Górski hotel na morenowym progu Doliny Wielickiej w Słowackich Tatrach Wysokich. Ma luksusowe wyposażenie, elegancką restaurację ze smacznym menu oraz rozbudowaną sekcję wellness. Tak jak przed laty, jest punktem startowym wycieczek na najwyższy tatrzański szczyt, Gerlach (2655 m).

Historia obiektu sięga lat 70. XIX wieku. Pierwsze schronisko wzniesiono nad Wielickim Stawem z inicjatywy Eduarda Blásyego ze Starego Smokowca w 1871 roku. Nie minęły jednak 3 lata, a zmiotła je lawina.

Eduard David Blásy (w dokumentach węgierskich Ede Blásy), pełnił w latach 1869–1874 funkcję dyrektora uzdrowiska w Starym Smokowcu. Był zapalonym taternikiem. Do jego sukcesów zalicza się pierwsze letnie wejście na Rysy (2503 m – najwyższy z trzech wierzchołków) w 1840 roku oraz pierwsze zimowe wejście na Sławkowski Szczyt w 1873.

20 lat po zniszczeniu Schroniska Blásyego, inicjatywę budowy nowego podjęła Sekcja Śląska MKE z Wrocławia. Wzniesione w 1895 roku nad południowo-zachodnim brzegiem Wielickiego Stawu nazwano Śląskim Domem. Były w nim miejsca noclegowe dla 12 osób. Nazwa przetrwała, choć samo schronisko, wielokrotnie rozbudowywane, spłonęło doszczętnie w 1962 roku.

MKE czyli Magyarországi Kárpát Egyesület (po polsku: Węgierskie Towarzystwo Karpackie, po słowacku: Uhorský karpatský spolok, po niemiecku: Ungarischer Karpathenverein).

Pod koniec lat 60. XX wieku wybudowano nowe z miejscami dla ponad 100 turystów. Do jego historii przeszła wizyta Jana Pawła II, który gościł tutaj podczas pielgrzymki na Słowację w lipcu 1995 roku. W izbie, którą oddano wówczas papieżowi do użytku, urządzono izbę pamięci.

Współcześnie, gruntownie zmodernizowane w 2010 roku dawne schronisko jest górskim hotelem o standardzie, ofercie i cenach porównywalnych z alpejskimi obiektami tego typu. Wśród propozycji dla gości są pakiety obejmujące transfer z i do Tatranskej polianki, nocleg ze sniadaniem i dostępem do sekcji wellness oraz wejście pod opieką przewodnika na Gerlach (łącznie – od 275 euro od osoby), organizacja uroczystości weselnych, integracyjnych imprez firmowych oraz – oczywiście – noclegi w cenie – średnio: 120 euro za 2-osobowy pokój ze śniadaniem (zależnie od standardu izby i sezonu). Do dyspozycji turystów jest też 9-osobowa sala o niższym standardzie, w której można przenocować już za 22 euro. Śląski Dom usytuowany jest na wysokości blisko 1670 m.

Do hotelu można też dojechać własnym samochodem, o ile tylko jest miejsce. Wjazd i parking kosztują 15 euro na dobę. Taką możliwość trzeba wcześniej uzgodnić z obsługą.

Horský hotel*** Sliezsky dom
www.sliezskydom.sk
Rezerwacja i informacje:
tel.: +421-911-882 879
tel.: +421-918-988 309
e-mail: recepcia@sliezskydom.sk