Skopelos – niewielka wyspa (96 km2) położona w archipelagu Sporad Północnych urzeka pięknem, kusi oryginalną tradycją i kulturą. To znacznie więcej niż plan zdjęciowy hollywoodzkiego hitu Mamma Mia, to znacznie więcej niż resort turystyczny.

Na Sporady Północne składają się 24 wyspy, z których 4 są zamieszkałe. Najpiękniejszą z nich jest bezsprzecznie Skopelos – wyspa znana w antyku jako Peparethos, wedle mitologii założona przez Staphylosa – jednego z synów boga Dionizosa. Wczesna kultura kreteńska przyniosła tu tradycje uprawy winorośli i produkcji wysoko gatunkowego wina, które trwały nieprzerwanie do lat 40 XX wieku, kiedy to północno amerykański gatunek mszyc – filoksera winiec spustoszył lokalne uprawy.

Dzisiejsze Skopelos słynie z doskonałej oliwy, owczych serów, tsipouro – lokalnej grappy i dziewiczej przyrody. Nie znajdziemy tu głośnych dyskotek, fast-foodów typu McDonald’s czy wielkich kompleksów hotelowych. Znajdziemy natomiast niewielkie butikowe hoteliki słynące z rodzinnej atmosfery, tawerny serwujące świeże lokalne specjały oraz barwną tradycję. Skopelos to 100% Grecji w Grecji, to miejsce unikatowe, które warto odwiedzić z pięciu ważnych powodów.

Ludzie
Mieszkańcy wyspy sprawiają, że Skopelos bardzo różni się od pozostałych greckich destynacji. Ich pogoda ducha, ciepło, gościnność, otwartość urzekają każdego przybysza. Od najdawniejszych czasów byli oni związani z morzem. Mężczyźni parali się rybołówstwem bądź stanowili trzon skopelańskiej marynarki. Kobiety zostawały w domach i tak też stały się odpowiedzialne za rozwój turystyki. Będąc niekwestionowanymi i jedynymi gospodyniami dawały schronienie przybywającym na wyspę przybyszom: kupcom, podróżnikom, w końcu pierwszym turystom w naszym dzisiejszym rozumieniu. Stopniowo, obok własnych posesji zaczęto wznosić pojedyncze budynki dla podróżnych, które w zależności od potrzeb i możliwości finansowych rozbudowywano. Z czasem stały się one dzisiejszymi butikowymi hotelami, emanującymi ciepłem, klimatem i niezapomnianą rodzinną atmosferą.

Mieszkańcy Skopelos to ludzie, którzy cieszą się każdym dniem, to ludzie z pasją, którą potrafią i chcą realizować:

Giorgos Michail, z zawodu piekarz, jest astronomem amatorem – od 7 lat obserwuje ruchy ciał niebieskich, bierze udział w międzynarodowych sympozjach astronomicznych, gościnnie prowadzi lekcje astronomii w lokalnych szkołach, zbudował nawet w pełni profesjonalne centrum obserwacyjne i meteorologiczne wyposażone w szereg nowoczesnych urządzeń, w tym wysokiej klasy teleskopy.

Yiannis Mpountalas to znany na wyspie artysta wykonujący miniatury statków. Wywodzi się z cenionej rodziny cieśli okrętowych. Gdy przemysł stoczniowy na Skopelos stracił na znaczeniu, ojciec przekonał Yiannisa aby zaczął budować miniatury oparte na rzeczywistych planach statków historycznych. Tak też powstał najbardziej spektakularny z nich: HMS Victoria – symbol brytyjskiego zwycięstwa pod Trafalgarem.

Nikos Rodios, artysta, należy do trzeciego pokolenia garncarzy wytwarzających ceramikę opartą na klasycznych wzorach greckich. W 1930 rodzina otrzymała nagrodę za unikatową „czarną’ ceramikę, która po dzień dzisiejszy stanowi znak rozpoznawczy firmy. Ze względu na wyjątkową wartość artystyczna i historyczną, wiele dzieł rodziny Rodios możemy dziś znaleźć w muzeach i galeriach sztuki w Grecji i na świecie.

 

Plaże
Turkus wody i wszechobecna zieleń to dominujące kolory pejzażu wyspy. Skopelos to istny raj dla amatorów plaż i słońca. Wyspa, choć niewielka, jest pod tym względem zróżnicowana: na południu majestatyczne sosnowe lasy zdają się sięgać krystalicznie czystego morza, podczas gdy na północy dominuje bardziej skalisty, klifowy krajobraz. Do najbardziej znanych plaż Skopelos bez trudu dotrzemy drogą lądową, jednak te najbardziej dziewicze i dzikie dostępne są tylko od strony morza.

Będąc na wyspie warto odwiedzić Limnonari – niewielką, piaszczystą, lecz dobrze zorganizowaną plażę, położoną w cichej zatoczce. Tutejsza taverna słynie z doskonałych ryb i owoców morza oraz najlepszego na wyspie tsipouro – domowej produkcji brandy. Właściciel – Vagelis Lemonis, jest producentem żywności ekologicznej, którą również można nabyć na miejscu. Amarantos jest natomiast doskonałą enklawą dla tych, którzy chcą oddać się wędkowaniu, nurkowaniu lub pragną ciszy i spokoju. Skaliste zatoczki znane są z kilku kluczowych ujęć filmu Mamma Mia. Jedną z największych plaż jest Panormos. To także naturalny port, słynący z pięknych zachodów słońca i sportów wodnych. Tu znajdziemy romantyczne hoteliki, tawerny, bary i niewielkie sklepiki. Nie można pominąć także Kastani, gdzie nakręcono kultowy taniec na molo (Mamma Mia). Co prawda molo powstało tylko do celów filmowych i zaraz po zakończeniu zdjęć je rozebrano, ale plaża ma niezaprzeczalnie „hollywoodzki” charakter, a bar Kastani oferuje bogaty wybór koktajli i przekąsek. Wieczorem organizowane są tu różne tematyczne imprezy plażowe. Można też posłuchać muzyki na żywo.

Turystyka aktywna
Jeden z najnowszych projektów Stowarzyszenia Hotelarzy Skopelos jest przywrócenie i restrukturyzacja zapomnianych szlaków pieszych na wyspie. Od kilku lat przybywają tu wolontariusze, którzy pomagają oczyszczać ścieżki i zabezpieczać trudniejsze odcinki tras wspinaczkowych. Dzięki pracy i pasji Heather Parsons, powstał przewodnik trekkingowy po Skopelos (Skopelos Trails) obejmujący nie tylko 33 najciekawsze trasy, ale też ciekawostki na temat historii wyspy, botaniki i zoologii. Nie mając nawet doświadczenia trekkingowego, warto wybrać się na spacer „Sentoukia”. Czterdziesto-minutowa trasa prowadzi przez dziewicze lasy sosnowe do punktu widokowego, skąd rozpościera się bajkowa panorama na Morze Egejskie i mniejsze wysepki położone na północ od Skopelos. To doskonałe miejsce na kontemplację wschodu słońca. Znajdziemy tu także starożytne grobowce, których pochodzenie spowite jest woalem tajemnicy. Nie wiadomo bowiem, czy należały one do antycznych królów wyspy, czy do dumnych piratów.

Doskonałą alternatywą aktywnego spędzenia czasu na wyspie są całodniowe wycieczki na wyspę Alonnisos i do Narodowego Parku Morskiego, gdzie przy odrobinie szczęścia można spotkać mniszkę śródziemnomorską, zagrożony wyginięciem gatunek fok, którego populację ocenia się na mniej niż 500 sztuk. Rejsy organizowane przez lokalnego tour-operatora „Dolphin of Skopelos” zapewniają wszelkie możliwe atrakcje i profesjonalną obsługę. Niewielkie statki zabierające około 30-50 osób gwarantują duży komfort podróżowania, a kapitanowie to wyselekcjonowani „ludzie morza”, dysponujący ogromną wiedzą pasjonaci. Podczas rejsu jest okazja na pływanie w ciepłych wodach Morza Egejskiego, zobaczenie niewielkiego monastyru Aghios Georgios, przystanek w porcie Alonissos, a także lunch na statku, osobiście przygotowywany przez kapitana.

Skopelos oferuje wiele różnych opcji turystyki aktywnej: poza wypożyczeniem łodzi motorowych, kajaków, nurkowaniem, żeglowaniem, można też zdecydować się na wycieczki rowerowe lub kłady.

Monastyry – duchowe odrodzenie
Na Skopylos wiara ma ogromne znaczenie. Szacuje się, że na wyspie znajduje się około 40 monastyrów, w tym 3 pochodzące z czasów bizantyjskich, co jednak nie koreluje dodatnio z liczbą mniszek czy mnichów tu mieszkających. Zdarza się, że monastyrami opiekują się ludzie świeccy, nie dziwi to jednak, ponieważ monastyry same w sobie stanowią dla mieszkańców wyspy swego rodzaju personifikację boskiej mocy, miejsce duchowego odrodzenia. W okolicach miasta Skopelos, znajduje się 15 monastyrów, które odwiedzić można zazwyczaj pomiędzy 17:00-19:00. Jednym z nich jest pochodzący z XVIII wieku monastyr Prodromou, położony na szczycie góry Palouki. Obecnie zamieszkują go dwie mniszki, które poza codzienna modlitwą zajmują się tłoczeniem oliwy, uprawą ogrodu, robieniem przetworów i produkcją mydła z oliwkowego na sprzedaż. Tuż obok Prodromou znajduje się ufortyfikowany monastyr z XVII – Agias Varvaras. Uważa się go za najpiękniejszy i najlepiej zachowany przykład sztuki bizantyjskiej. Kaplicę datuje się na wiek XV, choć do czasów współczesnych przetrwała jedynie jej część. Monastyrem opiekuje się pani Magda Theoktistou – osoba świecka, która po śmierci męża zamieszkała tu i jako wolontariuszka dba o to wyjątkowe miejsce. Zupełnie inny charakter ma monastyr Metamorfoseos Toy Sotiros. Podobnie jak Agios Ioánnis Kotronaki, reprezentuje styl charakterystyczny dla Republiki Mnichów Góry Atos.

Kulinaria
Nie można poznać danego regionu nie kosztując lokalnych specjałów. Skopelos to dosłownie wyspa obfitości. Ryby i owoce morza spotykamy w każdej tawernie, warto jednak skusić się na lokalną kozinę, pochodzącą od endemicznego gatunku „czerwonych kóz”, które hodowane są zarówno dla bardzo delikatnego mięsa i doskonałego mleka. Mleko wykorzystywane jest do produkcji serów, a te z kolei stanowią podstawę warkocza serowego ze Skopelos. Delikatne ciasto filo, wypełnione kozim serem i smażone w gorącym oleju to doskonała przekąska lub sycące śniadanie. Poza koziną popularna jest tez jagnięcina, wołowina i wieprzowina, ta ostatnia podawana z lokalnymi suszonymi śliwkami, których wartości odżywcze znacząco przekraczają te, obecne w owocach innych gatunków. Obok koziny, śliwka ze Skopelos jest wpisana na listę tradycyjnych produktów wyspy. Grillowane, świeżo złowione ryby i owoce morza z dodatkiem soku z cytryny, oregano i pietruszki lub obtoczone w specjalnej panierce dostaniemy w każdej tawernie rybnej nad brzegiem morza. Jada się tam takie rarytasy jak: ośmiornice i kalmary pieczone na ruszcie, gotowane kraby podawany z pikantnymi oliwkami i krewetki pieczone w pomidorach. Nie można pominąć lokalnych słodyczy – zwłaszcza tych na bazie marcepana, suszonych owoców i skopelańskiego miodu sosnowego. Najlepszą oliwę i wiele innych specjałów można dostać w sklepie Lemonis, znajdującym się nieopodal portu w mieście Skopelos.

LINKI
lokalny touroperator:

http://www.dolphinofskopelos.com/
polecane hotele:
http://www.hotel-skopelos.gr/index.php/en/
http://www.skopelosvillagehotel.com/
http://www.skopeloshotels.eu/en/
polecana tawerna i sklep z produktami lokalnymi:
http://www.skopelos.net/limnonari/
trekkingi i trasy spacerowe:
http://skopelos-walks.com/
polecane biura podróży:
http://www.grecos.pl/
http://www.traveligo.pl/
linie lotnicze AegeanAir:
http://en.aegeanair.com/