Na fali, Grecja
Devil’s Bay na wyspie Karpathos w Grecji to zatoka dla hardcore’owców. Do wody prowadzi zejście po kamieniach, a fale osiągają nawet dwa metry. Złap jedną z nich! Na skalistej wyspie panują również doskonałe warunki do uprawiania wspinaczki skałkowej. I co najważniejsze – wciąż jeszcze jest mało popularna wśród turystów – dlatego panuje tu względna cisza i spokój. Wyjazdy na Karpathos organizuje biuro podróży Filoktitis (0 32 780 61 39, www.filoktitis.pl).

czerwiec_2009_Page_04_Image_0001

Pod wodą Australia
Nie przestrasz się, jeżeli nagle podczas nurkowania na Cod Hole zza koralowca wypłynie wielki, dwumetrowy potwór potato cod (Granik Ziemniaczany). Oprócz swojego mało apetycznego wyglądu (nie bez przyczyny w jego nazwie angielskiej znalazł się ziemniak – potato) ryba ma bardzo spokojne usposobienie. Wolno i z godnością, niczym filozof, rusza powoli płetwami. Ziemniaczane ryby przyzwyczajone są do obecności nurków, dlatego nie zwracają na nich szczególnej uwagi. Chyba że mamy w ręku jakiś smakołyk! Na nurkowanie wśród raf australijskich zabierze nas: Biuro podróży Ozterra. (tel. 0 22 353 24 24, www.ozterra.com)

czerwiec_2009_Page_05_Image_0001

Dzika rzeka, Argentyna
Gotowi na ekstremalne przeżycie? White water rafting to sport dla odważnych. Zimna krew i bezgraniczne zaufanie do sternika raftu są szczególnie ważne, jeśli rzucamy się w odmęty rzeki Atuel w południowej Argentynie. Do wyboru mamy trzy dystanse podróży – 6, 10 i 16 km. Przepłynięcie najkrótszego nich zajmie około godziny. Najdłuższą zaś pokonamy w ok. 2 godz. W czterostopniowej skali trudności Atuel ma stopień drugi i trzeci. Na rafting zabierze cię MK Tramping (tel. +48 12 430 01 72,
www.mktramping.pl).

czerwiec_2009_Page_06_Image_0001

Tekst: Aldona Korzeniowska

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze marzec 2009 na str. 6-11.