© Fotolia

© Fotolia

Od kilku już lat w rankingu portalu Ethical Traveler Kostaryka zajmuje czołowe miejsce jako jeden z najbardziej ekologicznych kierunków podróży.

Jest górzystym krajem rozsiadłym na wąskim pasie lądu w Ameryce Środkowej, w związku z czym jej wybrzeża oblewają fale Morza Karaibskiego od wschodu i Oceanu Spokojnego od zachodu. I to zapewne tłumaczy fakt, że nazwa kraju w dosłownym tłumaczeniu oznacza bogate wybrzeże. Ozdobą interioru są dominujące w krajobrazie Kostaryki górskie pasma ze stożkami aktywnych wciąż wulkanów. Najwyższe szczyty przekraczają 3 tys. merów. Wybrzeża zajmują niewielki procent powierzchni ale są mocno zróżnicowane. Wybrzeże Morza Karaibskiego ma charakter laguny z płyciznami i piaszczystymi wysepkami. Oceaniczne ma bogatszą rzeźbę i pełne jest malowniczych zatok. W efekcie do atutów turystycznych należą zarówno malownicze plaże jak i tropikalne lasy porastające górskie stoki. Do ciekawostek należą hodowle barwnych motyli. Miejscowa kultura jest w stosunku niewielkim stopniu skomercjalizowana przez co rzemiosło i folklor tchną głębokim autentyzmem. Jest to tym ciekawsze, że w odróżnieniu od krajów sąsiednich, ludność Kostaryki stanowią przede wszystkim potomkowie hiszpańskich konkwistadorów, a potomkowie Indian, Metysi, Mulaci i Murzyni zaledwie 16% populacji. Ze względu na centralne położenie i układ komunikacyjny idealną bazą wypadową do poznawania różnorodnych zakątków Kostaryki jest jej stolica – San Jose. Dobra wiadomość dla miłośników morskich wybrzeży jest taka, że podróż znad Morza Karaibskiego na wybrzeże oceaniczne zajmuje co najwyżej trzy godziny.

Wybrzeże Kostaryki, © Fotolia

Wybrzeże Kostaryki, © Fotolia

INFO
Informacje o kraju po angielsku: www.visitcostarica.com oraz www.costarica.com
Informacje o atrakcjach turystycznych po polsku: www.costaricaforus.com
Ethical Traveler online (rankingi są sugestią dla podróżnych, więc kreowane na koniec roku, ukazują się w Internecie na początku następnego): www.ethicaltraveler.org

Tekst publikowany na łamach magazynu „Świat Podróże Kultura” w numerze czerwiec 2014 na str. 8-9.