Ta wyspa z położonego na Morzu Egejskim archipelagu Sporad znana jest przede wszystkim ze zrealizowanego na niej filmu “Mamma Mia”.

W sierpniu, już po raz 3, organizowany jest na Skopelos, Folklore Dance Festival “Diamantis Palaiologos”. Występy zespołów są znakomitą okazją do poznania kultury i folkloru ziem greckich w ogóle. Bo w festiwalu uczestniczą setki tancerzy z Krety, Wschodniej Rumelii i Pontu, Macedonii, Tracji, Kapadocji, Cypru, Tesalii, Epiru, Peloponezu, Grecji kontynentalnej oraz z wysp Morza Egejskiego i Jońskiego.

Organizatorzy, czyli kompania non-profit Plegma i region Tesalii, do którego należą Sporady, promują festiwal powyższym zabawnym spotem, w którym duch “Mamma Mii” przeplata się z atmosferą kultowego “Greka Zorby”.

INFO
Edycja 2015 roku: 23-26 sierpnia.
www.dancefestival.gr oraz www.skopelosweb.gr
Poniżej filmowa impresja z festiwalowej edycji 2014 roku.

A na koniec krótki film o samym Skopelos – wyspie i miasteczku oraz lokalizacja na mapie Google.

Skopelos. Podobną nazwę jak wyspa nosi główne miasteczko i port zlokalizowany w zatoce po jej północnej stronie. Od strony wschodniej góruje nad portem Palouki (546 m). Wzgórze, na którym mieści się zespół monastyrów, wznoszonych od XVI wieku: Sotiris (soteria znaczy po grecku zbawienie), Aghia Varvara (św. Barbary), Ag. Ioannis Prodromos (św. Jana Chrzciciela), Metamorphosis (Przemienienia Pańskiego) i Ag. Anna (św. Anny). Patronka ostatniego z nich, babka Jezusa, sprawuje pieczę nad gospodyniami domowymi, babciami, kobietami niezamężnymi i pracującymi mężczyznami. Ciekawostką jest fakt, że pod jej opiekę oddawali się chętnie stolarze. Jej święto celebrowane jest 25 lipca.

Na świętej górze Palouki zakazane są od wieków polowania, przez co jej stoki zamieniły się w ostoję licznych gatunków zwierząt i ptactwa.