Izrael – Ejlat, wypoczynek nad Morzem Czerwonym

Połączyć wakacje z przeżyciem duchowym? Idealny pomysł dla tych, którzy nie lubią zbyt długo leżeć na plaży, potrafią wśród relaksu znaleźć czas na odkrywanie magicznych miejsc i wsłuchanie się w odgłosy pradziejów. Z Ejlatu, izraelskiego kurortu nad Morzem Czerwonym, można w ciągu jedno- lub dwudniowej wycieczki dotrzeć w miejsca, których długo nie zapomnimy.

Wycieczka do Ziemi Świętej
„Biblia na żywo” – tak zatytułowana jest wycieczka do Ziemi Świętej. Z Ejlatu do Jerozolimy jedzie się 3,5 godziny, to dystans 320 km. A na miejscu, w Betlejem, arabski świat, jakże inny od kosmopolitycznego Ejlatu. Bazylika Narodzenia, Grota Mleczna, Pola Pasterzy… Grupy pielgrzymów odwiedzają te miejsca, które kojarzą się z Bożym Narodzeniem, a jednocześnie tuż za głównym placem trwa normalne życie Palestyńczyków: arabski bazar, orientalne przyprawy i takaż muzyka, wąskie uliczki, pnące się stromo kamienne schodki.

Miasto świata
Wyruszając z Betlejem, w ciągu pół godziny jesteśmy w Jerozolimie – mieście świata. Z dala widać otoczone murem miasto, nad którym góruje złota Kopuła na Skale. Naprzeciw niego wznosi się Góra Oliwna, z bielą cmentarnych kamieni i zielenią Ogrojca. Wchodzimy do miasta jedną z ośmiu wiekowych bram: najczęściej Jafską, Lwów lub Gnojną. Do obowiązkowych tras należy przejście uliczkami Drogi Krzyżowej, wizyta w Bazylice Grobu Pańskiego i pod Ścianą Płaczu. Tu, w Jerozolimie każdy kamień zda się opowiadać historię. Miasto podzielone na cztery części: żydowską, ormiańską, muzułmańską i chrześcijańską, żyje rytmem wyznaczanym przez pielgrzymów i turystów.

Kąpiel w Morzu Martwym

Kąpiel w Morzu Martwym
Wyjazd nad Morze Martwe stanowi połączenie kuracji zdrowotnej, relaksu i dalszego pogłębiania wiedzy na temat życia w biblijnych czasach. Kąpiel w Morzu Martwym to niezwykłe uczucie. Zasolenie wody powoduje, że nawet nieumiejący pływać utrzymują się na powierzchni, a do standardowych atrakcji należy zdjęcie w pozycji relaksacyjnej na falach, z otwartą książką czy gazetą trzymaną w rękach. Okładanie i smarowanie się w morzu glinką z minerałami powoduje, że po spłukaniu ciało jest wyjątkowo gładkie, a kontakt z leczniczym błotem natychmiast łagodzi alergie i podrażnienia skóry.

Liczne sanktuaria w Nazarecie upamiętniają wydarzenia biblijne

Śladami Chrystusa
Wiele miejsc na naszej trasie wspomnianych jest w Nowym Testamencie: tu Jezus nauczał, a tu miał miejsce jakiś cud, gdzie indziej nastąpiło ważne objawienie. Mamy wrażenie, że stawiamy stopy na naznaczonych przeznaczeniem kamieniach… Wiele wydarzeń biblijnych miało miejsce nad Jeziorem Genezaret czyli Galilejskim lub Tyberiadzkim, w Kanie Galilejskiej skosztujemy weselnego wina, które kiedyś uległo cudownemu rozmnożeniu, i spróbujemy, jak smakuje rybka św. Piotra (tilapia), wspomniana w Biblii. W pobliżu Kafarnaum, gdzie mieszkał Piotr – umiłowany uczeń Chrystusa, odnajdziemy kamień, na którym został naznaczony na głowę Kościoła, a w pobliżu Jerycha – najstarszego miasta świata, wjedziemy gondolką na górę, gdzie szatan kusił Chrystusa podczas jego pustynnego odosobnienia. W Nazarecie odwiedzimy miejsce zwiastowania, w rzece Jordan zanurzymy się na pamiątkę rytualnego chrztu.

Nurkowanie z delfinami
W samym Ejlacie rozrywki są innej natury – bardziej przyziemne, a jakże przyjemne. Morze Czerwone zaprasza do podwodnego świata na zwiedzanie akwarium, nurkowanie z delfinami, podziwianie rafy koralowej i sporty wodne, a pustynia Negew kusi wyprawami na wielbłądach i wizytą w rezerwacie skalnym Park Timna z najstarszą kopalnią miedzi na świecie.

Petra słynie ze wspaniałych budowli wykutych w skałach

Miasto wykute w skałach
Z Ejlatu można również udać się do sąsiedniej Jordanii, do oddalonej o 10 km Akaby, oraz dalej, do Petry – starożytnego miasta wykutego w skałach, wpisanego na listę UNESCO jako „jedno z najcenniejszych dóbr kultury człowieka”. Tu przeżyjemy noc na pustyni w Wadi-Rum, w obozie Beduinów z kolacją przy ognisku.

Pamiętajmy, że do Ejlatu z Krakowa prowadzone są bezpośrednie loty Ryanaira, a biuro Polin4you, prowadzone przez naszą rodaczkę, Dorotę Funt, przyjmuje Polaków w sposób szczególny. Parę słów od Doroty:

Zapraszam do Ejlatu szczególnie w miesiącach od listopada do końca marca, gdy temperatura w dzień wynosi 22-28 stopni. Jest to znakomite miejsce do odpoczynku i spędzenia perfekcyjnych wakacji, gdzie słońce świeci cały rok. W momencie kiedy wylądujecie, chętnie poinformauję was o wszystkich atrakcjach, zakwaterowaniu, transporcie, restauracjach itp.

Do zobaczenia w Ejlacie!

Tekst: Elżbieta Tomczyk-Miczka

Tekst publikowany na łamach magazynu "Świat Podróże Kultura" w numerze marzec 2016.

Zapraszamy do Ejlatu gdzie cały rok świeci słońce.
Bezpośrednie loty z Poznania, Warszawy, Katowic, Krakowa i Berlina
już od 150 PLN (w obie strony) zapraszamy!

Organizujemy jednodniowe wycieczki w języku polskim nad Morze Martwe, do Jerozolimy, Betlejem i nie tylko – zadzwoń.

Telefon polski +48 22-2081918
(dzwonisz na numer polski a rozmawiasz ze mna w Ejlacie).

Biuro w Izraelu,
Habaz 2, Eilat 8851037,
tel. + 972-8-619-9765,
fax: +972-8-918-8043,
e-mail dorotafunt@gmail.com

Biuro w Polsce,
ul. Radecka 8,
01-993 Warszawa,
tel. kom. 602-223-823,
tel. 22-864-93-96,
e-mail erklidanuta@gmail.com

www.morzeczerwone.com.pl

...