We wrześniu 2015 roku zainaugurowano uroczyście działalność Muzeum Arabskiej Kaligrafii w Aleksandrii, w Egipcie.

Podczas uroczystości otwarcia, minister Abdel-Wahed El Nabawy podkreślił, że muzeum jest wyrazem starań egipskiego Ministerstwa Kultury o zachowanie narodowej tożsamości, dla której język arabski ma fundamentalne znaczenie.

Od czasów starożytnych, miasto założone przez Aleksandra Macedońskiego i noszące jego imię, jest znaczącym ośrodkiem nauki i kultury w Północnej Afryce. Słynna Biblioteka Aleksandryjska i jej owiany legendami księgozbiór nie przetrwał dziejowych burz, upadków i narodzin imperiów, panowania różnorodnych religii w tym burzliwym rejonie świata. Otwarcie ekspozycji poświęconej dominującej obecnie w Północnej Afryce kulturze, odzwierciedla współczesną pozycję miasta i wkład Egiptu w rozwój światowej cywilizacji.

Temat, jakiemu poświęcone zostało muzeum kojarzony jest przede wszystkim z religią muzułmańskiego świata. Istotnie, wersety Koranu zapisywano cyzelowanym starannie artystycznym pismem od zarania jej dziejów. Ale sztuka arabskiej kaligrafii arabskiej nie ogranicza się do pism religijnych. Jest kreatywna i wszechstronna, zaś – niezależnie od tematyki – efekty żmudnej pracy kaligrafów zapierają dech w piersiach.

Muzeum Arabskiej Kaligrafii - fasada, fot. z zasobów: Archinos Architecture (www.archinos.com)

Muzeum Arabskiej Kaligrafii – fasada, fot. z zasobów: Archinos Architecture (www.archinos.com)

Ekspozycję umieszczono w klasycystycznym gmachu biblioteki, wzniesionej w 1892 roku, mieszczącej obecnie Fine Arts Museum (www.fineart.gov.eg). Fasadę zabytkowego gmachu wzbogacono z tej okazji szklaną taflę ozdobioną kaligrafowanymi motywami. Zabieg architektoniczny ma symboliczne znaczenie. Odzwierciedla trwający tysiąclecia proces nawarstwiania się w Egipcie różnych kultur i religii, współtworzących dzieje świata.


Powstawanie arabskiej kaligrafii prezentuje krótki film “The art of Arabic calligraphy” (czas: 2 min 59 s), zamieszczony na Youtube przez “The Guardian“.


Kaligrafia ze zdjęcia otwierającego przedstawia wersję zapisu imienia Muhammed (autor: Morgan Phoenix); źródło: zasoby Wikipedii.