Fantastyczny film animowany, w którym studenci Goldsmith College ‘ożywili’ sceny ze średniowiecznego gobelinu z Bayeux – inwazję Normanów na Anglię w 1064 roku, zakończoną bitwą pod Hastings w 1066.

Gobelin wykonano w Anglii zaledwie kilka lat po bitwie. Gobelin wykonano w Anglii zaledwie kilka lat po bitwie. Na tkaninie długości 70 m i szerokości 50 cm uwiecznione są historyczne wydarzenia i postacie Wilhelma Zdobywcy, księcia Normandii oraz pokonanego króla Anglii Harolda.

Ciekawym motywem jest pojawiająca się na wstępie Kometa Halleya. Jak wynika z dokumentów, obserwowano ją na niebie w czasie Wielkanocy 1066 roku, i – zgodnie z ówczesnymi poglądami – uznano za zapowiedź istotnych, krwawych wydarzeń. Na gobelinie jest 50 scen z tytułami łacińskimi. Film trwa 4 min. 24 s.

Cenna tkanina była przez kilkaset lat przechowywana niczym relikwie w świątyni w Bayeux we Francji, gdzie wystawiano ją na widok publiczny tylko raz do roku. W 1804 r. dzieło zabrano do Paryża na rozkaz Napoleona. Teraz można je znowu podziwiać w Bayeux, w miejscowym muzeum (www.tapisserie-bayeux.fr). w 2007 r. tkaninę wpisano na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

INFO
Film jest własnością Wytwórni Potion Pictureshttp://potionpictures.co.uk/. W serwisie producenta znajdziecie go pod tym linkiem. Ponadto na www.youtube.com oraz na https://vimeo.com.
Animacja: David Newton
Muzyka i udźwiękowienie: Marc Sylvan