Rozległe, piaszczyste plaże, rozpalona słońcem pustynia, skaliste góry, zielone oazy z soczystą roślinnością – Zjednoczone Emiraty Arabskie – kraj wielu kontrastów i nieograniczonych możliwości

Po siedmiu godzinach lotu lądujemy w egzotycznym Dubaju. Lotnisko rozświetlone jest tysiącem świateł, setki pasażerów spieszą szerokimi korytarzami: dla niektórych jest to tylko port tranzytowy na Daleki Wschód, inni będą podziwiać zapierające w piersiach dech widoki nowoczesnych wieżowców i korzystać z luksusów oferowanych przez kompleksy hotelowe położone przy plaży Jumeirah. Najbardziej popularny z siedmiu emiratów jest zarazem jednym z najszybciej rozwijających się miast na świecie. Pozostałości starej muzułmańskiej kultury przeplatają się tu z nowoczesną cywilizacją. Do początku lat siedemdziesiątych XX wieku Dubaj był małą wioską rybacką u nasady Półwyspu Shindagha, założoną przez pochodzącą z południa kraju rodzinę Al Maktoum. Dla ówczesnych mieszkańców głównym zajęciem był połów ryb i pereł. 0 tym jak radzili sobie oni z życiem na mało przyjaznej dla człowieka pustyni, możemy dziś przekonać się zwiedzając miejskie muzeum, zabytkową Heritage Village czy budynek pierwszej szkoły dla arabskich dzieci.

Niespodziewana kariera
Znaczący rozwój miasta rozpoczął się wraz z odkryciem złóż ropy naftowej, do Dubaju zaczęli przybywać nowi osadnicy nie tylko z terenów Półwyspu Arabskiego, ale także krajów Azji Południowo-Wschodniej. Spacerując dziś ulicami miasta można usłyszeć imponującą mieszankę językową, spotkać przybyszów z tak odległych części świata jak Japonia czy Brazylia.

Amatorzy zakupów znajdą także coś dla siebie. Egzotyczne arabskie „souki” – miejscowe bazary przyciągają różnorodnością oferowanych towarów: elektroniki, wyrobów ze skóry czy kolorowych materiałów. Najchętniej odwiedzany przez turystów jest Gold Souk-targ wyrobów ze złota, srebra i platyny. Dziesiątki małych sklepików jubilerskich zachęcają do zakupów konkurencyjnymi cenami. Warto zajrzeć również na Spice souk, który oferuje różnorodne przyprawy z wielu egzotycznych stron świata.
Dla osób lubiących nowoczesną architekturę prawdziwą ucztą jest spacer po Sheikh Zayed Road – wzdłuż dwukilometrowej, wielopasmowej trasy. Futurystycznym kształtem zachwycają biurowce i pięciogwiazdkowe, luksusowe hotele, Fairmont, Dusit Dubai, Emirates Towers.
Koniecznie trzeba też wybrać się na Jumeirah. Znaleźć tu można najbardziej ekskluzywne hotele na świecie ze słynnym Burj Al Arab, zbudowanym na sztucznie usypanej wyspie czy Madinat Jumeirah z hotelami Mina A’Salam, Dar Al Masyaf and Al Qasr oraz tradycyjnym arabskim soukiem. Tu też budowane są najwspanialsze rezydencje mieszkalne, tuż nad brzegiem Zatoki Perskiej powstaje jeden z nowych pałaców szejka Maktouma.
W podziw wprawia niesamowity rozwój nowych dzielnic. Miejsca, gdzie jeszcze kilka miesięcy temu leżał tylko pustynny piasek, dziś są placami budów, a za kilka kolejnych miesięcy do nowoczesnych i superluksusowych bloków wprowadzą się mieszkańcy. W szybkim tempie realizowane są nowoczesne projekty sztucznych wysp w kształcie palm u wybrzeży Zatoki: Palm Deira, palm Jumeirah oraz Palm Jebel Ali. Równie egzotycznie prezentuje się projekt „Świata” – trzysta sztucznie stworzonych wysepek na wodach Zatoki Perskiej, wśród których można znaleźć także Polskę.

Zima pod bokiem
W październiku zostanie otwarta pierwsza w regionie zimowa wioska. W skład projektu Ski Dubai wchodzi skocznia narciarska, lodowiska, tereny do jazdy na nartach i snowbordzie, a także centrum handlowe i pięciogwiazdkowy hotel należący do sieci Kempinsky.
Na uwagę zasługują również powstałe w ostatnich latach Dubai Media City (siedziby stacji radiowych, telewizyjnych oraz redakcji magazynów i gazet), Dubai Internet City (siedziby firm z branży informatyczno-telekomunikacyjnej), Knowledge City (miasteczko studenckie z wieloma uniwersytetami i szkołami) oraz wybudowany specjalnie dla potrzeb festiwalu zakupów Global Village. Doroczny Dubai Shopping Festival przyciąga miliony turystów chcących nabyć towary z całego świata oraz poznać kulturę wielu egzotycznych krajów prezentujących się w narodowych pawilonach. W nowo budowanym kompleksie Old Town powstaje Burj Dubai – Wieża Dubaj, która będzie miała ponad 800 metrów wysokości, a wewnątrz oprócz najbardziej luksusowych apartamentów mieszkalnych, znajdzie się największe na świecie centrum handlowe.
Pomimo nowoczesności i multinarodowego charakteru, jaki jest obecny w Dubaju, należy pamiętać, że jest to kraj muzułmański. Przypomina o tym wiele okazałych meczetów i malutkich meczecików w budkach z płyty pilśniowej. Na ulicach często spotkać można mężczyzn ubranych w tradycyjną dishdashe oraz kobiety w abbaya. Oznaką nowoczesności arabskich kobiet jest to, że wiele z nich obecnie nie nosi masek zakrywających twarze.

Tradycja
Turysta odwiedzający Emiraty podczas Ramadanu musi liczyć się z pewnymi ograniczeniami. W ten święty dla wyznawców islamu miesiąc obowiązuje zakaz picia wszelkich napojów, jedzenia czy palenia tytoniu w miejscach publicznych. Dzień zaczyna się później niż zwykle, krótsze są godziny pracy, popołudniem – zmęczeni całodniowym postem – muzułmanie odpoczywają, a zarazem przygotowują się do wieczornej kolacji – Iftar, po której następuje modlitwa wieczorna. Okres postu trwa 30 dni, po których następują 3 dni świąt Eid Al Fitr. Przygotowywane są specjalne potrawy jak Siwaya (makaron z orzechami i mlekiem), zamożni przekazują dary ubogim, wszyscy zakładają nowe stroje. Ale przede wszystkim jest to czas modlitwy.
Na północ od Dubaju leży Sharjah. W przeszłości był to najważniejszy port handlowy w Zatoce Arabskiej. W 1998 roku emirat ten został ustanowiony przez UNESCO Kulturalną Stolicą Świata Arabskiego. Na pamiątkę tego wydarzenia przy drodze wiodącej na wschód kraju, na pustyni postawiony został pomnik widoczny z odległości kilku kilometrów.
Dziś Sharjah jest dynamicznie rozwijającym się miastem-emiratem. Choć pozostaje w cieniu Dubaju, jest coraz bardziej docenianym miejscem dla pracujących i mieszkających w Emiratach. Ceny wynajmu mieszkań są bowiem o połowę niższe, a czas dojazdu do centrum nie dłuższy niż z odległych, mieszkalnych dzielnic Dubaju. Wielu turystów wybiera też wypoczynek w tym emiracie ze względu na spokój i ciszę, jakiej brakuje na plażach Jumeirah.

Abu Dabi
Podczas pobytu w Emiratach warto wybrać się na całodniową wycieczkę do stolicy kraju – Abu Dhabi. To miasto jest zazwyczaj niedoceniane przez turystów jako cel wakacyjnego wypoczynku. Położone na wyspie, jest bardzo „uporządkowane” przez istniejący sytem ulic, oferuje odwiedzającym wiele atrakcji: począwszy od nowo otwartego luksusowego, drugiego po Burj Al Arab siedmiogwiazdkowego hotelu na świecie Emirates Palace, piaszczyste plaże wyspy Lulu i nowoczesne centra handlowe po kilkukilometrowy Corniche ciągnący się wzdłuż wybrzeża z alejkami spacerowymi, punktami widokowymi i pasem do uprawiania joggingu.
Niecałe dwie godziny jazdy od stolicy znajduje się Al Ain – najbardziej zielone miasto w całym regionie. Palmy daktylowe i pobliskie góry przyciągają turystów także z pobliskiego Omanu.
W drodze powrotnej do Dubaju warto zboczyć nieco na wschód i zajrzeć na wybrzeże Oceanu Indyjskiego, zwiedzić najstarszy w Emiratach piętnastowieczny meczet, potargować się z kupcami na Friday market oraz odwiedzić zabytkowy fort w Fujairah.
Każdy kto raz odwiedzi Emiraty, będzie czuł niedosyt, zapragnie powrócić do tego nowoczesnego kraju, znów doświadczyć arabskiej gościnności, otrzeć się o inne kultury, posmakować luksusu w najbardziej ekskluzywnych hotelach na świecie…

Tekst: Magdalena Gawrysiak

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze z października 2005.