Dla poszukiwaczy ropy naftowej i gazu gorąca woda tryskająca z odwiertów wykonanych na brzegu Warty była rozczarowaniem i porażką. Dziś jest atrakcją turystyczną Uniejowa. Daje relaks, wpływa na urodę i zdrowie.

Lato w pełni, a tu z szarostalowych chmur siąpi deszczyk, który chwilami zamienia się w deszcz. Im pogoda gorsza, z tym większą ochotą zanurzamy się w basenach wypełnionych cieplutką wodą. Pompowana jest z głębokości ok. 2000 m. Na powierzchni ziemi osiąga temperaturę 68°C. W solankowej niecce – 33-36°C. Taka temperatura, niezależna od pory roku, i lecznicze właściwości wody sprawiają, że pobyt w kompleksie termalno-basenowym w Uniejowie to relaks, odprężenie i wypoczynek dla całego ciała.

ZDROWIE I RUCH
Tryskająca z głębi ziemi solanka to największy skarb miejscowości, która ubiega się o status uzdrowiska i zamierza stworzyć nad brzegiem Warty regionalne centrum balneologii. Od roku w kompleksie termalno-basenowym można korzystać z dobrodziejstwa wody, która pomaga w leczeniu schorzeń reumatoidalnych, ortopedycznych, laryngologicznych, hemoroidalnych, neurologicznych, w nerwobólach. Poza tym uniejowska ciepła woda poprawia krążenie i oczywiście… urodę. Na tych, którzy nade wszystko cenią sobie ruch w uniejowskim kompleksie, czeka 25-metrowy basen z wodą o zróżnicowanej temperaturze w zależności od pory roku. Pomyślano też o dzieciach, tworząc dla nich oddzielną, wypełnioną kolorowymi instalacjami nieckę. Po kąpieli człowiekowi zazwyczaj kiszki zaczynają marsza grać. Parę kroków od basenu na gości czeka wyśmienita kuchnia w restauracji Termalna należącej do uniejowskiego kompleksu.

BAL W BALII
Kompleks termalno-basenowy ma się w przyszłości rozrastać. Powstaną kolejne baseny, również kryte. Na razie w jego skład wchodzą m.in. zamek i Kasztel Rycerski na Gorących Źródłach, gdzie trzeba skosztować kąpieli w… średniowiecznej balii dębowej. Zdrowotnych kąpieli solankowych najprzyjemniej jest zażywać w miłym towarzystwie. Dlatego do każdej balii jednocześnie wejść może sześć osób! W Kasztelu, oprócz kąpieli w dębowych baliach, można przenocować w pokojach gościnnych urządzonych w stylu rycerskich komnat.

WŁÓCZNIE I ARMATY
Legenda mówi, że na zamku (z XVI w.) ukryto skrzynie pełne złota i srebra. Zamiast tracić czas na ich poszukiwanie, spotkajmy się z Białą Damą – jej pomnik znajduje się w jednej z alejek okalającego twierdzę 34-hektarowego parku. Być może spotkamy też rycerzy, którzy zaproszą do udziału w rycerskich grach i zabawach. Dadzą lekcję rzucania toporem i włócznią, strzelania z tuku lub… armaty. Możemy też wybrać się na konną przejażdżkę.

Dojazd: samochodem, drogą 72 na trasie Warszawa – Łódź – Poznań, 56 km od Łodzi.
Adres: Termy Uniejów, ul. Polna 37, Uniejów, tel. 0 63 288 89 50
Wstęp: od 7 zł za godzinę. Baseny czynne codziennie w godz. 10-22
Imprezy: 11-12.07-11 Indiańskie Lato – Święto Alei im. SatOkha. 8-9.08 – Jarmark Średniowieczny i Turniej Rycerski
www.termyuniejow.pl
www.uniejow.pl

Tekst: Agnieszka Łuczak 

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze czerwiec 2009 na str. 40-41.