Na zamku w Bečovie nad Teplou koło Karlowych Warów znajduje się jedno z najcenniejszych w Czechach dzieł sztuki złotniczej. Unikalny romański relikwiarz ze szczątkami św. Maura, św. Jana Chrzciciela i św. Tymoteusza.

Szkatuła wykonana z pozłacanego srebra i pozłacanej miedzi ozdobiona jest 200 drogocennymi kamieniami. Jeden z najcenniejszych zabytków sztuki złotniczej na terenie Czech był darem dla klasztoru benedyktynów we Florennes. Po rewolucji francuskiej kupił go książę Alfréd de Beaufort-Spontin, właściciel zamku Bečov. A gdy po drugiej wojnie światowej jego potomkowie musieli rodowe gniazdo opuścić, ukryli drogocenny przedmiot pod podłogą kaplicy. Czterdzieści lat później, 5 listopada 1985 roku, odnaleźli go czescy kryminolodzy. Mocno uszkodzony poddano restauracji, która trwała 11 lat.

Na 2015 rok przypada trzydziesta rocznica odnalezienia arcydzieła. W kulminacyjnym okresie jubileuszowych obchodów, 29 sierpnia 2015 odbędą się na zamku Uroczystości Bečovskie. W programie tematyczny mini festiwal filmowy, którego projekcje będą się odbywać na zamkowym tarasie.

Bečov nad Teplou leży w zachodnich Czechach, a jego największą atrakcją jest kompleks zamkowy, w którego skład wchodzą gotycka twierdza, barokowy zamek i renesansowy pałac. Walorem jest także niewielka odległość do Karlowych Warów (fot. Lubomír Stiburek).

INFO
www.zamek-becov.cz