Gęste, wiecznie zielone lasy piniowe porastające głębokie wąwozy, malownicze plaże skąpane w słońcu, bezkres morza i majestatyczny Atos wyłaniający się z chmur.

To właśnie tu na świat przyszedł Aleksander Wielki, i tu rozpoczyna się nasza opowieść.

Śladami Aleksandra Macedońskiego
Dzisiejsza Macedonia Grecka liczy 34 231 km² powierzchni co stanowi zaledwie połowę dawnego królestwa Półwyspu Bałkańskiego. Ten surowy górzysty kraj aż do IV w p.n.e. nie odgrywał większej roli na scenie politycznej regionu, obfitował jednak w bogactwa naturalne: drewno i metale szlachetne, w tym kopalnie złota, dzięki którym można było pokryć koszty wojen z greckimi polis. Twórcą potęgi Macedonii wbrew powszechnym sądom nie był Aleksander Macedoński a jego ojciec – Filip II (382-336p.n.e.) To za jego panowania powstała słynna macedońska armia, to pod jego rządami, Macedonia stała się państwem jednolitym w przeciwieństwie do rozbitej na wiele miast – państw Grecji.

Saloniki – z miłości do kobiety
Thessaloniki to drugie co do wielkości miasto greckie (800 000 mieszkańców), stolica Macedonii. Założone przez króla Kassandra w 315 r p.n.e., nazwane zostało na cześć jego pięknej żony Tessaloniki – córki Filipa II i przyrodniej siostry Aleksandra Wielkiego. Dzisiejsze Saloniki to subtelna fuzja przeszłości i teraźniejszości: obok szerokich deptaków i nowoczesnych biurowców znajdziemy tu bizantyjskie mury, kościoły ortodoksyjne, turecką Białą Wieżę, meczety, grecką agorę i pozostałości rzymskiego forum. To także ważny węzeł komunikacyjny, z którego z łatwością dostaniemy się na półwysep Chalkidiki, Riwierę Olimpijską, czy do mistycznych Meteorów.

3 palce Chalkidiki
Półwysep Chalcydycki jest jednym z najpiękniejszych regionów Grecji. Słynie z dziewiczej przyrody, szerokich plaż, doskonałej kuchni i dynamicznie rozwijającej się, nowej infrastruktury turystycznej. Dzieli się na trzy mniejsze półwyspy, zwane Palcami Chalkidiki: Kassandra, Sithonia i Athos. Kassandra to raj dla ludzi młodych. Znajdziemy tu liczne tawerny, dyskoteki, tętniące życiem nadmorskie promenady. Kassandra nigdy nie śpi. Sithonia natomiast, charakteryzuje się ciepłą, rodzinną atmosferą. To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. Ostatni palec – Athos niemal w całości należy do Autonomicznej Republiki Góry Athos zamieszkałej wyłącznie przez mnichów prawosławnych.

Thassos: złoto i suszone oliwki
Feniacjan wyspa Thassos skusiła złotym kruszcem, nas kusi najlepszymi w całej Grecji suszonymi oliwkami. Ta najbardziej żyzna z wysp morza Egejskiego, znana była już w starożytności z wysokiej jakości wina, oliwek, owoców i świeżego powietrza. Spacerując po Thassos ujmują nas nie tylko malownicze góry i błękitne laguny, ale też wszechobecny spokój. Najwyższej klasy baza noclegowa i liczne tawerny serwujące rodzime specjały z pewnością zaspokoją najbardziej wyrafinowane gusta.

W cieniu Olimpu
Pasmo Olimpu jest najwyższym pasmem górskim Grecji. Przez tysiąclecia uważano je za siedzibę bogów, niedostępną dla człowieka. Nie zboczach Olimpu nie wznoszono ani osad, ani świątyń, a najwyższy szczyt – Mitikas (2918 m n.p.m.) zdobyto po raz pierwszy dopiero w 1913 r. Riwiera Olimpijska powstała, a właściwie wyłoniła się z morza w wieku XVII. Miasteczko Litohoro z portu morskiego przekształciło się w tętniące życiem centrum długiego na 70 km wybrzeża. Region może pochwalić się najstarszymi w Grecji tradycjami turystycznym – pierwsze hotele budowano tu już w latach ’70 XX w. Dzisiaj to jedna z najpopularniejszych destynacji oferująca piaszczyste plaże, wspaniały widok na Olimp i urozmaiconą bazę noclegową.

Polecamy powiązane artykuły na naszej witrynie: https://magazynswiat.pl
Mouzenidis Travel: www.mouzenidis.pl