Wystarczy przekroczyć XIX-wieczną bramę Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, by uciec od zgiełku cywilizacji. Odpoczynek umilą liczne imprezy, jakie odbywają się w jednym z ciekawszych parków etnograficznych w Polsce.­­­­­

Wędrówka między zagrodami wśród soczystej zieleni przydomowych ogrodów, pól i łąk to ogromna przyjemność dla oka i ducha. Nic tak nie koi nerwów, jak dobiegające zewsząd odgłosy natury: rechot żab, gęganie gęsi czy gdakanie kur. Dla najmłodszych nie lada gratką jest obserwowanie zwierząt gospodarskich w ich naturalnym środowisku.

BUDOWNICTWO I NIE TYLKO
Muzeum założone w 1909 r. w Królewcu, w 1938 r. zostało przeniesione do Olsztynka. Dzisiaj możemy podziwiać tam drewnianą architekturę dawnej wsi Warmii, Mazur i Powiśla. Ekspozycje we wnętrzach pokazują charakter pracy i obrzędów na wsi z XIX i XX w. Oprócz zagród odnajdziemy tu wiatraki, młyny, spichlerze, karczmę i wozownię. Na uwagę zasługują: drewniany kościół ewangelicki z Rychnowa (zdjęcie na sąsiedniej stronie), w którym do dziś odbywają się nabożeństwa, szkoła wiejska z XIX w., kuźnia, w której nadal pracuje kowal. Karczma z II połowy XVIII w. zaprasza na pyszne wędzone ryby i wileńskie pyzy. Jednym z najstarszych zabytków muzeum jest XVIII-wieczny wiatrak z Wodzian (ten model wiatraka przybył na Warmię i Mazury wraz z zakonem krzyżackim). Późną jesienią we wnętrzu budowli będzie można zobaczyć m.in. jak dawniej wytwarzano mąkę. Nieco na uboczu parku etnograficznego u stóp Góry Czarownic jest rekonstruowana osada Amalang z okresu wczesnego średniowiecza i panowania Prusów, dawnych pogańskich mieszkańców tych ziem. Odtworzono też kurhan z IV–III w. p.n.e. Na szczycie góry stanie kopia wieży obronno-mieszkalnej z przełomu XIV I XV w. (szczątki tej krzyżackiej budowli odkryto w Jemiołowie pod Olsztynkiem).

NAJCIEKAWSZE IMPREZY
Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku nie jest pozbawionym życia skansenem, lecz prężną placówką kulturalną. Latem niemal co tydzień dzieje się tu coś ciekawego. Tegorocznym hitem będą VI Ekologiczne Targi Chłopskie (1 i 2 maja). Certyfikowani producenci i przetwórcy żywności ekologicznej oraz restauracje regionalnej sieci „Dziedzictwa Kulinarnego Warmii, Mazur i Powiśla” będą sprzedawać swoje produkty. Na targach pojawią się artyści i rzemieślnicy ludowi. Warto także odwiedzić olsztynecki skansen podczas innych ważnych imprez.

Tekst: Urszula Gabryelska

Adres: Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny, ul. Leśna 23, Olsztynek. Dojazd: samochodem (droga E7 i E51) z Warszawy, Gdańska i Rosji
Czynne: maj – sierpień, codziennie 9–18; poza sezonem: wt.–ndz. w godz. 9–16
Bilety: normalny – 10 zł, ulgowy – 6 zł,
www.muzeumolsztynek.com.pl

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze kwiecień-maj 2010 na str. 46-48.