Co roku cepry i ceperki tłumnie pchają się w góry, chcąc zdobyć najwyższe szczyty albo chociaż Krupówki. I jak co roku górole podejmują ich z gościnnością, zapewniając różnorodne rozrywki licznej grupie wielbicieli Podhala.

Folklor góralski, podtatrzańskie przysmaki i sztuka ludowa – takie atrakcje czekają na uczestników cyklu imprez plenerowych Tatrzańskie Wici, który rozpocznie się w Zakopanem 3 lipca, a skończy w połowie września.

Na zbójnickim weselu
Tatrzańskie Wici zainauguruje „Harnasiowy Korowód”. Krupówkami poprowadzą na sąd herszta zbójników tatrzańskich Harnasia. Barwna parada zakończy się na placu Pod Gubałówką. Jakie wyroki wydadzą sędziowie – o tym cicho, sza! My zdradzimy jedynie, że niedługo potem odbędzie się huczne weselisko Harnasia z Maryną…

Smakołyki spod samiuśkich Tater
Wyróżnione unijnym certyfikatem przysmaki z różnych stron Europy trafią na zakopiańskie stoły w dniach 5–8 sierpnia. W Europejskich Targach Produktów Regionalnych udział wezmą m.in. Włosi, Hiszpanie, Niemcy i Francuzi. Polskę reprezentować będą m.in. bryndza, oscypek, bundz i redykołka. Oprócz obowiązkowej degustacji posłuchamy muzyki regionalnej i przyjrzymy się pracy twórców ludowych. Targom towarzyszyć będzie Festiwal Oscypka i Serów Wszelakich (7–8 sierpnia) zakończony wyborem najlepszego i najpiękniejszego oscypka. Emocji i śmiechu z pewnością nie zabraknie podczas dojenia i strzyżenia owiec. W tych ory-ginalnych konkurencjach startować mogą bacowie, juhasii holenicy. Czego jeszcze powinien skosztować ceper? Oczywiście pstrąga złowionego w górskim potoku. Dobrą okazją do delektowania się smakiem ryby przyrządzanej na różne sposoby jest „Dzień Pstrąga” w Białym Dunajcu (25 lipca). Gwoździem programu będą zawody wędkarskie. Zaraz potem do pracy przystąpią ekipy kulinarne. Ich zadanie to – przygotować jak najlepszą potrawę z pstrąga.

Ino nojśwarniyjso
Nic tak nie podnosi ciśnienia jak piękne kobiety. Już 11 lipca odbędą się X Wybory Nojśwarniyjsyj Górolecki, czyli góralskiej miss. Żeby wygrać, nie wystarczy uroda. Panie biorą udział w emocjonujących konkurencjach, czyli sznurowaniu gorsetów i kierpców na czas, oprócz tego muszą umieć: wydoić krowę, ułożyć kopę z siana, zaścielić porządnie łóżko i wykazać się znajomością gwary oraz umiejętnością śpiewu i tańca góralskiego. Trzy tygodnie później (1 sierpnia) w Białce Tatrzańskiej będzie wybierany Harnaś roku 2010. Góralski mister zostanie poddany testom, m.in. próbie siły i sprytu, a także próbie ciupagi. Do zabawy w Białce Tatrzańskiej przyłączą się także cepry. 31 sierpnia odbędą się Wybory Cepra i Ceperki Roku. Konkurencje, w jakich przyjdzie się zmierzyć turystom, nie są łatwe. Ceper, oprócz urody, będzie musiał się wykazać perfekcyjnym cięciem i rąbaniem drewna, zaś ceperka – zręcznym sznurowaniem góralskiego gorsetu. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak ćwiczyć i pakować walizki. Tatrzańskie Wici tuż, tuż!

Tekst: Barbara Jampolska-Wasiak

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze czerwiec 2010 na str. 80-81.