Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi z zespołem klezmerskim Dobranotch!

W jedno z sobotnich popołudni, jak co roku na przełomie wiosny i lata, roztańczony tłum z grającym zespołem na czele zawładnie na kilka godzin Bazarem Różyckiego, okolicznymi ulicami, podwórkami oraz Parkiem Praskim. Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi od pierwszej edycji spotyka się z ogromnym entuzjazmem mieszkańców dzielnicy oraz przybyłych gości.

20 czerwca 2015, Stowarzyszenie MY zaprasza na ósmą odsłonę imprezy!

Trasa co roku jest inna, ale jej ośrodkiem jest zwykle Bazar Różyckiego – najstarszy bazar w Warszawie. Tu bije serce Starej Pragi, podkreślając żywe tradycje handlowe i wielokulturowość dzielnicy. Podczas Spacerów do tej pory odkrywaliśmy również Szmulki, dawny targ rybny i najdłuższy blok w Warszawie, domy modlitwy, dawne miejsca rozrywki i wypoczynku oraz inne, nie wszystkim znane praskie zakamarki o zaskakującej architekturze i historii. Tym razem początek Spaceru zaplanowano na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi Oddziału Muzeum Warszawy, które, po kilku latach budowy, wreszcie działa. To bardzo dobry punkt startowy – miejsce, gdzie skupiać się będzie cała historia Pragi, a jednocześnie malownicza sceneria na koncert plenerowy.

Jak co roku, do udziału w wydarzeniu zaproszono klezmerski zespół zza wschodnich granic Polski, aby przypomnieć o żydowskich korzeniach Pragi i jej wschodnich powiązaniach. W ubiegłych latach grali dla nas m.in.: Nayekhovichi i Opa! z Rosji oraz Raskardaš Orkestar i Pushkin Kiev Klezmer Band z Ukrainy.

Tym razem, Muzyczny Spacer uświetni zespół Dobranotch z Petersburga, który łączy motywy bałkańskie klezmerskie i wschodnie oraz pierwsze szlagiery z czasów rozkwitu rosyjskich orkiestr dętych. W żywiołowym wykonaniu skrzypiec, klarnetu, saksofonu, tuby, banjo i perkusji, wraz z barwnym wokalem, koncerty Dobranotch porywają do tańca tak gości filharmonii, jak i wesela. Zarażają energią w równym stopniu na podwórku, co na głównym placu miejskim. Zespół ten ma na koncie występy w ponad dwudziestu krajach świata, sześć płyt autorskich i muzykę do szeregu dzieł filmowych.

Wspólnie z Dobranotch, w formie spaceru i przystanków muzycznych odświeżymy jednocześnie tradycję podwórkowych kapel, które były stałym elementem praskiego krajobrazu. Zespół poprowadzi Spacer wyznaczoną trasą aż do muszli koncertowej w Parku Praskim, gdzie odbędzie się koncert finałowy z prądem.

Zanim usłyszymy jeszcze raz Dobranotch z pełnym nagłośnieniem, wystąpi polski zespół Utrata Skład z muzycznym kolażem z wycinanek ludowych i komunikacji miejskiej, smutnych piosenek i dziwnych dźwięków.

W międzyczasie zagra również orkiestra warzywna Paprykalaba.

Imprezę scali „przewodnik-wodzirej”, który przybliży historie i anegdoty z poszczególnych punktów trasy Spaceru, a także aktywnie zachęci uczestników do tańca.

PROGRAM

W sobotę, 20 czerwca 2015
Start: 17:00 – Muzeum Warszawskiej Pragi, Oddział Muzeum Warszawy (dziedziniec), ul. Targowa 50/52 – brama główna Bazaru Różyckiego, ul. Targowa 54 – podwórko przy ul. Okrzei 30 – dawniej Brukowa 30 – róg ulic Kłopotowskiego i Floriańskiej – dawny Żydowski Dom Akademicki, ul. Sierakowskiego 7 – Plac Weteranów – Park Praski
Finał: 19:00 – koncert finałowy w muszli koncertowej w Parku Praskim.
Przed Dobranotch wystąpi polskie odkrycie – zespół Utrata Skład.
W międzyczasie – krótko – wystąpi także orkiestra warzywna Paprykalaba.

1-VIII Muzyczny Spacer 2015-001

INFORMACJA O ZESPOŁACH

Dobranotch [Petersburg, Rosja]
Klezmer balkan oriental orchestra – zespół został założony przez kilku muzyków pochodzących z Rosji, Libanu i Mołdawii, którzy latem 1997 roku spotkali się w Nantes we Francji. Od tego czasu grupa kilkakrotnie się przekształcała, grając zawsze radosną muzykę, przy której trudno usiedzieć w miejscu. Obecnie to żywiołowy i nieraz głęboko poruszający dialog melodii bałkańskich, klezmerskich i wschodnich oraz pierwszych szlagierów z czasów rozkwitu rosyjskich orkiestr dętych w mistrzowskim wykonaniu skrzypiec, klarnetu, saksofonu, tuby, banjo i perkusji, wraz z barwnym wokalem.
Dobranotch – oficjalna strona
Dobranotch na Youtube
Youtube: Dobranotch – Svad’ba
Youtube: Dobranotch – The New CD Presentation 2010
Youtube: Dobranotch i kapela Yiddishfestu w Moskwie
Skład zespołu: Mitia Khramtsov – skrzypce, wokal / Ilja Gindin – klarnet / Max Karpychev – saksofon / Evgenii Lizin – duży bęben / Roman Schinder – banjo /Alexey Stepanov – tuba

Utrata Skład [Warszawa/Łomża/Koszalin]
Zespół powstał w 2011 r. Inspiruje się komunikacją miejską, wycinankami ludowymi, smutnymi piosenkami i dziwnymi dźwiękami. Dwa utwory z debiutanckiej Epki Utraty przez kilka tygodni gościły na pierwszym miejscu listy przebojów Polskiego Radia RDC. W 2014 r.zespół wydał drugi minialbum.
Utrata Skład na Facebooku
www.utratasklad.bandcamp.com
www.utratasklad.pl
Skład zespołu: Magda Dubrowska – głos, bas / Kuba Orłowski – gitara / Rafał Dedyński – perka / Tomek Walewski – syntetyzatraktor, gitara, harmonixon

Orkiestra Warzywna Paprykalaba
To otwarty eksperyment polegający na poszukiwaniu dźwięków z nietradycyjnego materiału, czyli warzyw; cover band huculsko-punkowego zespołu Perkalaba z Ukrainy, jak i naśladowcy gatunku bołotnyj folk Naguala z Białorusi czy 5000 lat szalonych tańców Fantazio (Francja). To wszystko zagrane na instrumentach z marchewek, kabaczków, ogórków, dyni, selera i kapusty.
PAPRYKALABA na Facebooku

  • Projekt „VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi” jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Praga Północ.
  • Partnerami projektu są: Muzeum Warszawskiej Pragi Oddział Muzeum Warszawy oraz Dom Kultury Praga.
  • Patroni medialni projektu: Polskie Radio RDC, Nowa Gazeta Praska, portale Twoja Praga, Muzykant.folk.pl i Kontynent Warszawa.