Festiwal Kultury Białoruskiej w Malborku
14 maja 2015, godz. 18:00
Sala Siedmiofilarowa na Zamku Średnim

Maestro Sergiusz Owodok – dyrygent orkiestry
Jest absolwentem Białoruskiej Państwowej Akademii Muzycznej w Mińsku (ukończył z wyróżnieniem kierunki dyrygentury orkiestrowej oraz akordeonu). W 1996 roku przy tejże uczelni odbył asystenturę (odpowiednik studiów doktoranckich w polskim szkolnictwie wyższym). W latach 1985-2000 Sergiusz Owodok wykładał w Państwowym Koledżu Muzycznym w Baranowiczach. W tym czasie założył kilka orkiestr akordeonowych (na akordeony guzikowe, a także klawiszowe), orkiestrę rosyjskich instrumentów ludowych oraz orkiestrę symfoniczną. Sergiusz Owodok jest wielokrotnym laureatem Ogólnokrajowych Konkursów Zespołów Orkiestrowych. Od roku 2000 pracuje w Białoruskim Państwowym Uniwersytecie Kultury i Sztuki w Mińsku na fakultecie sztuki muzycznej jako docent katedry twórczości ludowo-instrumentalnej. Wykłada przedmioty: «Klasa orkiestrowa», «Dyrygentura», «Orkiestracja», «Aranżacja komputerowa». Jest kierownikiem przedmiotowo-metodycznej komisji dyrygentury orkiestrowej i orkiestracji, autorem wielu aranżacji, orkiestracji i transkrypcji na różne instrumenty i zespoły orkiestrowe. Otrzymał wiele nagród Rektora Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki oraz odznaczeń państwowych.

Orkiestra Bałajkowa Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki.
Została utworzona w 1975 roku. Od 2003 zespołem kieruje Sergiusz Owodok. Orkiestra liczy 40 osób, wśród których są studenci Państwowego Uniwersytetu Kultury i Sztuki i wykładowcy tej uczelni. Orkiestra składa się z następujących grup: domry – małe, altowe, basowe (ogółem 17 wykonawców), bałałajki – prymy, sekundy, altowe, kontrabasowe (ogółem 9 wykonawców), flet, klarnet, akordeony guzikowe i klawiszowe oraz sekcja perkusyjna. W repertuarze orkiestry jest ponad 150 utworów w różnych stylach i gatunkach muzycznych. Zespół prowadzi aktywną działalność koncertową i bierze częsty udział w festiwalach krajowych i międzynarodowych. W 2014 roku Orkiestra Bałałajkowa odniosła wielki sukces w województwach zachodniopomorskim i mazowieckim, dając serię koncertów w ramach XLVIII Międzynarodowego Festiwalu Organowego w Koszalinie oraz X Legionowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej.

Program koncertu:
1. P. Czajkowski. Taniec błaznów z muzyki dla wiosennej bajki A. Ostrowskiego «Snieguroczka»
2. А. Mosołow. Fantazja na temat rosyjskiej pieśni ludowej «Wieczernij zwon» (Wieczorny dzwon)
3. I. Dunajewski, А.Cygankow. Oj, cwietiot kalina (Kwitnie kalina)
4. А. Cygankow. Introdukcja i czardasz.
5. W. Gorodowskaja. Walc rosyjski.
6. W. Semenow. Fantazja muzyczna Kalina krasnaja ku pamięci W. Szukszyna (Kalina czerwona).
7. W. Gorodowskaja. Sztuka koncertowa na temat rosyjskiej piosenki ludowej Wyjdu na ulicu (Wyjdę na dwór)
8. W. Gorodowskaja. Wariacje koncertowe na temat rosyjskiej piosenki ludowej Kalinka malinka.
9. S. Ledowski. Fantazja na temat kazackiej piosenki ludowej Cziornyj woron (Czarny kruk).
10. C. Orff. „O fortuna” z kantaty „Carmina Burana” na chór i orkiestrę.

V.S. – DEMO: 
www.youtube.com_1
www.youtube.com_2
www.youtube.com_3
www.youtube.com_4

Bilety: 12 zł (normalny), 7,00 zł (ulgowy), do nabycia w Kasie Muzeum Zamkowego w Malborku od poniedziałku (11 maja 2015).