Amsterdam, choć mieszka w nim mniej niż milion mieszkańców, pod względem atrakcji dorównuje Londynowi, Paryżowi czy Rzymowi. Dzieje się tak z jednej strony za sprawą gigantycznej rzeszy turystów, z drugiej ze względu na to, że jest to bardzo stare miasto, w którym można spotkać budynki z XIV wieku.

Z racji ilości kanałów, które przecinają Amsterdam, jest on bardziej podobny do Wenecji. Wielka ilość zabytków i muzeów, pięknie zdobionych domów, każdego zwiedzającego przyprawia o zawrót głowy.

Amsterdam zwany jest miastem tolerancji, „Wenecją północy”, krainą narkotyków, mekką kochających inaczej, królestwem jazzu, światowym centrum tulipanów i innych kwitnących roślin, schronieniem filozofów i malarzy, oazą prostytucji oraz stolicą handlu. To ostatnie przesądziło o rozwoju i bogactwie tego miejsca i jego wyjątkowości. Każde z powyższych określeń jest prawdziwe razem i z osobna. Warto też pamiętać o depresji. Amsterdam jest położony na terenach, pozyskanych z osuszonej części zatoki, a samo lotnisko Schiphol, jedno z największych w Europie, znajduje się aż 7 metrów poniżej poziomu morza. Depresja bierze się również z przyczyn pogodowych. Holandia jest ulubionym miejscem padania deszczu, a co za tym idzie jest też przeważnie sporo chmur i mało słońca. Aby przeciwdziałać złym nastrojom Holendrzy budują domy, w których są olbrzymie okna, umożliwiające solidne naturalne oświetlenie pomieszczeń.

Jak zwiedzać Amsterdam?
Oczywiście, jeśli ktoś dysponuje dwoma tygodniami może takie wyzwanie podjąć odważnie, ale jeśli ma się mniej czasu, to sprawa się komplikuje. W zasadzie trzeba zrezygnować ze zwiedzania muzeów i galerii, które zajmuje bardzo dużo czasu, chyba że to świątynie malarstwa są głównym celem podróży.
Przed przystąpieniem do zwiedzania warto zastanowić się czy czynić to pieszo, na rowerze, czy też wykorzystać gęstą sieć kanałów. Trudności komunikacyjne wskazują na rower. Ten środek transportu preferuje ponad połowa mieszkańców. Również biura podróży zachęcają turystów do tej formy przemieszczania się. Amsterdamczycy ukochali rowery, choć może tego nie widać, bo trudno zobaczyć nowy, zadbany rower to się po prostu nie opłaca, bo natychmiast zmienia on właściciela. Cykliści ignorują wszystkie przepisy ruchu drogowego. Jeżdżą, jak chcą i jazdę traktują jak tor Formuły 1. Uwielbiają przy tym rozmawiać przez telefon lub wieźć drugą osobę. Prawo jest tak skonstruowane, że w przypadku zderzenia z samochodem, winny jest zawsze kierowca, a nie rowerzysta – to też jest przyczyną niebywałej arogancji cyklistów. Stanowią oni główne zagrożenie w mieście i ciągle trzeba się rozglądać czy jakiś nieprzytomny rowerzysta nie zmierza do katastrofy.

Ciekawym pomysłem jest poznawanie miasta z perspektywy kanałów. Wtedy wszystko wygląda trochę inaczej, a przy okazji można się przyjrzeć mieszkańcom kanałów, którzy żyją na różnego typu barkach i statkach. Ten pomysł na mieszkanie wymusił kryzys mieszkaniowy w latach 50. Teraz można już mówić o swoistej modzie. Aby nie zablokować zupełnie kanałów zgodzono się na zarejestrowanie tylko 2.500 pływających domostw. Higienę zapewnia stałe wymienianie wody na świeżą w kanałach, o co dbają specjalne pompy. Do dyspozycji turysty są albo tramwaje wodne, których miejsca przystanków nie muszą każdemu odpowiadać, albo wynajęcie indywidualnej motorówki, co w przypadku słabej znajomości topografii, wcale nie musi prowadzić do sukcesu. Dlatego mimo wszystko rekomenduję zwiedzanie na własnych nogach.

+AMSTERDAM…ENTRUM-NEMO

Amsterdam – Centrum Nemo

Świadectwa dawnej wielkości
W mieście nadal żywa jest historia Kompanii Wschodnioindyjskiej działającej w XVII i XVIII wieku, a powołanej do eksploatacji krajów Dalekiego Wschodu (od Japonii, Chin, poprzez Indie, Cejlon aż po Indonezję). W okolicach Holenderskiego Muzeum Morskiego stoi nawet zacumowana replika statku „Amsterdam”, należącego do Kompanii. Warto też spojrzeć na Centrum Nemo – osobliwy przykład współczesnej architektury, znajdujący się w pobliżu.

W centrum miasta znajduje się plac Dam. Tutaj miało miejsce wiele historycznych wydarzeń. Głównie z uwagi na sąsiedztwo Pałacu Królewskiego (powstałego na miejscu ratusza) i Nieuwe Kerk (Nowy Kościół), które warte są zwiedzenia. Na placu w 1533 roku zamieszanie spowodowali anabaptyści, potem 1628 doszło do buntu związanego z łupem „srebrnej floty”. W 1918 roku miały miejsce zamieszki w związku z brakiem ziemniaków, a w 1934 przyczyną było zmniejszenie zasiłków dla bezrobotnych. Tutaj też w latach 60. manifestowali swoje poglądy provosi.

BOLEK-AMSTERDAM-KANA-Kościołem, który warto obejrzeć jest Westerkerk (Kościół Zachodni), z XVII wieku, z imponującą dzwonnicą (85 metrów wysokości). Jak wszystkie inne kościoły protestanckie i ten jest bardzo skromnie wyposażony. Niemniej znajdują się w nim organy, ozdobione motywami biblijnymi. Tutaj też mieści się siedziba Holenderskiego Kościoła Reformowanego. Prawdopodobnie w Westerkerk jest pochowany Rembrandt van Rijn, mistrz malarstwa flamandzkiego. Świadczy o tym wiele dokumentów, ale samego grobu do dzisiaj nie znaleziono. W 2006 roku mija 400-lecie urodzin artysty i w związku tym rokten ustanowiono Rokiem Rembrandta.

Obok kościoła Westerkerk znajduje się pomnik„Trzech trójkątnych róż” symbolizujących przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, zbudowany z różowego granitu, ku czci ofiar-homoseksualistów, którzy byli prześladowani podczas II wojny światowej. Użycie różowego kamienia i figury trójkąta, nawiązuje do obowiązku noszenia takiego symbolu przez homoseksualistów w czasie okupacji. Na pomniku znajduje się napis „Tak nieskończone pragnienie przyjaźni” autorstwa holenderskiego pisarza Jacoba Israela de Haanna. Filozofia tej architektonicznej instalacji jest bardzo interesująca. Jednakże względu na to, że całość została umieszczona w trotuarze, nieświadomy przechodzień, może nawet nie zorientować się z czym ma do czynienia. Okazuje się zresztą, że pomnik kończy się w kanale, tak, żeby go zobaczyć „w całości” należy stanąć po drugiej stronie kanału.

Innym świadectwem okrucieństwa okupacji hitlerowskiej jest tzw. Dom Anny Frank, 13 – letniej Żydówki, która wraz z rodziną przez blisko dwa lata bezskutecznie ukrywała się przed Niemcami. W tym czasie napisała pamiętnik, który opublikowany po wojnie stał się światowym bestsellerem. Obecnie budynek jest jednym z najliczniej odwiedzanych miejsc, przed którym zawsze stoi kolejka chętnych poznania świata, w którym zmuszona była żyć dziewczynka w czasie okupacji.

Na uwagę zasługuje też Oude Kerk, kościół pochodzący z XIV wieku. W jego wnętrzu znajduje się wiele grobów sławnych ludzi. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się dzielnica czerwonych latarni, które wśród turystów budzą wiele emocji. Specyfika tego miejsca bierze się z decyzji władz miasta, aby zalegalizować prostytucję. Teraz każda pełnoletnia osoba może występować otwarcie ze swoją „ofertą” w witrynie. W związku z powyższym prawie w każdym oknie na parterze można zobaczyć panie różnego wieku, koloru skóry, wykształcenia i urody.

Kraj tulipanów
Holandia jest też światowym centrum tulipanów, choć poza okresem ich kwitnienia łatwiej jest dostać ich drewniane imitacje lub cebulki. Dla zainteresowanych tym pięknym i romantycznym kwiatem stworzono specjalne prywatne muzeum tulipanów, w którym można dowiedzieć się bardzo wiele o tej roślinie. Holendrzy, co dobitnie świadczy o ich umiłowaniu dla tych kwiatów, wymyślili też specjalny wazon, przypominający trochę porcelanowy kandelabr. Istota zasadza się na tym, aby w każdym otworze znajdował się jeden kwiat.

+-AMSTERDAM-COFFEE-SHOP

Amsterdam słynie również między innymi ze coffeeshops (hansicafe), w których można kupić legalnie tak zwane lekkie narkotyki (marihuanę i haszysz). Na bazarach można też dostać tacki, że świeżo wyhodowanymi grzybkami halucynogennymi. Jest to możliwe, ponieważ prawo holenderskie zezwala na takie praktyki, uważając, że mniej zakazany owoc gorzej smakuje.

Holandia znana jest z kilku przysmaków. Przede wszystkim najbardziej popularne są sery (Gouda, Edam, Lleidse i Maasdam). Bliskość morza sprawia, że dużą atrakcją są świeże ryby, z najsmaczniejszymi na świecie śledziami (maatjes haring), które jada się na ulicy, na surowo, z posiekaną cebulą i ewentualnie kawałkiem chleba. Holendrzy ten przysmak zjadają w ten sposób, że odchylają głowę do tyłu i wsuwają rybę do ust. Warto także spróbować tutejszej jałowcówki („Jenever” – holenderski gin), która wcale nie jest tak powszechnie dostępna jak można by sądzić. Historycznie trunek ten piło się w kieliszkach przypominających tulipany. Kupienie takiego szkła wymaga obecnie wiele zachodu albo grubego portfela. Amsterdamskie podniebienia lubią też imbir, najbardziej znane są imbirowe ciasteczka, ale są nawet dżemy o tym smaku, nie wspominając o piwie. Wielu Holendrów zajada się też frytkami flamandzkimi. O ile Belgowie te smażone na głębokim tłuszczu ziemniaki lubią z majonezem, o tyle Amsterdamczcy preferują sos orzechowy. No i właśnie taki jest Amsterdam, podobny do innych, ale różny.

Tekst: Juliusz Bolek

Tekst publikowany na łamach magazynu “Świat Podróże Kultura” w numerze Październik 2005.