W Indonezji uroczystości i barwne obchody zdają się nigdy nie kończyć. Rangę narodową zyskują wszystkie istotne dla mieszkańców tego wyspiarskiego kraju święta.

Indonezyjskie społeczeństwo tworzy ponad 300 grup etnicznych. Największe stanowią Jawajczycy, Sundajczycy, Malajowie, Madurowie i Batakowie. Jest jednak wiele takich, które liczą zaledwie po kilkuset przedstawicieli. W efekcie wyspy rozbrzmiewają blisko 700 lokalnymi językami i dialektami, a chociaż większość populacji wyznaje islam (86%), z równą atencją obchodzi się święta katolickie, protestanckie, hinduistyczne, buddyjskie oraz konfucjańskie. Konstytucja gwarantuje wolność wyznania, a w codziennym życiu o przewadze muzułmanów przypomina chyba tylko to, że uroczysty koniec wielkiego postu – ramadanu, to jedyne 2 dni w roku z zamkniętymi na cztery spusty sklepami. Bez względu na język i wyznanie wszyscy świętują w sierpniu Dzień Niepodległości.

LICZBY WIELKOŚCI
Indonezja to kraj wielkich liczb. Jej populacja jest przecież czwartą na świecie (243 mln mieszkańców). Terytorium kraju tworzy 17 508 wysp, z czego sześć tysięcy jest niezamieszkanych, wypełniają je trudno dostępne góry i tropikalne lasy. Opływane wodami dwóch oceanów: Spokojnego i Indyjskiego rozciągają się wzdłuż równika, tworząc łańcuch długości 5 tys. km. Na wyspie Papua wzbija się w niebo najwyższy szczyt kraju – Puncak Jaya (Szczyt Zwycięstwa; 4884 m n.p.m.), zwany też Mount Carstensz – na cześć duńskiego podróżnika, który jako pierwszy dostrzegł go z wybrzeża w 1623 r. Z owych wielości Indonezyjczycy są niezwykle dumni, co podkreślają mottem zaczerpniętym z języka jawajskiego: Bhinneka Tunggal Ika (Jedność w różnorodności), tytułem państwowego hymnu: Indonesia Raya (Wielka Indonezja) oraz ściśle określoną liczbą piór Garudy, legendarnego ptaka widniejącego w godle. Orzeł o ciele człowieka ma 17 piór w skrzydłach, 8 w ogonie i 45 na szyi (przypominają one datę proklamacji niepodległości 17 sierpnia 1945 r.).

WYSPIARSKIE OSOBLIWOŚCI
Egzotyczny krajobraz i łagodny, sprzyjający wypoczynkowi klimat przyciągają miliony turystów z całego świata. Przybysze odwiedzają sanktuaria, nurkują, by podziwiać przybrzeżne rafy, oglądają spektakle w teatrze cieni wayang, wspinają się na Puncak Jaya i dziwią się meczom sepak takraw, przypominającym naszą siatkówkę, o tyle jednak odmiennym, że piłki wolno dotykać jedynie nogami i głową. Ostatnio zapanowała też moda na zawieranie związków małżeńskich w malowniczej wyspiarskiej scenerii. Największe cuda przyrody znajdziemy na Jawie, Sumatrze, Bali, Borneo, Celebes (Sulawesi), Moluku, Papui, Timorze, Komodo i Flores. Zacznijmy od końca. Na Komodo, Flores i kilku mniejszych spośród ponad pół tysiąca wysp archipelagu Nusa Tenggara żyją warany. Wielkie jaszczury (Varanus komodoensis) zapewne ostatnie na Ziemi gady pochodzące z epoki jurajskiej. Ich ciała osiągają długość 3 m, a waga dochodzi do 160 kg. Na Sumatrze żyją tygrysy sumatrzańskie (Panthera tigris sumatrae), najmniejsi i najciemniej umaszczeni przedstawiciele groźnych pręgowanych kotów. W okresie koniunktury gospodarczej, jaką obecnie przeżywa Indonezja, pręgowany drapieżca stał się zwierzęciem symbolicznym – kraj zalicza się dziś do azjatyckich tygrysów. Na Borneo w prowincji Kalimantan, w Parku Narodowym Tanjung Puting chroni się oran gutany. To najsłynniejsza ich ostoja na świecie. Badania i pieczę nad rozwojem gatunku prowadzi stacja naukowa Camp Leakey. Również na Borneo znajduje się jeden z najbarwniejszych na naszej planecie rezerwatów florystycznych – Kersik Luway, w którym od kwietnia do grudnia zakwita ponad 5 tys. orchidei 27 różnych gatunków, w tym niezwykle rzadkie i cenne czarne orchidee. Oprócz wspomnianego już sanktuarium waranów na Komodo na opracowanej przez UNESCO liście cudów natury znalazły się lasy deszczowe na Sumatrze oraz trzy parki narodowe: Ujung Kulon na Jawie, Krakatau (wulkaniczna wyspa zamieszkana przez rzadkie gatunki zwierząt – nosorożce jawajskie i woły jawajskie) oraz Lorentz na Papui. Ten ostatni park jest największym w Azji obszarem chronionym o powierzchni 2,5 mln ha; jako jedyny na świecie obejmuje szeroki przekrój ekosystemów „od gór do morza”, od wiecznych śniegów poprzez zabagnione niziny i tropikalne lasy po oceaniczne wybrzeża.

TURYSTYCZNE HITY
Wyspa Celebes (Sulawesi) przypomina kształtem orchideę. Na czele jej osobliwości wymienić należy rafy koralowe, ponoć najpiękniejsze na świecie, chronione w podwodnych rezerwatach Bunaken i Wakatowi. Wyspę rozsławiły też długotrwałe, barwne obrzędy pogrzebowe plemienia Toraja oraz pływające po wzburzonych falach phinisqis. W miejscowościach Bantaeng i Bulukumba wciąż jeszcze można podpatrywać przy pracy budowniczych łodzi z plemienia Bugis. Na Bali chętnie przyjeżdżają zakochane pary, by zawrzeć związek małżeński. Wraz z napływem gości rozkwitają kompleksy spa, mnożą się galerie sztuki i sklepy z egzotycznymi dla przybyszów towarami. Poza tym wyspa znana jest ze świątyń zachwycających architekturą i bogactwem wystroju oraz obrzędów ludowych, tj. ofiar składanych bóstwom niemal każdego dnia z owoców, kwiatów i ryżu. Na Jawie, najludniejszej wyspie archipelagu, rozwija się biznes, handel i centra rozrywkowo-kulturalne. W zachodniej części rozkwita stolica, 7-milionowa Dżakarta, a na wschodnich wybrzeżach ciągną się plaże odwiedzane przez żądnych wysokich fal surferów. W forpoczcie indonezyjskich osobliwości znalazły się wpisane na listę UNESCO obiekty zabytkowe. Część z nich to najcenniejsze perły turystyczne Jawy – świątynie Borobudur (największe na świecie sanktuarium buddyjskie wzniesione w latach 750–850) i Prambanan (zespół hinduistyczny z X w. wzniesiony nieopodal miasta Yogyakarta) oraz stanowisko antropologiczne Sangiran ze szczątkami i śladami pobytu jednego z naszych praprzodków – Homo erectus – żyjącego ok. 1,6 mln lat temu.

Dojazd: z Warszawy do Denpasar, stolicy Bali, można lecieć z Qatar Airways (cena ok. 4400 zł w dwie strony), LOT-em (od 3700 zł) lub KLM (od 3500 zł).
Waluta: rupia indonezyjska IDR (1 PLN – 2880 IDR)
Wiza: 30-dniowa turystyczna (jednokrotnego wjazdu) kosztuje 25 USD. Można ją kupić po przylocie na lotnisku w Denpasar albo w Ambasadzie Republiki Indonezji w Warszawie; ul. Estońska 3/5; tel. (22) 617 51 79, (22) 617 51 08
www.indonesianembassy.pl

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze grudzień 2011 na str. 30-35.