Zima na Cyprze to bardzo aktywna pora roku. Można wędrować po górach, jeździć na rowerze, uprawiać nordic walking, ćwiczyć jogę na plaży. Wystarczy wstać rano, by tego samego dnia móc kąpać się w morzu i jeździć na nartach w górach Troodos.

Na Cyprze, trzeciej pod względem wielkości wyspie Morza Śródziemnego, w najzimniejszych miesiącach, czyli od grudnia do połowy marca, średnia temperatura powietrza wynosi 19°C, woda jest o jeden stopień chłodniejsza, w górach jest 6°C . Nawet w grudniu i w styczniu słońce świeci sześć godzin dziennie. Roślinność staje się soczyście zielona, odurzająco pachną kwiaty cytrusów i migdałowców, dojrzewają winogrona i jabłka. Patrząc z naszej perspektywy, powiedzielibyśmy, że panuje tu lato. Początek roku na Cyprze jest więc idealną porą na wypoczynek dla tych, którzy nie lubią upałów, tłoku, a nad wylegiwanie się na plaży przedkładają aktywny wypoczynek.

MIASTO AFRODYTY
Na amatorów trekkingu czekają tematyczne trasy turystyczne. Do najciekawszych należą: antyczna, bizantyjska, Afrodyty, winnych wiosek, trasa europejska E4. Prowadzą one przez interesujące miasta, bogate w zabytki przeszłości, tajemnicze miejsca oraz atrakcyjne krajobrazowo zakątki. Niewielkie odległości między poszczególnymi miejscowościami ułatwiają podróżowanie i zwiedzanie. Wszystkie wymienione szlaki krzyżują się w Pafos, mieście położonym w południowo-zachodniej części wyspy. W czasach antycznych Pafos było stolicą Cypru i centrum kultu bogini miłości Afrodyty. Legenda głosi, że najpiękniejsza z bogiń narodziła się z morskiej piany w pobliżu skały zwanej odtąd na jej cześć Skałą Afrodyty (Petra tou Romiou), a w grocie nieopodal polis zażywała kąpieli. Do dzisiaj cała okolica przesiąknięta jest magiczną aurą. Piękne wybrzeże z piaszczystymi plażami, idyllicznym portem, krystalicznie czystą wodą, bujną roślinnością strefy podzwrotnikowej stanowią wspaniałą scenerię dla ciekawych budowli. Przetrwało tu wiele zabytków niemal z każdej epoki, dlatego Pafos jest wielkim muzeum pod gołym niebem wpisanym przez UNESCO na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Przyrody. Do najcenniejszych pamiątek przeszłości należą eksponaty zgromadzone w parku archeologicznym Kato Pafos. W pięciu obiektach: domu Dionizosa, domu Orfeusza, domu Czterech Pór Roku, domu Ajona oraz willi Tezeusza można podziwiać dobrze zachowane mozaiki podłogowe (powstały w III–V w. n.e.). Na terenie parku znajdują się również: starożytna agora, rzymski amfiteatr położony na wzgórzu, fragmenty rzymskich murów obronnych oraz podziemne grobowce królewskie wydrążone w skałach. Warto też wstąpić do dwóch ciekawie zaaranżowanych muzeów – archeologicznego szczycącego się m.in. kolekcją instrumentów chirurgicznych i figurą Afrodyty jako wojowniczki oraz Muzeum Bizantyjskiego, w którym zgromadzono m.in. ikony z VII–XVIII w. Stare, zabytkowe oblicze miasta odświeżają klimatyczne restauracje serwujące tradycyjne dania cypryjskie, tawerny z doskonałym rybnym menu oraz nowoczesne hotele oferujące usługi na najwyższym poziomie. Większość z nich jest doskonale przygotowana do sezonu zimowego dzięki dobrze rozbudowanej infrastrukturze. Pozwala ona na aktywne spędzanie czasu na terenie hotelu. Na gości czekają: korty tenisowe, kryte baseny, stoły tenisowe i bilardowe, sauny, jacuzzi, salony odnowy biologicznej, siłownie.

TRASY TREKKINGOWE
Pafos stanowi dobrą bazę wypadową w góry Troodos piętrzące się w centralnej części wyspy. Ten odizolowany od świata wulkaniczny masyw jest skarbnicą sztuki bizantyjskiej. Przetrwało w nim dziesięć świątyń z XI–XVI w. wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ściany kościołów zdobią oryginalne freski. Tu także wznosi się Kykkos – najsłynniejszy klasztor na wyspie, dla Cypryjczyków ma takie znaczenie jak dla Polaków Jasna Góra. Budowla wzniesiona w 1100 r. ku czci Dziewicy Maryi skrywa prawdziwy skarb – jedną z trzech zachowanych ikon przypisywanych św. Łukaszowi. Opadające stromo ku północy góry przecinają liczne szlaki dobrze oznakowanych tras – bizantyjskiej oraz natury (E4). Europejski szlak E4 ma 550 km długości i łączy tereny o szczególnych walorach krajobrazowych, interesujące z punktu widzenia ekologicznego, historycznego, kulturowego i naukowego. Cypryjska Organizacja Turystyczna wytyczyła tu 75 ścieżek przyrodniczych i krótkich szlaków spacerowych.

Z PLAŻY NA STOKI
Zimą w górach Troodos panują dobre warunki narciarskie. Wypoczywając o tej porze roku na Cyprze, tego samego dnia można kąpać się w morzu i jeździć na nartach po naturalnie ośnieżonych stokach. Wyciągi i trasy narciarskie usytuowane są w dwóch miejscach i należą do łatwych. Ich nazwy zostały zaczerpnięte z mitologii greckiej, są więc wyciągi: Hery, Afrodyty, Hermesa i najdłuższy Zeusa. Tra sy ciągną się na wysokości pomiędzy 1951 a 1500 m n.p.m. Za najatrakcyjniejszą uchodzi 370-metrowa trasa oplatająca północne zbocze góry Olimp. Ma ona homologację FIS. Całodzienny skipass kosztuje 23 euro, popołudniowy (po godz. 13) – 16 euro, wypożyczenie sprzętu – ok. 6 euro. Sezon trwa od połowy grudnia do połowy marca. W górach Troodos można uprawiać turystykę: pieszą, rowerową (rozbudowana sieć wypożyczalni rowerów), konną, a nawet motocyklową i samochodową, nie wspominając o wspinaczce. Warto wejść jak najwyżej, żeby podziwiać piękne panoramy wyspy. Ze szczytów widać rozległą nizinę Mesaoria, wznoszące się za nią wapienne góry Pentadaktylos, u których stóp rozpościera się Nikozja – podzielona granicą stolica Cypru.

 

Tekst: Majka Fudała

Dojazd: samolotem – regularne rejsy (trzy razy w tygodniu) zapewnia LOT Waluta: funt cypryjski (CYP); 1 EUR – O,58 CYP
Hotele godne polecenia: www.tsokkoshotels.com; www.kanikahotels.com
Warto wiedzieć: Cypr jest podzielony na dwie części: południową (grecką) i północną (okupowaną przez Turcję) www.visitcyprus.com

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze grudzień 2011 na str. 24-29.