W drugim tygodniu lipca Racalmuto z prowincji Agrigento obchodzi święto swojej patronki, Matki Bożej z Góry. Uroczystości trwają 3 dni. W długim, widowiskowym spektaklu wątki religijne splatają się z historią miasteczka i całej Sycylii oraz z obyczajowością i temperamentem mieszkańców wyspy.

Uroczystości stricte religijne mają miejsce w dniu pierwszym. Procesji towarzyszy jednak rekonstrukcja historyczna. A ściślej mówiąc owianych legendą wydarzeń związanych z pojawieniem się posągu Madonny del Monte w Racalmuto 9 lipca 1503 roku. Jak głosi tradycja – znalezioną gdzieś na wybrzeżach Afryki figurę wiózł do swoich włości książę Castronovo. Gdy przejeżdżał przez Racalmuto, wół ciągnący wóz ze statuą ukląkł i nie chciał się ruszyć. Uznano to za znak Woli Bożej. Posąg pozostał w miasteczku, a na miejscu wydarzenia wzniesiono świątynię.

W drugim dniu obchodów, na głównej ulicy miasteczka odbywa się walka o banner z wizerunkiem Madonny – Bandiera di Santa Maria. Najpierw młodzi ludzie podzieleni na drużyny walczą o to, która pierwsza dosięgnie zawieszonego wysoko wizerunku patronki miasta. Następnie członkowie zwycięskiej drużyny toczą bój między sobą. Zaszczytu może bowiem dostąpić tylko jeden. Ze sławą wiążą się profity i obowiązki. Przez cały rok nikt nie może odmówić gościny i poczęstunku bohaterowi, może się on też ubiegać o rękę każdej panny z miasteczka. W ciągu roku musi się jednak zrewanżować sąsiadom i urządzić poczęstunek dla całego Racalmuto, które liczy… 10 tys. mieszkańców.

Drugi kulminacyjny moment przypada na trzeci dzień uroczystości. Wytypowany jeździec (wielu ubiega się o ten honor), wjeżdża konno po stromych wąskich schodach do kościoła, poświęconego Madonnie del Monte. Korzenie tego zwyczaju nie są jasne, choć można podejrzewać, że wywodzą się z czasów arabskiego podboju, w efekcie którego islam zatryumfowała na Sycylii nad chrześcijaństwem na 300 lat. Wpływy jakimi przesiąkli wówczas wyspiarze są wciąż widoczne w ich obyczajowości, architekturze i klimacie miasteczek takich jak Racalmuto.

Lokalna telewizja z Favary pokazała w 2010 roku fragmenty opisanej wyżej uroczystości. Film udostępniono na Youtube. Jest na co popatrzeć!