziorami rynnowymi, razem z kaszubskimi wioskami i rozpościerającymi się wokół nich polami, tworzą niezwykle malowniczy krajobraz. Nic dziwnego, że właśnie tę okolicę wybrali piłkarze Hiszpanii na swoją bazę w czasie Euro 2012.

Widok z „Kaszubskiego Oka”
Żeby poznać okolice Gniewina, najlepiej wybrać się na wieżę widokową w kompleksie turystyczno-rekreacyjnym „Kaszubskie Oko”. Wieża ma 41 m wysokości, a na 36 m zawieszony jest taras widokowy, na który w kilka sekund można wjechać windą. Z wieży widać Morze Bałtyckie, a przy dobrej widoczności – statki płynące po tafli wody. W głębokiej rynnie okolonej zalesionymi wzgórzami rozciąga się potężne Jezioro Żarnowieckie. Na północ od jeziora przyciąga uwagę mający 122 ha powierzchni zbiornik górny Elektrowni Szczytowo-Pompowej Żarnowiec, który mieści 14 mln m3 wody.

Nie tylko grzyby i ryby
Okolice Gniewina to przede wszystkim znakomite miejsce do wypoczynku aktywnego. Miłośników dzikiej natury przyciąga obfitość zwierzyny, jeziora pełne ryb, miejsca lęgowe wielu gatunków ptactwa wodnego oraz szlaki ich przelotów. Swoje miejsce znajdują tu zarówno grzybiarze, jak i wędkarze, wielbiciele sportów wodnych, amatorzy wycieczek rowerowych czy spacerów. Wędkarze szczególnie upodobali sobie Jezioro Żarnowieckie, uchodzące za jedno z najpiękniejszych i najbardziej obfitujących w ryby. Żeby lepiej poznać jego uroki, warto wybrać się na przejażdżkę łodzią motorową „Parana” lub „Iguasu” albo w krótki rejs statkiem wycieczkowym. Na jeziorze nie ma strefy ciszy, co daje nieograniczone możliwości do uprawiania sportów wodnych

Z wizytą u gbura
Przy brzegu jeziora warto zajrzeć do niewielkiego skansenu w Nadolu – w obrębie zachowanej zagrody średnio zamożnego gospodarza, nazywanego na Kaszubach gburem, znajduje się zespół bogato wyposażonych budynków odtwarzających warunki życia i pracy dawnej kaszubskiej rodziny. Obejrzeć tu można kamienną piwnicę do przechowywania płodów rolnych, studnię z wyciągiem kołowrotowym, piec chlebowy, królikarnię oraz warzywnik. W skład zespołu wchodzi również stodoła, obora i wozownia, a w położonej w pobliżu brzegu jeziora części skansenu zrekonstruowano lokalne gospodarstwo rybackie z krytym trzciną, ryglowym domem nadolskiej rodziny Kuhrów, a także wędzarnię i sieciarnię.

W Nadolu organizowane są co roku folklorystyczne imprezy kaszubskie – Krancbal, Odpust św. Anny oraz Dzień Chleba i Miodu – podczas których można nie tylko zapoznać się z dawnymi tradycjami, jak wyrób masła czy pieczenie chleba, ale też kupić wyroby lokalnych rękodzielników.

Regionalne obiekty agroturystyczne i stadniny koni w Gniewinie i okolicach tworzą znakomitą bazę turystyczną. W okolicy panuje spokój i cisza, jakiej nie zaznamy w ruchliwych kurortach nadbałtyckich, mimo że Gniewino od morza dzieli zaledwie kilkanaście kilometrów, a od Trójmiasta – niecałe 50.

Informacja Turystyczna Gniewino
tel. 58 670 66 44, e-mail: kaszubskie.oko@gniewino.pl
www.aktywne.gniewino.pl

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze wakacje 2013 na str. 80-81.