Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem 2015 rozpoczną się 2 lipca. Honorowy patronat objął nad nimi Prezydent RP.

Cykl koncertów i wydarzeń związanych z folklorem potrwa do 19 lipca. W dziesięciu małopolskich miejscowościach wystąpią artyści z Czarnogóry, Indonezji, Pakistanu, Północnego Cypru, Irlandii, Tajwanu, Meksyku, Turcji, Północnej Osetii i oczywiście z Polski. 

W tegorocznej edycji Festiwalu udział weźmie 13 grup – 9 zagranicznych i 4 polskie. Zespoły zostały wybrane spośród wielu zgłoszeń z całego świata. To blisko 380 wykonawców, tworzących niezwykły folklorystyczny spektakl. Program Festiwalu uzupełnią zespoły komercyjne, czerpiące swoje inspiracje z kultury ludowej Polski i innych części świata. Wszystkich wykonawców będzie można zobaczyć na scenie głównej, na Rynku w Myślenicach (tam też odbędą się ceremonie otwarcia i zamknięcia imprezy), a także na scenach w Miechowie, Suchej Beskidzkiej, Dobczycach, Wolbromiu, Andrychowie, Jordanowie, Żmiącej, Tarnowie i Nowym Targu.

Program Festiwalu jest bardzo bogaty. Praktycznie nie ma mowy o nudzie. Jeśli tylko dopisze nam dobra pogoda, to Małopolska stanie się przez tych kilkanaście dni prawdziwą festiwalową stolicą światowego folkloru. Każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Warto dobrze poznać to, co proponujemy w programie naszego wydarzenia – zachęca Piotr Szewczyk, dyrektor Festiwalu.

Nie ulega wątpliwości, że podczas Festiwalu będzie się dużo działo. Wystarczy zobaczyć, jakie zespoły zatańczą i zagrają w Małopolsce. Pakistan, Indonezja czy Północna Osetia to prawdziwe perełki. Firmament ludowych gwiazd rozświetlą także zespoły czerpiące inspiracje z muzyki źródeł. Absolutnym hitem będą koncerty lubelskiej Grupy Caci Vorba – najbardziej uhonorowanych za granicą polskich wykonawców ostatnich lat. Do tego wspaniałego zestawu dołączą: Orkiestra św. Mikołaja, Sokół Orkiestra, PraSłowianki czy debiutująca na Festiwalu grupa Vorbire Maestra.

Jeszcze kilka lat temu folklor był tym obszarem działalności artystycznej, który częściej deprecjonowano, aniżeli wpisywano do mainstreamu. Dziś jest inaczej. Lepiej. Bogaty folklor pozwala na łączenie sztuki współczesnego performansu z twórczością ludową, i to stało się podstawą naszego Festiwalu – wyjaśnia Piotr Szewczyk.

Pierwszy koncert odbędzie się 2 lipca o godz. 19.00 na Myślenickim Rynku. Widowisko zatytułowane “Muzyka Świata” będzie próbą połączenia różnych elementów folkloru w jedną opowieść o uniwersalnych wartościach kultur ludowej.

www.festival.myslenice.pl