W Tatralandii i Bešenovej – najpopularniejszych kąpieliskach termalnych Słowacji – jak zwykle tłoczno. Cóż więc było począć. Wsiedliśmy do samochodu i pojechaliśmy w głąb Słowacji Środkowej. W sercu tego regionu odkryliśmy Turčianskie Teplice, dobre miejsce na zimowy relaks w gorących źródłach połączony z jazdą na nartach.

Spokojne kilkutysięczne miasteczko malowniczo otoczone pasmami Wielkiej i Małej Fatry ma bogatą przeszłość uzdrowiskową. Począwszy od średniowiecza, możni tego świata przyjeżdżali do tutejszych wód po zdrowie. W następnych stuleciach stałymi kuracjuszami Turčianskich Teplic byli austriaccy arystokraci. O czasach dawnej świetności miasta świadczą reprezentacyjne budynki z przełomu XIX i XX w., np. Mała Fatra (dawny hotel Grand) i renesansowy dwór.

Relaks w termach
Dziś główną atrakcją uzdrowiska jest położony w parku nowoczesny kompleks kąpielowy spa & aqupark. Składa się z dwóch wielkich budynków połączonych oszklonym korytarzem oraz trzech zewnętrznych basenów (w tym jednego całorocznego). W pierwszym budynku mieści się aquapark przyciągający głównie zwolenników aktywnego wypoczynku. Wnętrze skrywa basen relaksacyjny ze sztuczną falą i tobogany. Krótsza rynna (47 m długości), zwana Kamikadze, jest przeznaczona dla osób lubiących mocne wrażenia (zjeżdża się w niespełna 2 s). Drugą co prawda jedzie się wolniej, ale za to dłużej (ma 97 m). Nacieszywszy się do woli termalnymi atrakcjami, zregenerowaliśmy siły w sympatycznej kawiarence i przeszliśmy łącznikiem do drugiego budynku, czyli spa. Cisza i spokój, które nas tu przywitały, stanowiły miłą odmianę po pełnym gwaru aquaparku, dlatego bez wahania poddaliśmy się atmosferze wyciszenia. Najpierw zanurzyliśmy się w ciepłej wodzie (temperatura 38°C) basenu uspokajającego, potem zafundowaliśmy sobie dłuższy pobyt w basenie relaksacyjnym (33°C), a na koniec wskoczyliśmy do jacuzzi. Odpowiednio rozgrzani i zregenerowani byliśmy gotowi na kolejne wyzwanie. Skorzystaliśmy z propozycji „Witalny Świat”, tj. sauna, kąpiele parowe, orientalne masaże i ayurvedyjska pielęgnacja ciała. Ponieważ czas nas naglił, opuściliśmy kąpielisko oferujące więcej atrakcji i wyższy poziom usług niż Tatralandia i Bešenova i udaliśmy się pobliskie stoki, by poszaleć na nartach.

Dla zdrowia i urody
Z zazdrością patrzyliśmy na tych, którzy – świadomi turčianskich atrakcji – zarezerwowali tygodniowy wypoczynek i teraz korzystają z długiej listy zabiegów, jakie oferują hotele Velka Fatra i Aqua. Kuracjusze narzekający na zdrowie i samopoczucie wybierają pakiety lecznice lub leczniczo-relaksacyjne (357–441 euro) z kilkunastoma zabiegami wykonywanymi na zlecenie lekarza oraz wieczorną kąpielą w szmaragdowym basenie (38°C). Z myślą o ludziach prowadzących siedzący tryb życia i zmagających się z bólem kręgosłupa przygotowano siedmiodniowy program leczniczy (287–329 euro), na który składają się: kąpiele perełkowe, jacuzzi, ćwiczenia rehabilitacyjne i masaże. Z kolei pakiet Beauty (413 euro) jest przeznaczony dla kobiet pragnących odpocząć i zadbać o swoje ciało. Kąpiele w wodzie termalnej, odpowiednio dobrana dieta, masaże, ćwiczenia i zabiegi upiększające poprawiają kondycję i samopoczucie. W uzdrowisku nie zapomniano o seniorach, ludziach aktywnych, zestresowanych manedżerach oraz parach pragnących wspólnie podreperować zdrowie – im również dedykowano specjalne programy. Wykorzystuje się w nich wodę termalną o wysokiej zawartości minerałów, która leczy choroby: ginekologiczne, nerek i dróg moczowych, nerwice, układu ruchu i trawiennego. Lecznicze właściwości wody najlepiej oddziałują na nas podczas kąpieli wirującej, perełkowej, biczy wodnych oraz inhalacji. Jeśli do tego dodamy zabiegi elektromagnetyczne (poprawiają ukrwienie tkanek i wspomagają metabolizm), terapię światłem (wzmacnia układ odpornościowy) oraz masaże (od klasycznego po shiatsu), to po kilkudniowym pobycie w Turčianskich Teplicach nie tylko odzyskamy zdrowie, ale także radość życia.

Okoliczne atrakcje
O to, jak spędzić czas wolny między zabiegami, także nie ma się, co martwić. Zimą czekają na nas ośrodki narciarskie położone na wzgórzach Małej i Wielkiej Fatry. Najbliżej leży Valčianska Dolina – niewielka nowoczesna stacja odpowiednia dla rodzin z dziećmi i początkujących narciarzy (najdłuższa trasa ma 850 m). Konkurencją dla tego ośrodka jest Jasenska Dolina, gdzie do dyspozycji mamy ponad cztery kilometry tras (niebieskich i czerwonych). Najdalej jest do Parku Snow Donovaly, jednego z najpopularniejszych ośrodków narciarskich na Słowacji, oddalonego o 40 km od Turčianskich Teplic. Warto jednak pokonać tę odległość, by móc poszaleć na szerokich i dobrze przygotowanych trasach (11 km długości). Długim letnim wędrówkom sprzyjają ciekawe trasy trekkingowe wiodące przez Park Narodowy Wielka Fatra, z których jedna prowadzi do ukrytej w górach Jaskini Harmanieckiej. Niedaleko stąd do zabytkowej Kremnicy, miasteczka słynącego niegdyś z wydobycia złota i srebra, oraz okazałego zamku w Bojnicach.

Tekst: Urszula Gabryelska

Dojazd: samochodem (130 km od Cieszyna)
Noclegi: w hotelach Aqua i Velka Fatra
Ceny: 6-dniowy pobyt uzdrowiskowy: 990 zł; 6-dniowy pobyt uzdrowiskowy połączony z jazdą na nartach: 960 zł; całodzienny wstęp do Aquaparku: 16,60 euro.

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze luty 2010 na str. 60-83.