Szukacie spokoju, a może pociąga was przygoda i dzikie krajobrazy? Jesteście odkrywcami skarbów? Region nysko-jesenicki spełni wszystkie te oczekiwania.

Region nysko-jesenicko-środkowomorawski jest kopalnią zabytków. Są wśród nich krzyże pokutne, słupy graniczne, fortyfikacje pruskie w Nysie. Do odkrywania tajemnic przeszłości zachęcają takie obiekty jak: 35-metrowy barokowy Słup Trójcy Świętej w Olomoucu, Bazylika Mniejsza św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie z ukrytym w dzwonnicy Skarbcem św. Jakuba, zamki (Otmuchów, Sovinec, Jánský Vrch), pałace (Nysa, Bruntál), grody (Šternberk, Bouzov). Na uwagę zasługują też ciekawie zaaranżowane muzea, tj. gazownictwa w Paczkowie, papieru w Velkich Losinach, jeńców wojennych w Łambinowicach, a także zbiór 1200 fajek w dawnej siedzibie biskupów wrocławskich w Javorníku.

Na sportowo
Park Krajobrazowy „Góry Opawskie”, cztery rezerwaty przyrody z oznakowanymi szlakami turystycznymi, malowniczymi ścieżkami przyrodniczo-dydaktycznymi, Otmuchowsko-Nyski Obszar Chronionego Krajobrazu zapraszają do odpoczynku na łonie natury. Ciekawie spędzą tu czas zarówno przyrodnicy, dla których atrakcją będzie obserwowanie kolonii czapli siwej w lesie miejskim Otmuchowa lub spacer gryżowską aleją 250-letnich lip, jak i amatorzy sportu. Narciarze i snow- boardziści chętnie odwiedzają czeski kurort Jeseníky dysponujący doskonale przygotowanymi ośrodkami Červenohorské sedlo, Ostružná, Petríkov, Ramzová i Praděd. Na rowerzystów czeka kilkaset tras rowerowych. Jedna z nich, nazwana „Szlakiem czarownic”, prowadzi z czeskich Mohelnic do Paczkowa. Trzy jeziora: Nyskie, Otmuchowskie i Paczkowskie połączone srebrną nitką Nysy Kłodzkiej to raj dla wodniaków. Decydując się na wypoczynek nad jeziorami, możemy łowić ryby, obserwować ptaki wodne oraz uprawiać żeglarstwo i windsurfing.

Ciekawe imprezy
Wypoczynek w naszym regionie umilą liczne imprezy plenerowe. Podczas Dni Twierdzy Nysa (lipiec/sierpień) przeniesiemy się do roku 1807, by poczuć ducha minionych czasów. Dziedzictwo artystyczne i ludowe pogranicza polsko-czeskiego ukazuje Święto Gór Opawskich (lipiec), natomiast Jarmark Jakubowy (lipiec) przybliża nam tradycje średniowieczych festynów. W Šumperku (sierpień) odbywa się Międzynarodowy festiwal folklorystyczny z udziałem artystów ze wszystkich kontynentów. Wierne grono słuchaczy ma też odbywający się co dwa lata (przełom sierpnia i września) Festiwal Muzyki Karla Dittersa z Dittersdorfu.

Szlak samochodowy
Ciekawa trasa łączy przejścia graniczne między Polską a Czechami: Paczków/Bilý Potok oraz Konradów/Zlat¯ Hory i prowadzi m.in. przez Paczków (szczycący się dobrze zachowanymi murami obronnymi), Otmuchów z górującym nad miastem zamkiem biskupim, słynącą z licznych obiektów sakralnych Nysę i ukryte w lasach Głuchołazy.

Starostwo Powiatowe w Nysie
Wydział Promocji, Sportu i Turystyki ul. Moniuszki 9-10; 48-300 Nysa,
tel. +48 77 408 50 59 e-mail:starostwo@powiat.nysa. pl
www.powiat.nysa.pl
www.jeseniky-tourism.cz
www.centralmoravia-tourism.cz

Tekst: Joanna Bołdak, Izabela Kicak

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze Marzec 2010 na str. 74-75.