Bezpłatny dostęp do sieci przez wi-fi, to prezent dla odwiedzających najsłynniejszy wulkan Japonii turystów.

Każdego roku na szczyt wychodzi od 40 do 50 tysięcy osób. Sporą grupę stanowią wśród nich buddyści, dla których trekking ma również mistyczny wymiar. Jak twierdzą pomysłodawcy – 8 punktów dostępowych wi-fi na symbolicznej dla Japonii górze nie będzie służyć jedynie czczej rozrywce, np. przesyłaniu selfie w czasie rzeczywistym. Bezpłatny dostęp do komunikatów o pogodzie i warunkach na szczycie wpłynie znacząco na bezpieczeństwo wędrowców. Bo choć nie wykazuje ostatnio zagrożenia wybuchami, obserwowana wciąż aktywność Fudżijamy wiązana jest w Japonii z trzęsieniami ziemi. Ostatnie miało miejsce w 2011 roku. Szczyt nie jest więc stuprocentowo bezpiecznym celem wycieczek.

Bezpłatny dostęp do sieci będzie możliwy przez 72 godziny od momentu zalogowania (w punktach startowych szlaków i w schroniskach w masywie, turyści otrzymają broszurę z instrukcją logowania i warunkami korzystania z usługi). To wystarczająco długo, bo przeciętnemu turyście na osiągnięcie szczytu i zejście wystarczą 2 dni. Popularnym punktem programu takich wycieczek jest oglądanie wschodu słońca ze szlaku.

Fuji–no–yama, a często Fuji–san, czyli Pan Fudżi, jak nazywają z szacunkiem jeden ze swych symboli Japończycy, ma 3.778 m wysokości. Jest drugą co do wysokości górą w Kraju Wschodzącego Słońca. Jej niezwykle regularny, strzelisty stożek piętrzy się na południowy zachód od Tokio. Głęboki na 178 m, krater ma 400–500 m średnicy. Ostatni wybuch Fudżijamy miał miejsce w 1707 roku.

INFO
Szlaki trekkingowe na szczyt (w jęz. ang.): www.fujiyama-navi.jp