Austriackie Forum Kultury świętuje 50-lecie istnienia. W najbliższy weekend w Warszawie na pl. Grzybowskim odbędą się darmowe koncerty, a w siedzibie Forum przy ul. Próżnej debaty i zajęcia dla dzieci.

Austriackie Forum Kultury w Warszawie świętuje 50. lat swojej działalności. 29 i 30 maja 2015 r. ulica Próżnej i Plac Grzybowski będą sceną szeregu imprez kulturalnych dla dorosłych, pod tytułem „Feta na Próżnej”, i dla dzieci – „Heca na Próżnej”. Organizatorem jest Austriackie Forum Kultury w Warszawie, a patronem honorowym Prezydent m. st. Warszawy. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Austriackie Forum Kultury w Warszawie powstało w 1965 roku. Było pierwszym otwartym po wojnie zachodnioeuropejskim instytutem kultury w Polsce. W odbiorze wielu warszawiaków było „oknem na Zachód”. Dzięki sieci europejskich kontaktów odegrało ważną rolę w historii kształtowania się demokratycznej opozycji w Polsce. Dziś jest miejscem kulturowego i społecznego dialogu między Polską a Austrią również w szerszym, europejskim kontekście. Forum nie działa jedynie na polu artystycznym, lecz angażuje się w projekty społeczne i interdyscyplinarne, nie poprzestając na wąskim rozumieniu pojęcia „kultura”.

Dziękujemy, że od pięćdziesięciu lat możemy być tu, na Próżnej, i dzielić się z mieszkańcami Warszawy austriacką kulturą i sztuką. Dziękujemy za zaufanie zarówno przed 1989 rokiem, jak i teraz. Cieszymy się na kolejne lata wspólnych koncertów, wystaw i spotkań z pisarzami, artystami i naukowcami, ale najpierw chcemy uczcić dorobek pięćdziesięciu lat naszej obecności w Polsce – mówi Martin Meisel, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie.

Z okazji jubileuszu 29 i 30 maja 2015 r. odbędą się:

  • Feta na Próżnej – szereg wydarzeń artystycznych i naukowych. W programie „Fety” między innymi koncerty [dunkelbunt] LIVE, Effi & Band, Free Loibner-Prusinowski Project, czyli współczesna elektronika, muzyka bałkańska, klezmerska, swing, polska muzyka wiejska oraz austriacka muzyka jazzowa i improwizowana.
  • 
Heca na Próżnej – program dla dzieci i młodzieży.
  • Ponadto przez dziesięć dni między 20 a 30 maja Austriackie Forum Kultury w Warszawie zaprasza do Kawiarni Wiedeńskiej przy Próżnej 7/9 na wiedeńskie ciastka i kawę serwowane przez prawdziwego, wiedeńskiego kelnera!

INFO
www.austria.org.pl